35℃
Dnes je 26. červen , svátek má Adriana

Důležitou součástí léčby chřipky je pitný režim. A jak si s chřipkou poradily naše babičky?

Další fotky

Chřipkou onemocní ročně každý desátý člověk na světě a tisíce nakažených této, zdánlivě banální, nemoci podlehne. Ani přes intenzivní medicínský výzkum stále neexistuje účinné antivirotikum, které by si s chřipkou poradilo.

Reklama

Léčba spočívá především v tlumení příznaků, které ji provázejí. Velmi důležitý je klidový režim pacienta, zvýšený příjem vitamínu C a především dostatečný pitný režim.

Zvýšený výskyt respiračních onemocnění je typický spíše pro chladnější měsíce, překvapit nás ale mohou i na jaře či v létě. Zpravidla se jedná o nemoci s podobnými příznaky, rozdíl však bývá v jejich průběhu. Počínají lehkým nachlazením, přecházející v těžké stavy s přidruženými komplikacemi. Často zaměňujeme chřipku s běžným nachlazením, ale v případě chřipky jde o závažné onemocnění, které může skončit těžkými zdravotními následky, v krajním případě dokonce i smrtí.

Na chřipku platí zázvor. Proč ale nepatří do čaje s citronem?

Pomohou vhodné nápoje v dostatečném množství
Chřipka je typická náhlým nástupem provázeným horečkou, klidně kolem 40 °C, třesavkou, zimnicí, bolestmi hlavy, svalů a kloubů a obrovskou únavou, kdy nemocný není schopen vstát z postele. Obvyklými příznaky bývají suchý dráždivý kašel a nechuť k jídlu. Chřipku může provázet i bolestivý tlak za hrudní kostí a pocit ucpaného nosu. Horečka může způsobit překrvení spojivek a zarudnutí sliznic, případně i zduření krčních uzlin. Základním léčebným postupem stále zůstává léčba příznaků, tedy klid na lůžku, zvýšený příjem vitamínu C a dostatečný pitný režim, který je v těchto případech nejdůležitější. Tekutiny bychom měli doplňovat po malých dávkách v průběhu celého dne. Správná hydratace je důležitou prevencí závažných komplikací, především rizika poškození ledvin, napomáhá udržet funkční krevní oběh a s tím související dostatečné okysličení orgánů, především mozku, a správnou látkovou výměnu. Denní příjem tekutin u nemocných s chřipkou a horečkou by měl být minimálně jeden a půl až dva litry.

Nejlepší je podávat čistou vodu, neslazené přírodní minerálky či slabé ovocné nebo bylinné čaje, ředěné ovocné a zeleninové džusy. Nevhodné jsou sladké limonády, slazené minerálky a energetické nápoje. A pozor na silný černý čaj, kávu a alkohol. Ty organismus odvodňují.

Duben udělal tečku za chřipkovou sezonou

Jak si s chřipkou poradily naše babičky?
Každá hospodyňka měla po ruce cibuli, česnek a nějakou tu bylinku. Do města daleko, a než volat doktora, sáhla po dostupných surovinách. Tak například moje babička mi vždycky říkala, že cibule je domácí lékař a česnek jakbysmet. A nechala mi tady pár svých rad, kterými se řídím:

  • Cibulová šťáva je výborná na kašel a odhlenění. Cibuli nakrájím na kostičky, dám do keramické misky, prosypu cukrem a přikryju talířkem. Postačí půl hodinka a šťáva z cibule se začne uvolňovat. Užíváme po lžičkách nejméně třikrát denně. Komu nechutná šťáva, může si udělat čaj.
  • Čaj z cibule má stejný účinek jako šťáva. Cibuli nakrájím na tenké plátky, vložím do hrnce, zaliju studenou vodou a přivedu k varu. Povařím asi deset minut, sundám ze sporáku a nechám patnáct minut vylouhovat. Pak už stačí jen scedit, osladit medem a pít teplé.
  • I na pročištění vzduchu pomůže cibule. Stačí ji rozkrojit a umístit kamkoli do místnosti. Babička říkala, že pročistí vzduch od všech virů a bakterií. Její maminka ji prý někdy zavěšovala i v plátěném pytlíku nad postel nemocného.
  • Na rýmu a kašel taky dobře pomohou tymián, dobromysl a heřmánek. Sama jsem to nezkoušela, ale babička ano. Nejprve si připravila směs z 30 gramů heřmánkového květu, 30 gramů tymiánové natě a 40 gramů listu dobromysli. Tři polévkové lžíce směsi dala do mísy a zalila litrem horké vody. Potom si zakryla hlavu osuškou a deset minut inhalovala uvolněné výpary střídavě nosem a ústy. Tuto kúru prováděla třikrát denně jeden týden. A kladla mi na srdce: dej pozor na průvan!

FOTO: Chřipka a pitný režim

Chřipka a pitný režim - cibuleChřipka a pitný režim - cibule_2Chřipka a pitný režim - česnekChřipka a pitný režim - dobromyslChřipka a pitný režim - heřmánek
Další fotky
Chřipka a pitný režim - tymiánChřipka a pitný režim - odpočinek a spánekChřipka a pitný režim - pitný režimChřipka a pitný režim - Priessnitzův zábalChřipka a pitný režim - tvarohChřipka a pitný režim - tymiánový sirup
  • Co jsem ale vyzkoušela na vlastní kůži už jako malá holka, je Priessnitzův zábal. Často mi jej dělala maminka při horečce a bolesti v krku. Na kůži přiložila látku namočenou ve studené vodě, na to dala vrstvu igelitu, a nakonec zabalila do suchého prostěradla. Obklad nechala působit dvě hodiny a po třech hodinách opakovala. Vždycky to zabralo.
  • Stejně dobře mi při horečce pokaždé pomohl tvarohový zábal. Tvaroh vytahuje horkost z těla, a přestože byl z lednice, nikdy nestudil, když mi jej maminka přikládala na chodidla nebo na čelo.
  • Proti mokrému kašli mám zase osobně vyzkoušený tymiánový sirup. Smíchat 300 gramů (nejlépe třtinového) cukru, 3 deci vody a 15 gramů sušeného tymiánu je hračka. Cukr se ale musí rozmíchat ve vodě a na mírném plamenu vařit patnáct minut. Do cukrového roztoku nasypu tymián  a nechám přikryté půl hodiny. Pak přecedím přes jemný plastový cedník a přeliju do čisté sklenice.  Uchovávám v lednici a podávám pět čajových lžiček během dne.
Před 1 hodinou
Došlo k tomu v bitvě u Brodů, jedna z největších tankových bitev v dějinách, která...
Před 2 hodinami
Vynálezem pana Guntenberga problémy spisovatelů, malířů, o hudebnících ani nemluvě, s reprodukcemi jejich uměleckých děl...
Před 3 hodinami
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Před 3 hodinami
Má za sebou desítky let v českých i slovenských divadlech, spolupráci s vynikajícími umělci, jeho...
Dnes, 08:00
Všichni známe přirovnání „je chytrý“ nebo „je mazaný jako liška“. Jak to ale s onou...
Včera, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Včera, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Včera, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Včera, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Včera, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Včera, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Reklama