Eutanazie pro vraha. Belgický sexuální deviant žádá o právo na smrt

Polovinu života strávil ve vězení, respektive v psychiatrické léčebně, která zabírá jedno křídlo věznice. Společně s dalšími psychopaty odsouzenými za sexuální násilí čekal na léčbu, jež by mu pomohla zbavit se jeho sadistických choutek. Jenže žádná léčba nepřicházela a jeho pobyt na samotce se prodlužoval do nekonečna, bez jakéhokoliv výhledu na změnu. V té chvíli se Frank van den Bleeken rozhodl pro nezvyklé řešení – sám pro sebe požádal o vynesení ortelu smrti.

Zatčení sexuálního devianta

Frank van den Bleeken je belgický násilník a vrah, který se narodil v roce 1964 a v polovině osmdesátých let se dopustil série znásilnění. Ta vyvrcholila vraždou mladé, sotva devatenáctileté ženy v Antverpách, po níž byl dvacetiletý vrah vypátrán a zadržen. Psychiatři už tehdy popsali jeho duševní chorobu jako sexuální deviaci a požádali o jeho léčbu, ke které ovšem nikdy nedošlo. Van den Bleeken byl místo toho umístěn do speciální části věznice určené pro podobné případy.

Pomsta frustrovaného panice. Americký student Elliot Rodger zahájil svou cestu za vizí ideálního světa bez žen masovou vraždou

Na samotce se jeho stavy zhoršovaly, dostával záchvaty šílenství a prohlubovaly se mu deprese. Ve světlých chvílích si uvědomoval, že by mohl být léčen, případně vyléčen, ale k tomu nikdy nedošlo. Ve vězení strádal a několikrát opakovaně prohlásil, že jeho život nemá žádný smysl. „Místo mě by sem mohli dát nějakou kytku v květináči a bylo by to úplně jedno. Nikdy nebudu svobodný. Asi je to správné, protože jsem nebezpečný pro společnost, neboť kdyby mě pustili, mohl bych začít páchat stejné zlo jako tenkrát, a to by byla velká chyba. Proto jsem se rozhodl požádat o smrt,“ vysvětloval sexuální deviant, který požádal stát o dobrovolnou smrt, tedy o eutanazii.

Otec pornografie. De Sade žil zhýralý život hrdinů svých knih

Právo na „dobrou smrt“

Případu byli přiděleni dva špičkoví psychiatři, již měli zjistit, zda je jeho psychické utrpení tak nesnesitelné, že má právo na smrtící injekci. A oba dva odborníci se shodli, že ano: „Je velmi inteligentní. Uvědomuje si, co spáchal, ale nedokáže se kontrolovat. Když ho posednou jeho sexuální fantazie, bude znovu schopný znásilňovat a zabíjet. Smrt pro něj bude vysvobozením,“ konstatovali lékaři.

Jak si vychovat dobrou ženu. Uvěznil ve svém domě dívku

Belgie je v současné době považována za jakousi laboratoř eutanazie. Možnost dobrovolné smrti prostřednictvím lékařů zde byla zavedena v roce 2001 a hned následující rok využilo této možnosti 300 lidí, většinou těžce nemocných a v posledním stadiu choroby. Počet eutanazií ovšem prudce stoupá a v roce 2012 už tento způsob smrti zvolilo více než 1400 lidí, takže šlo o dvě procenta všech úmrtí. Navíc v roce 2014 se Belgie stala první zemí na světě, která povolila eutanazii také u dětí.

Kanibal z autobusu. Hororový příběh duševně chorého programátora

Čekání na smrtící injekci

V poslední době však o smrtící injekce nežádají jen nevyléčitelně nemocní, ale také lidé s nejrůznějšími duševními problémy. Vedle Franka van den Bleekena si zvolil eutanazii například transsexuál Nathan Werhelst, který se dostal do těžkých depresí po neúspěšné operaci pohlaví.

5 ohavných dětských vrahů Česka. Který čin byl nejodpornější?

A jak to vypadá s Frankem? V roce 2015 belgická média informovala, že bude jeho žádosti vyhověno ve věznici v Bruggách. V návaznosti na rozhodnutí lékařů ale nakonec ministr spravedlnosti oznámil zrušení výkonu eutanazie. Nešťastný vězeň prohlásil, že pokud právo na smrtící injekci nezíská, spáchá sebevraždu. Z toho důvodu je nyní na cele každých 15 minut kontrolován.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)

Dnes, 17:30
Podobnou situaci by stěží vymyslel i ten nejlepší filmový scenárista. Zkušenému pilotovi, který měl za...
Dnes, 16:00
Slyšeli jste někdy slovo gaslighting? Není to název nové diety ani nový módní trend. Možná...
Dnes, 14:00
Četly a milovaly jej miliony lidí... a stále je tomu tak. Knihy psal skromný, nenápadný...
Dnes, 12:11
Vinou narkolepsie měl třiatřicetiletý Martin z Ostravy autonehodu. Toto vzácné nervové onemocnění se projevuje nadměrnou...
Dnes, 11:30
Hamburgery máme dneska spojené s Amerikou. Ovšem je to trochu mylná záležitost. Opravdovým rodištěm tohoto dneska...
Dnes, 10:00
Život i dílo Leonarda da Vinciho (15. dubna 1452 – 2. května 1519) jsou až...
Dnes, 08:00
Minule jsme se podívali na skvrny, špínu a mastnotu, a hlavně jak s nimi zatočit, lépe...
Včera, 17:30
Po revoluci zazářil na pražském divadelním nebi jako hvězda nejvyšší velikosti. Diváci jeho hry milovali,...
Včera, 16:00
Anolis barakojský získal své „slavné“ jméno podle oblasti Baracoa v nejvýchodnější části ostrova Kuba, v...
Včera, 14:00
Možnost cestovat v čase je tajným přáním mnoha milovníků záhad. Bohužel, Einstein, i tvůrci vědeckofantastické...
Reklama