19℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Drtivá porážka vzbouřených stavů u Záblatí. V umění válečném tu byly jen zmatenými učedníky

Jeden z prvních střetů třicetileté války ukázal, jakými nedostatky trpí stavovské vojsko. Z bitvy u Záblatí, k níž došlo 10. června 1619, si čeští páni ještě mohli vzít poučení, ale nestalo se tak. Logickým důsledkem pak byla jejich tragická prohra o necelý rok a půl později – 8. listopadu 1620 na Bílé hoře.

Reklama

Zimu 1618 – 1619 obě strany, stavovská i císařská, využily k doplnění počtů. Císařští k jaru shromáždili 8500 mužů pěchoty a 3000 jezdců, převážně profesionálních žoldnéřů. Stavy 30 000 pěšáků a 11 500 jezdců, z toho však 12 000 neprofesionální zemské hotovosti. Císařská strana, s hlavní základnou v Českých Budějovicích, vědoma si početní převahy nepřítele, začala urychleně najímat další a další žoldnéře.

To stavy znepokojilo a poslaly z Plzně na jih na pomoc své další oddíly pod velením hraběte Petra Arnošta Mansfelda. Ten měl celkem k dispozici 1200 pěšáků, 400 jezdců, jedno dělo a 300 zásobovacích vozů. 10. června 1619 dorazil Mansfeld do Záblatí, kde se opevnil. Císařský generál Karel Bonaventura Buquoy proti němu postavil 2000 mužů pěchoty a 3000 jezdců.

Stovky vojáků míří na Bělohorskou pláň, utkají se v bitvě na Bílé hoře

V nastalé bitvě se jasně ukázala značná převaha císařského vojska, dovršena navíc omylem stavovských mušketýrů, kteří v jedné chvíli pálili do vlastní jízdy, která se tak ocitla v „přátelské palbě“. To dovršilo její rozvrat a otřesení jezdci se rozptýlili po kraji. A aby toho nebylo málo, během bitvy došlo ve stavovském táboře k výbuchu střelného prachu. Zmatenou stavovskou pěchotu nakonec honila císařská jízda po polích jako zajíce. Mansfeldovi spolu s malou skupinkou vojáků nezbylo, než bojiště opustit a doslova se prosekat do Týna, kde mělo stavovské vojsko svou základnu. Jeho obránci však Mansfelda nepoznali a začali po něm pálit. Nedorozumění se naštěstí vysvětlilo dřív, než došlo k další tragédii.

Na bojišti kolem osmé hodiny večer kapituloval poslední zbytek stavovského vojska a byl vzat do zajetí, zatímco císařští vojáci vyplenili dobytý stavovský tábor. Mezi devátou a desátou večer Buquoy s vojskem bojiště opustil a vrátil se do Budějovic.

Pappenheim znal svoje pappenheimské, známé úsloví však vzniklo o víc jak sto let později

Mansfeldovo vojsko přestalo v podstatě existovat. Přímo v bitvě byla pobita asi pětina jeho vojáků (150 jezdců, 200 pěších), další byli raněni, z toho mnozí těžce, zbytek se rozprchl nebo byl zajat, a to včetně důstojníků. Přesné zprávy o ztrátách císařských se nedochovaly, Buquoy sám uvedl, že postrádal asi 500 mužů. Navíc ukořistil všechny stavovské zásobní vozy a i jediné Mansfeldovo dělo. Vítězstvím u Záblatí přešla iniciativa císařské armády pod Buquoyovým velením, což ve svém důsledku znamenalo porážku stavovského vojska u Bílé hory roku 1620.

Později byl počet padlých stavovských značně zveličen, až na 20000 mužů. Za drtivou porážku u Záblatí někteří historici vidí skutečnost, že Mansfelda ze žárlivosti zradil další vojevůdce, generál Jindřich Fridrich Hohenlohe, nepříliš úspěšný generál, kterého jeho vojáci hanlivě nazývali „hrabě Lenoch“. I když se to nikde neprokázalo, určité indicie k takovému tvrzení rozhodně nechybí.

Ale ať už k této zradě došlo, nebo ne, povstalé stavy podcenili to hlavní. Válka je prostě řemeslo, které se musí umět. Jinak se neschopné velení stává vrahem svých vlastních vojáků. Jako se to stalo, a to doslova, u Záblatí.

 

Před 15 minutami
Začátkem 30. let si Stalin svou pozici ve vedení sovětské komunistické strany i SSSR upevnil...
Před 1 hodinou
Pokud se rozhodnete pro zajímavý pěší výlet po Rokycansku se záměrem poznat památky, které leží...
Před 3 hodinami
Komerční článek
Nordic Telecom i nadále úspěšně pokrývá další lokality svým Nordic 5G internetem. Přes prázdninové měsíce...
Před 3 hodinami
Antonín Strnad, narozený 10. srpna 1746 v Náchodě, byl meteorologem, geografem, profesorem a rektorem Univerzity...
dýně
Dnes, 11:30
S podzimem přichází doba dýňová. Tykve všech tvarů a barev se hodí nejenom do kuchyně...
Dnes, 10:00
Otřásl tehdy celým světem, už jen proto, že Aldo Moro (nar. 23. 9. 1916) byl...
The Infinite Seas
Dnes, 09:03
Jana Fabiánová se cítí jako jazzová zpěvačka, a to proto, že jazz se jí zpívá...
Dnes, 08:00
Přírodní představení pod širým nebem, o němž s klidným svědomím můžeme říct, že je klasikou,...
Včera, 17:30
Knižní svět, blesky fotoaparátů, osobnosti českého filmu, aktivní novináři a vzrušení fanoušci. A nad tím...
Včera, 16:00
Někteří lidé říkají, že pohyb je fajn, ale tím hlavní při hubnutí má být strava....
Včera, 14:00
Když dal roku 1466 papež Pavel II. krále Jiřího z Poděbrad do klatby, protože se...
Reklama