4℃
Dnes je 25. březen , svátek má Marián

Dubaj – Jak za 50 let postavit na poušti velkoměsto?

Další fotky

U nás v Evropě platí, že velkoměsta získávala svou podobu během mnoha století trvajícího kulturního i hospodářského vývoje a že každá metropole má za sebou bohatou historii. Jak je tomu však v zemích jako Spojené arabské emiráty, které svůj veškerý mezinárodní význam získaly až díky nálezu obrovských ložisek ropy před 50 lety? Pojďme se podívat, jak z pouště vyrůstaly mrakodrapy.

Reklama

Podle archeologických výzkumů bylo místo, kde dnes leží Dubaj, jedno z hlavních měst světového obchodu, osídleno již zhruba 2500 let před naším letopočtem. Přestože dnes je celá oblast pokryta pouští, před mnoha tisíci lety ji pokrýval rozsáhlý močál, který bránil prvním zemědělcům se tam usadit. Sídlo však zřejmě nebylo ničím význačné, protože se o něm žádné historické prameny nezmiňují – první zmínka o oblasti Dubaje pochází z roku 1095, kdy ji jeden z tehdejších arabských dějepisců popisuje jako místo rybolovu a obchodu s perlami. Nejstarší dochovanou budovou je pevnost Al-Fahidi postavená roku 1787 na ochranu obchodu a jako sídlo místní správy.

First minute nebo last minute? Která dovolená se víc vyplatí a komu?

První velkým bodem v historii města je uzavření dohody s britskou vládou zaměřené na zabránění pirátství a potlačující obchod s otroky, jedná se tak o vůbec první oficiální potlačení otroctví v historii lidstva. I přes tuto dohodu zůstala oblast nezávislá na Britech až do roku 1892, kdy šejk Makhtúm uzavřel s Angličany smlouvu o výlučném obchodu, čímž se Dubaj stala protektorátem. Město tím získalo dominantní postavení v oblasti Perského zálivu, protože v něm platila daňová úleva pro všechny zahraniční obchodníky a byly zřízeny první linky parolodí směrem do Indie a do Evropy.

Celebrity na dovolené. Víte, kam jezdí relaxovat Brad Pitt nebo DiCaprio?

Obchod s perlami však ve dvacátých letech 20. století zažil zdrcující ránu: na trh se dostaly uměle vyrobené perly, jejichž cena byla samozřejmě mnohonásobně nižší. Význam města zcela upadl při první celosvětové hospodářské krizi ve třicátých letech. Znovu se rozrostl obchod s otroky, došlo k několika rebéliím a pokusům o narušení nadvlády Velké Británie a dominance šejků z rodiny Al-Makhtúm. Hlavní zlom v historii města přišel v roce 1966 s objevem jednoho z největších ropných ložisek na světě. Oblast se stala nezávislou a došlo ke vzniku Spojených arabských emirátů. Nová vláda vyhlásila Dubaj jako zónu volného obchodu, což způsobilo doslova nálet zahraničních investorů a masovou výstavbu. Příliv peněz byl obrovský i díky rostoucí ceně ropy od 70. let.

FOTO: Historie města Dubaj

Historie města Dubaj - Dubaj historieHistorie města Dubaj - Stará DubajHistorie města Dubaj - přístav DubajHistorie města Dubaj - DubajHistorie města Dubaj - Dubaj
Další fotky
Historie města Dubaj - DubajHistorie města Dubaj - DubajHistorie města Dubaj - plachetnice DubajHistorie města Dubaj - loď DubajHistorie města Dubaj - Dubai Marina

K definitivnímu upevnění vztahů se západním světem došlo během války v Perském zálivu roku 1990 a invaze do Iráku roku 2003, kdy Emiráty dovolily americké armádě tankovat palivo na svém území v zóně volného obchodu. Z Dubaje se stalo jedno z největších světových obchodních měst, obchodní povahu jen potvrzuje fakt, že zhruba 75 % obyvatel města jsou dnes muži. Bylo postaveno mnoho velkolepých staveb jako nejvyšší mrakodrap světa Burj-Khalifa či komplex Palm Jumeirah a můžeme říci, že se tato metropole stala během jednoho půlstoletí symbolem úspěchu a luxusu.

Včera, 17:30
Zdraví je něco, co si za peníze opravdu nekoupíme. To by jistě mohli potvrdit i...
Včera, 16:00
Zahynulo na 250 000 mořských ptáků, 2800 mořských vyder, 300 tuleňů, 250 orlů, asi 22...
Včera, 14:00
Dnešní děti pořád koukají do mobilu nebo do počítače a hrají nejmodernější hry. Ty už...
Včera, 10:00
Dva předcházející tipy na výlet směřovaly na sever, takže nyní by bylo dobré změnit směr...
Včera, 08:00
Před 43 lety, 24. března 1976, zemřel v požehnaném věku 89 let britský polní maršál...
23.3.2019
Kdo nezažil padání vlasů na vlastní kůži, nemůže pochopit, jak to některé ženy a muže...
23.3.2019
Brambory navíc obsahují spoustu vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Jsou ideální superpotravinou.
23.3.2019
V sobotu začala jarní turistická sezona na železnici v Praze a Středočeském kraji. Na koleje...
23.3.2019
Jmenovala se Arabella Churchillová, narodila se 23. března 1648 a dožila se na tu dobu...
23.3.2019
Do titulku jsme si vypůjčili jeho „písničku“ z filmu Tři veteráni, jak jste možná poznali....
Reklama