Tento významný představitel rakouského expresionismu se narodil 12. června 1890 ve městečku Tulin an der Donoau nedaleko Vídně. Jeho otec Adolf Schiele byl přednostou stanice c. k. státních drah a jeho matka Marie, rozená Soukupová, pocházela právě z Českého Krumlova.
Egon byl uzavřené a plaché dítě a nejprve nevykazoval ani nikterak zvláštní nadání. To trvalo až do studia reálného gymnázia v Kremži. Jak se dá předpokládat, jediný obor, v němž zde skutečně vynikal, bylo kreslení.
1. ledna 1905 Egonovi zemřel otec, jehož ztráta ho natrvalo poznamenala a ovlivnila ho i jako umělce. V té době Schiele začal tvořit své první olejomalby, a tak se mu podařilo prosadit u svého strýce studium malířství na vídeňské akademii.
Již během studia ho zaujal malířský styl Gustava Klimta a secesionistů. Gustav Klimt byl pro Schieleho velkým vzorem po celý život. Na akademii však trpěl neustálými konflikty, a tak, když v roce 1909 nalezl vlastní umělecký styl, znechucen odcestoval z Vídně do Českého Krumlova.
Zde se ze začátku zaměřil zejména na akty. Jako modelka mu sloužila Wally Neužilová, bývalá modelka G. Klimta. S Wally strávili několik let i jako pár. Zanedlouho však byl Schiele z Krumlova vyhnán, a to pro svůj nevázaný způsob života s Wally. Trnem v oku okolí byla rovněž i skutečnost, že maloval velmi mladé dívky.
Egon se tedy odstěhoval do Neulengbachu na západ od Vídně. Tady byl 13. dubna 1913 zatčen a jeho kresby byly zkonfiskovány. Schiele byl obžalován z únosu a znásilnění nezletilé dívky. Po třech týdnech věznění byla nakonec obvinění stažena a byl odsouzen jen na tři dny vězení za šíření nemravných kreseb. Ve vazbě zatím Schiele stihl vytvořit také několik maleb.
V roce 1914 se seznámil se sestrami Harmsovými, u nichž se učil technice leptu. V roce 1917 se z jednou z nich, Edith Harmsovou, oženil a jejich vztah vydržel až do smrti. Čtyři dny po svatbě musel Egon nastoupit do armády, ale díky přímluvcům působil jen v administrativě a hrůzy války ho tak minuly.
Manželka Edith byla dlouho jeho jediným modelem, ale časem se jí začalo příčit nechat se malovat až v obscénních pozicích, a tak Schiele po několika letech začal zaměstnávat opět modelky a prostitutky.
Po smrti Gustava Klimta organizoval 49. výstavu Wienner Secesion, která mu přinesla veliký společenský i materiální úspěch. Získal tak mnoho zakázek a zdálo se, že se blýská na lepší časy.
Bohužel v té době udeřila pandemie španělské chřipky a Schiele se nakazil od své manželky, která zemřela těhotná 28. října 1918. Egon Schiele ji následoval téměř vzápětí, 31. října, tedy jen několik dní poté. Bylo mu pouhých 28 let. I přes svůj krátký život se však nesmazatelně zapsal do historie umění.
Dnes můžete v Českém Krumlově navštívit Egon Schiele Art Centrum a dozvědět se více o životě tohoto umělce. V Art Centru se nachází také díla dalších umělců a pořádají se zde i výstavy.