Dudek chocholatý už je jediným žijícím ptákem skupiny dudkovitých. Dříve na ostrově Svatá Helena žil také dudek velký, ale ten již v 16. století vyhynul.
Desítky párů
Má 9 poddruhů a to doslova po celém světě. Přes to je jeho výskyt velmi vzácný. Jen v České republice jej počítáme na desítky párů. V letech 1985 až 1989 jich u nás žilo 60 – 120 párů, později mezi rokem 2001 a 2003 70 – 140 párů.
Dudek se živí hmyzem a jeho larvami. Chutnají mu brouci, dvoukřídlí, blanokřídlí, krtonožky, stonožky, ale nepohrdne pavoukem ani žížalou.
Hnízdí v prostorných dutinách stromů. Jednou za rok pak snese 5 – 7 bílých vajíček, ze kterých se po 16 dnech líhnou ptáčata.
Dospívá v jednom roce
Na vejcích sedí jen samice, kterou samec po celou dobu krmí. Mláďátka pak zpočátku zase pro změnu krmí pouze samice. A to prvních 10 dní jejich života. Později se podílejí oba rodiče, s kterými nakonec mláďata po 26 dnech odlétají. Dokrmují je ale ještě i mimo hnízdo. Pohlavně dospívají v jednom roce.
Ornitologové dudka chocholatého monitorují, a pokud by někdo jeho výskyt zachytil, například na své zahradě, měl by se neprodleně obrátit na nejbližší ornitologickou skupinu ve svém okolí a přispět tak k jeho záchraně.