Energetická krize se vánočních trhů v Praze nedotkne

9.11.2022
Simona Knotková

Praha až na výjimky neplánuje omezení adventních trhů a vánoční výzdoby kvůli růstu cen za energie. Elektřinu mají radnice před koncem roku nasmlouvanou za původní ceny. Městské části tak nebudou například zhasínat vánoční stromy ani jiné ozdoby. Některé je ale vyměnily za úpornější led diodové.

Již tradičně se největší trhy uskuteční na Staroměstském náměstí. Letos jim bude dominovat 25 metrů vysoký smrk ztepilý pocházející od České Kamenice na Děčínsku. Pořadatelé trhů osmapadesátiletý smrk rozsvítí před první adventní nedělí v sobotu 26. listopadu. Už o dva dny dříve začnou trhy na Náměstí republiky. „Už deset let používáme nejvíce šetřivé led diodové žárovky, takže není třeba osvětlení nijak výrazně omezovat,“ uvedla mluvčí společnosti Taiko Hana Tietze, která má na starosti trhy na Staroměstském a Václavském náměstí a náměstí Republiky.

Podobná situace je v Praze 3, kde zvolí rovněž úspornější osvětlení a použijí led žárovky. Trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad budou ve stejném rozsahu jako před covidovou pandemií, tedy 12 stánků bez omezení. Praha 2 neočekává vyšší náklady za energie, protože má ceny na letošní rok zachovány.

Praha 6 předpokládá náklady za energie po celý advent 33 tisíc korun i díky výzdobě z úsporných led zářivek a domluvené fixní ceně za energie z roku 2020. „Jsme rádi, že se po vynucené dvouleté pauze, kterou způsobila pandemická situace, můžeme vrátit k tradiční podobě adventních trhů. Otevřené budou od 9. do 23. prosince v Šabachově parku, kde je doplní různá hudební a divadelní vystoupení,“ uvedl mluvčí městské části Jiří Hannich.

Naopak Praha 7 bude letos energií šetřit a zruší sváteční osvětlení v ulicích. Zachová jen dva osvětlené vánoční stromy na Strossmayerově a na Ortenově náměstí. Radnice ale chystá pestrý program, vánoční koncert i kluziště na Letné bude ve standardním režimu.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte