3℃
Dnes je 8. prosinec , svátek má Květoslava

Ekonomický růst zpomaluje. Komu se krize vyhne?

Ilustrační foto.

Světová ekonomika letos poroste nejslabším tempem od recese před deseti lety. Ekonomický růst podle Mezinárodního měnového fondu (MFF) zpomalí na 3 procenta, zatímco ještě v červenci vypadal na 3,2 procenta. Hospodářskou krizi někteří ekonomové už předpovídají. Jiní míní, že záleží na optimismu spotřebitelů. Koho krize semele a kdo ji ustojí?

Zatímco loni rostla světová ekonomika tempem 3,6 procenta, aktuálně vykazuje tříprocentní růst. Za letošním zpomalením stojí podle MMF mimo jiné rostoucí obchodní bariéry, zvýšená geopolitická nejistota a strukturální faktory, například nízký růst produktivity a stárnutí populace ve vyspělých zemích.

Službám se daří, průmysl strádá

MMF si všímá také toho, že se propadá průmysl, ale daří se službám. „Spotřebitelský optimismus pohání sféru služeb, která není tolik závislá na plynulosti mezinárodního obchodu jako průmysl. Například na službu v podobě ostříhání u holiče lze těžko zavést clo jako třeba na dováženou ocel či automobilové součástky,“ míní ekonom Lukáš Kovanda. Podle něj by tak případná finanční krize mohla mít jiné obrysy než ta, která se odehrávala před deseti lety.

Ekonomika šlape. Za posledních šest let přibylo v tomto čtvrtletí nejvíc firem

Nejznámější česká ekonomka a bloggerka Markéta Šichtařová je názoru, že krize už probíhá. Nejde však podle ní jen o recesi ve smyslu hospodářského poklesu. Evropa se podle Šichtařové potýká také s krizí společensko-ekonomickou.  „Existuje spousta zombie firem, které přežívají jenom díky tomu, že jsou napojeny na permanentní transfuzi, na permanentní úvěrovou linku,“ uvedla pro idnes.cz.

Nadšení zákazníků oddaluje krizi

Ekonom Lukáš Kovanda je v prohlášení o krizi mírnější. Za oddalováním krize vidí hlavně nadšení spotřebitelů. „Nebýt relativně dobré výkonnosti německé sféry služeb, bude už motor evropské ekonomiky jednoznačně v technické recesi, zatímco nyní s ní ještě jen koketuje. Také odolnost české ekonomiky vůči čínskému, resp. německému zpomalování by byla mnohem slabší nebýt optimismu tuzemského spotřebitele. Tento jeho optimismu v Česku pramení zejména z rekordně nízké míry nezaměstnanosti a solidního růstu mezd a kupní síly,“ řekl Lukáš Kovanda pro Náš REGION.

Zlaté české ručičky nám bere Německo. Můžeme očekávat další ekonomickou krizi. Kdo za to může?

Důležité podle něj je, aby optimismus lidem vydržel až do listopadu příštího roku. „Je řeč zejména o spotřebiteli americkém. Za rok touto dobou se totiž bude schylovat k prezidentským volbám v USA. Prezident Donald Trump ke znovuzvolení potřebuje právě dobrou náladu amerického spotřebitele. Pokud o ni přijde, jeho šance na znovuzvolení povážlivě klesá. Zatím je spotřebitel na Trumpově straně. Zajišťuje přijatelný ekonomický růst, takže Trump nemusí činit zásadnější ústupky v obchodní válce s Čínou,“ uvedl ekonom. Dodal ale také, že dobrá spotřebitelská nálada je pomíjivá a nelze se na ni samotnou spoléhat při posuzování vyhlídek globální ekonomiky. Před světovou finanční krizi rostla totiž v USA až do ledna 2008. Už v březnu toho roku přitom zkolabovala investiční banka Bear Stearns a v září pak zkrachovala Lehman Brothers, což odstartovalo kritickou fázi finanční krize v USA i ve světě. Z tohoto hlediska je tedy rok, který do amerického prezidentského klání zbývá, dlouhou dobou.

Krize? Odpoví Čína s USA

Zda krizi pocítí výrazněji i čeští spotřebitelé, rozhodne Čína a USA. Ekonom Štěpán Křeček dokonce maluje i pozitivní scénář. „Negativní dopady obchodních válek by se mohly proměnit v silný růstový impuls v příštím roce, jestliže dojde k uzavření dohody mezi USA a Čínou,“ řekl. Obě strany, jak čínská, tak americká totiž na obchodní válce mezi sebou tratí. Podle Křečka si uvědomují, že k prosperitě je třeba spolupráce. „Proto obě obchodně znesvářené země intenzivně pracují na vyřešení vzájemných sporů. Spojené státy již dříve pozastavily plánované zvýšení cel na čínské zboží a přešly do takzvané první fáze dohody. Ta má ukázat vstřícnost Spojených států i Číny,“ tvrdí ekonom. Druhým dechem ovšem dodal, že v minulosti byla řada prohlášení o blížící se dohodě, která vyústila ve vyhrocení obchodní války.

 

Včera, 18:30
Proslavil se jako malíř orientálních až pohádkových scén, v nichž hrají hlavní roli víly, bohové...
Včera, 17:44
Další podzimní prodejní Pražská výstava nožů se odbude tuto neděli na Novoměstské radnici. Už stabilně...
Včera, 17:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 17:00
Jekatěrina Pavlovna Bagrationová se 7. prosince 1783 narodila jako hraběnka Skavronská do vyhlášeného ruského šlechtického rodu...
Včera, 15:37
Pražští vysokoškoláci Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský spolu tvořili folkové duo hrající humorné písně. V...
Včera, 12:30
V Londýně byla tehdy hluboká noc a spánek britského premiéra Churchilla jistě nebyl klidný. Invaze...
Včera, 11:44
Vášnivá diskuse se v Jazzové sekci při další z řady Valdštejnských besed, organizovaných spolkem Šance...
Včera, 11:00
Jeho jméno, Jan Blažej Santini Aichel, pro nás neznamená jenom naprosto unikátní architekturu, ale také...
Včera, 09:00
Největší vánoční výzvou je poctivá domácí vánočka a chutné křehké cukroví. Příjemně máslová vůně linoucí...
6.12.2019
Hidžáb se smí ve škole nosit. S takovým verdiktem přišel Nejvyšší soud, kam se odvolala...
6.12.2019
Slavnou obsáhlou příručku o čarodějnicích, nutnosti boje proti nim a způsobech, jak tento boj svádět...
Reklama