22℃
Dnes je 16. červenec , svátek má Luboš

Drsňák, kriminálník nebo horník na plátně, v civilu malíř krajinek. Herec L. H. Struna

Během svého života si za více než 60 let zahrál zhruba v 80 českých hraných filmech, většinou se jednalo pouze o malé či vedlejší role, které ale byly často velmi výrazné.

Reklama

Ladislav Herbert (křtěný jako Ladislav Bohumír) Struna pocházel ze středostavovské rodiny, jeho tatínek byl majitel uhlířské firmy v Husově ulici. Ale vyrůstal na Malé Straně, kde se 27. června 1899 v domě v Nerudově ulici č. 9 narodil.
Jako chlapec startoval v německém dramatu Pražský student (1913), který byl natáčen v pražských exteriérech, více se ale zajímal o malování.
Byl odveden jako voják na frontu 1. světové války, po návratu hrál u ochotníků, maloval plakáty a pracoval jako uvaděč v kinech. Malování provázelo L. H. Strunu po zbytek života. Tři roky byl mimořádným posluchačem na AVU u profesora Otakara Nejedlého a věnoval se krajinomalbě a zátiší.

Hlubší zájem o herectví v něm probudil herec Eduard Vojan (seznámil se s ním díky kreslení) a inzerát Václava Binovce v Národní politice, který lákal do nově založené „kinoškoly“ Wetebfilmu. Ve Wetebfilmu poté pracoval jako maskér, malíř kulis, rekvizitář, asistent kamery i režie a herec. Hrál v několika Binovcových dochovaných i nedochovaných filmech.
Jeho ostře řezaná oduševnělá tvář, mužné tělo, neškolené herectví (osvobozené od divadelních manýr) a přirozený talent se začal pravidelně objevovat v němých filmech jako vězeň (Dobrý voják Švejk), pasák, lupič, vyděrač, kapsář, vojín Perný (Plukovník Švec) nebo povozník (Erotikon).

Vy jste se zase kochal, pane doktore! Herec Rudolf Hrušínský už patnáct let není mezi námi

I ve zvukovém období (měl znělý baryton) byl vyhledávaným představitelem záporných rolí zlodějů, podvodníků či zločinců, ale i kladných úloh dělníků, hostinských či horníků. Představil se ve snímcích Ze soboty na neděli (sazeč Karel Benda), Dobrý tramp Bernášek (divoký tramp a zloděj), Trhani (Komárek), Páter Vojtěch (Karel, Vojtěchův bratr), Naši furianti (chasník Honzík), Svět patří nám (Holister, člen Lionovy bandy), Lidé pod horami (čeledín Martin), Advokátka Věra (Dlouhý Gusta), Cech panen kutnohorských (havíř), Zborov (Karpíšek, rakouský voják, později čs. dobrovolník). Za války hrál ve snímcích Advokát chudých (hostinský od Hrubiána) a ve známém snímku Nebe a dudy (lamač Jarda), jinak pracoval v rodinné firmě.

Po válce si zahrál kasaře Kartu ve slavném Fričově 13. revíru (1946), mechanika Bureše v dramatu Muži bez křídel (1946) Františka Čápa, ve Weissově Uloupené hranici (1947) ztvárnil dřevorubce Srbka, šéfmechanika Vacka ve Slavínského dramatu DS-70 nevyjíždí (1949), kameníka Váňu v Plaveckém mariáši (1952) Václava Wassermana, nájemce Špačka v komedii Nejlepší člověk (1954) Wassermana a Ivo Nováka, minér v Sequensově dobrodružné Větrné hoře (1955), střelmistra Martínka ve studentském filmu Zdeňka Sirového Hlídač dynamitu (1960), automechanika Řampu v Brynychově Každé koruně dobré (1961), předsedu ZO KSČ Kadlece v dalším Sirového školním filmu Handlíři (1963), vojáka s knírem ve Fričově dramatu Hvězda zvaná Pelyněk (1964).
Svoji poslední větší filmovou roli ztvárnil ve válečném filmu Zbraně pro Prahu z roku 1974, kde si zahrál otce hlavního hrdiny, který zde byl i zbrojířem a dělostřelcem v jedné osobě.

Ilja Prachař. Dramatik, scénárista, Slávista a jemnostpán by měl 95. narozeniny

Ojediněle se Struna mihnul také v televizi (Romance štědrovečerní).
Čím více v pokročilejším věku ubývaly herecké nabídky, tím více se Struna uchyloval ke své druhé lásce – malování, které mu vydrželo až do konce života.
Až po smrti se roku 1980 jeho díla stala součástí výstavy „Herci malují“ v Petřínských sadech.
Ladislav Herbert Struna zemřel 14. února 1980 v Praze ve věku nedožitých jednaosmdesáti let.

Zdroj: Jaroslav „krib“ Lopour: Českslovenská filmová databáze; Wikipedie

FOTO: L. H. Struna

L. H. Struna - 1 čsfdL. H. Struna - 2 filmpřL. H. Struna - 3 maršová 1í25 ukroL. H. Struna - 4 DSC08837L. H. Struna - 5 DSC08834
Další fotky
L. H. Struna - 9 hládač dymanitu 63 fdb
Před 48 minutami
V téhle rodině se vyskytlo snad už všechno. Smrt nejstaršího syna Josepha ve válce a...
Před 2 hodinami
Odpovědět na otázku, kdo je Mata Hari, není vůbec snadné. Pro mnoho mužů byla erotickým...
Dnes, 14:00
Malebný zámek Mníšek pod Brdy, hojně navštěvovanou kulturní památku nejen díky své dobré dopravní dostupnosti...
Dnes, 13:44
Ochrana majetku se stává v dnešní době stále aktuálnějším tématem. Vyloupených objektů přibývá a zloději...
Dnes, 11:30
Gibraltarský průliv, na nejužším místě široký jen 15 km, byl pro arabské státy v severní...
Dnes, 11:04
Řada škol ve středních Čechách se přes léto proměnila ve staveniště. Tak jako v minulých...
švestky, ovoce
Dnes, 10:00
Tisíce ovocných keřů a stromů rostou asi v šedesátce sadů po celé Praze. A úroda švestek,...
Peníze.
Dnes, 09:02
V rámci jednání sněmovního výboru pro sociální politiku nedošlo k dohodě mezi ministryní práce a...
Dnes, 08:00
Léto, prázdniny, dovolené – to je období, ve kterém se právě nacházíme. Letní měsíce se...
Včera, 17:30
Jedovatost některých hub, jako například muchomůrek zelené a tygrované, jejichž jed je pro člověka smrtelný,...
Reklama