• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Dvě stovky řemeslníků předvedly své dovednosti na Selských slavnostech v Holašovicích

  24.7.2023
  Doris Drienová

  Na dvě stovky řemeslníku se představily během tří dnů na Selských slavnostech v Holašovicích na Českobudějovicku. Akci, která v neděli skončila, navštívilo od pátku zhruba 10.000 lidí.

  Je to přibližně stejně jako loni. V neděli to řekl starosta Jan Jílek (Pro rozvoj Jankova a Holašovic).

  „Byli bychom rádi, kdyby návštěvnost dosáhla vyšších čísel, protože to děláme hlavně kvůli lidem. Ale bohužel pořád se nemůžeme dostat na tu úroveň před koronavirovou pandemií a zřejmě se v tom letos projevuje i současná ekonomická situace, kdy lidé více šetří,“ uvedl Jílek. Před vypuknutím covidu-19 Selské slavnosti za tři dny navštívilo až 15.000 lidí. Celodenní vstupné pro dospělého stálo letos 250 korun, což je stejně jako loni.

  Jílek uvedl, že v posledních letech je také složité sehnat dostatečný počet řemeslníků, kteří se chtějí v Holašovicích představit. „Před koronavirem se nabízelo třeba 350 zájemců a my jsme z nich museli vybírat, abychom se dostali na přibližně 230 řemeslníků. A v posledních letech, když to řeknu trošku s nadsázkou, tak je musíme přemlouvat, abychom se k těm dvěma stovkám dostali,“ řekl starosta.

  Holašovice navštěvovalo v letech před pandemií ročně 70.000 turistů. V jednom domě je dochovaná černá kuchyně. Holašovice jsou zapsané na seznamu UNESCO díky lidové architektuře. Jsou to domy z let 1840 až 1880 ve stylu jihočeského selského baroka.

  V Holašovicích, které jsou součástí obce Jankov, žije přibližně 150 lidí. „Jsem hrdý na to, v jak nízkém počtu dokáže organizační tým tuto akci připravit. Jedná se o jednu ze tří velkých událostí, které zde máme. A na poměry tak malé obce je to zcela unikátní,“ řekl starosta. Kromě Selských slavností se v Holašovicích tradičně koná slavnost slunovratu a keltská ohňová noc a také představení Prodaná nevěsta, kterou hraje na návsi soubor Jihočeského divadla.

  zdroj: ČTK  Nepřehlédněte