• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Dvaadvacetiletá žena se chtěla nechat sterilizovat. U gynekoložky nepochodila

  27.6.2022
  Simona Knotková

  V čase, kdy nejvyšší soud v USA zrušil ústavní právo na potraty, se stal virální příběh dvaadvacetileté ženy z Massachusetts, která si sterilizací chtěla zajistit permanentní antikoncepci. Reakce gynekoložky? Odmítnutí.

  Odpůrci potratů mnohdy používají argument, že otěhotnění je chybou ženy, která se dostatečně nechránila. Na chvíli zkusme zapomenout, jak hloupý argument to je – otěhotnět samozřejmě nelze bez přítomnosti druhé osoby, v tomto případě muže, tudíž je „vina“ i na jeho straně, stejně jako lze otěhotnět i přes použití antikoncepce. Příběh dvaadvacetileté Američanky Olivie Downs nicméně krásně odhaluje, že i když žena chce proti otěhotnění udělat maximum, nemusí jí to být umožněno.

  99% úspěšnost a žádné vedlejší účinky – vědci testují novou antikoncepci pro muže

  Downs se na TikToku svěřila se zážitkem z gynekologické ordinace, když svou lékařku požádala o provedení sterilizace. „Zdravím, paní gynekoložko. Mé jméno je Olivia a nechci mít děti. Rozhodla jsem se pro to už v době, kdy jsem byla dostatečně stará na to, abych o takových věcech mohla uvažovat. Mohla byste mi, prosím, podvázat vaječníky?“ přehrává žena konverzaci se svou doktorkou v příspěvku, která má více než 3 miliony zhlédnutí.

  Gynekoložka jí sdělila, že se jedná o trvalý zákrok a že jednou třeba ‚potká pana Pravého a svůj názor změní‘. Downs měla v tu chvíli pocit, že špatně slyší. „Řekla jsem jí: ‚Ne. Není to v mém plánu. Není to v mém pětiletém plánu ani v desetiletém plánu, není to ani v mém padesátiletém plánu. Nechci děti,'“ odpověděla lékařce. Ta však byla neoblomná a jako alternativu jí dala leták o nitroděložním tělísku, které žena z důvodu bolesti a krvácení rázně odmítla.

  Temné účinky antikoncepce. Stovkám žen způsobuje nebezpečnou trombózu

  Video na sociální síti spustilo obří diskuzi. „Lidé by měli pochopit, že někdo NECHCE děti!“ stojí v jednom komentáři. „Dospělí lidé se mohou sami rozhodovat o svých tělech. Pokud toho budou jednou litovat, je to jejich věc. Není ale na doktorech, aby o tom rozhodovali. Tohle mě opravdu vytočilo,“ píše další uživatel. Jiná žena se svěřuje s podobným zážitkem, jaký má Downs. „Jsem máma ČTYŘ CHLAPCŮ a odmítli mě, protože ‚jednoho dne budu chtít třeba holčičku,'“ sdílí svou zkušenost.

  Příběh o to více vyniká v době, kdy v USA bylo zrušeno ústavní právo na potrat. Vyvolává otázku: Opravdu společnosti tolik záleží na životě nenarozených dětí? Nebo jenom chce mít kontrolu nad ženským tělem? Pokud je ženě odepřeno dokonce i to, aby se nechala sterilizovat, a tedy zcela vyloučila možnost potratu, po odpovědi asi není třeba dlouze pátrat.

  Zdroj: tiktok/lvdwns  Nepřehlédněte