• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Empírový den na zámku v Čechách pod Košířem vyvrcholí slavnostním plesem

  12.5.2023
  Doris Drienová

  Do období klasicismu zhruba o 200 let zpátky se budou moci na konci května vrátit návštěvníci zámku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku. Konat se zde bude tradiční Empírový den, který budou doprovázet taneční lekce, ale i kostýmovaná prohlídka zámku. Akci s dlouholetou tradicí pořádají fanoušci anglické spisovatelky Jane Austenové, představitelky tzv. rodinného románu, řekla za spolupořadatele Jitka Tláskalová. Empírový den se letos uskuteční v sobotu 27. května.

  Akci otevře v sobotu dopoledne výuka tanců v prostorách zámecké oranžerie. Účastníci se během ní naučí základy anglických kontratanců, které pak mohou využít na večerním plese. „Odpoledne si mohou zájemci vychutnat piknik v parku a zkrátka nepřijdou ani ti nejmenší, pro které je letos připraven speciální program. Těšit se můžou na taneční lekce, kostýmovanou prohlídku zámku i tvořivé dílničky,“ uvedla spolupořadatelka.

  Návštěvníci se budou moci svézt také dobovým kočárem pocházejícím z Muzea historických kočárů v Čechách pod Kosířem. Vrcholem je poté historický ples s živým orchestrem, doplnila Tláskalová. Na slavnostním plese budou moci účastníci zažít atmosféru období Regency, kdy se různorodé vrstvy společnosti anglického venkova potkávaly na tanečním parketu, uvedli pořadatelé na stránkách akce. Na Empírový den se podle nich sjíždějí lidé v dobovém empírovém kostýmu ze všech koutů republiky i zahraničí, kostým pro vstup však není podmínkou.

  Tradici Empírového dne založili fanoušci spisovatelky Jane Austenové v roce 2015, vznikla v souvislosti s uvedením adaptace románu Jane Austenové Emma v Moravském divadle Olomouc. V posledních letech se tato akce přesunula do zrekonstruovaného klasicistního zámku v Čechách pod Kosířem, důvodem je nejen zasazení do autentického prostředí, ale především atmosféra zámku. Kastelán Romana Váňa již dříve řekl, že Empírový den je jednou z největších událostí v sezoně. Zámecké interiéry i prostorná oranžerie a anglický park o rozloze 21,5 hektaru dodává podle něj ideální kulisu.

  Zámek v Čechách pod Kosířem se na jaře roku 2016 otevřel veřejnosti po rozsáhlé rekonstrukci. Zámek, který dříve vlastnil šlechtický rod Sylva-Tarouca, převzal od státu Olomoucký kraj. Se zámkem je spjat malíř, ilustrátor, grafik a představitel českého romantismu Josef Mánes, který zde pobýval mezi lety 1849 až 1870. Pojilo ho přátelství se šlechtickým rodem, který zámek vlastnil. Jeho osobnost připomínají na zámku expozice s jeho obrazy.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte