Eva Hrušková a Jan Přeučil najeli na nový styl jídla. Prozrazují recepty pro dobrou kondici a optimismus

22.11.2020
Andrea Cerqueirová

„Hlídali jsme se, nešli jsme tomu naproti, protože jsme generace 65 plus plus plus. Ale stalo se,“ říká Eva Hrušková ke koronavirovému onemocnění, které je potkalo v září. A jak přišli na to, že jsou nakažení? „Jelikož jsem nemohla usnout, nastříkala jsem si na polštář levanduli. Bylo mi divné, že není cítit, říkala jsem si, že jsem ji asi nastříkala málo. Jelikož jsme se synem Zdeňkem celý den jezdili autem a hráli, oba jsme si došli na test. On byl negativní, já pozitivní. Zůstala jsem tedy doma, téměř bez problémů. Honzík prožíval covid o něco hůř – měl suchý kašel a byl unavený. Vyléčil to spánkem, ráno se vzbudil, nasnídal a zase usnul,“ dodává.

Jen plnohodnotné potraviny

Nyní sice mají ochrannou imunitu, ale nic nenechávají náhodě a dál se udržují v kondici – nejen kvůli covidu. Chodí na dlouhé procházky a již od 11. září drží nový styl jídla. „Nechci tomu říkat dieta, jíme zkrátka plnohodnotné potraviny s co nejmenší příměsí průmyslově zpracovaných jídel,“ vysvětluje. Její vzdálenější příbuzná se totiž zabývá zdravou stravou a životním stylem, Evu zaujaly její poznámky na sociální síti a obrátila se na ni o radu. „Vyplnili jsme dotazník a ona nám zaslala vybrané recepty a potraviny, v kterých není cukr či bílá mouka a jsou tam jen kvalitní sacharidy, třeba ze zeleniny,“ přibližuje.

„Zjišťujeme, že čím dál tím jíme méně, nemáme hlad a chutná nám,“ zdůrazňuje. Mohou jíst prakticky všechno, co lahodí člověčímu jazýčku a zároveň neškodí, včetně masa či mléčných výrobků. Eva do svého jídelníčku kupříkladu po delší době opět zařadila smetanové jogurty nebo kysanou smetanu. Nejí žádné light potraviny, ale jen ty pěkně výživné. V současné době má čas vymýšlet různé kombinace a příprava je jednoduchá. Jídelníček může obsahovat i sladká jídla, jen se sladí ovocem, datlemi nebo rozinkami.

Recept na štěstí? Nenechat se rozhodit maličkostmi, říká herečka a zpěvačka Eva Hrušková

Některé kombinace jsou předem dané. Třeba snídaně Evy Hruškové a Jana Přeučila se skládá z léčivého nápoje Budwig, který vznikl již v roce 1951 a jeho autorkou je německá biochemička Johanna Budwig (1908 – 2003), která lidem pomáhala udržovat dobrou kondici, včetně optimální váhy, pomocí potravin. Dožila se úctyhodného věku – bezmála stovky. „Porce pro dva je následující – jeden banán, hrstička malin, dvě lžíce lněného oleje a do toho vysypat jogurt, kefír nebo tvaroh, ale ne odtučněný. Vše je díky tyčovému mixéru za deset vteřin rozmixované,“ přibližuje Eva.

Dlouhé procházky

K obědu lze udělat kuřecí vývar z kostí, do něj naházet zeleninu a noky z celozrnné špaldové mouky. K večeři může být nakrájené žervé a celé rajče. Jen bez pečiva. Výjimku tvoří kváskový chleba. „Ale když ho člověk koupí a pak půlku vyhodí, protože mu zplesniví, rozmyslí si, zda jej kupovat. Neznám nikoho, kdo je víc na sladké a na pečivo než já, ale zvykla jsem si a vůbec mi to nechybí,“ říká Eva.

Alkohol je povolen jednou za měsíc. Eva Hrušková, na rozdíl od Jana Přeučila, nemusí vínko (kterého si podle svých slov dostatek vypila kdysi při studiích DAMU), takže si jednou za měsíc dopřejí kalorickou bombu v podobě míchaného koktejlu z koňaku. „Kalorickou bombou je ale i víno nebo prosecco, zkrátka jakýkoli alkohol,“ dodává. „Díky změně jídelníčku jsem za dva měsíce zhubla šest nebo sedm kilo a Honzík deset,“ říká. To už je samozřejmě znát.

Proč si sestry Hruškovy dodnes hrají na princezny?

Doplňkem plnohodnotné stravy jsou dlouhé procházky, které manželé z Vinohrad podnikají třeba na Žižkov. Eva došla až do Strašnic. „Okolí už mám celé prochozené,“ říká. Jan Přeučil dodává, že on se prochází s hůlkami nordic walking, přičemž Eva mu dělá jakousi koučku. „Vzpomínám při tom na režiséra Otakara Vávru, který míval krásný rituál. Denně chodil z Argentinské ulice do centra Prahy, aby si dal oběd třeba v kavárně Slávia,“ říká Jan Přeučil. A taky mu to svědčilo – dožil se stovky.

Motivační diář, inspirující ženy

Eva Hrušková s Janem Přeučilem nezahálejí ani co se týče práce. Místo hraní, které má teď dočasnou stopku, se věnují psaní. Eva ve spolupráci s nakladatelstvím Allpress připravila Motivační diář 2021, s podtitulem „Každý den se šťastnou hvězdou“, který je kombinací praktického diáře a knížky plné inspirativního povídání. „Diáře jsou mojí celoživotní biblí. V patnácti jsem si miniaturním písmem psávala do malinkých růžových, to bych dneska už musela luštit lupou. Všechny je mám schované, třeba si to jednou přečtu,“ směje se.

Pro motivační diář na příští rok oslovila dvanáct ženských osobností, které mohou ostatní inspirovat. Je podle ní totiž škoda, že mnozí lidé druhému radši oznamují nějakou strašlivou než hezkou novinu. V den, kdy ji zatelefonovala Šárka Tulcová z Allpressu s nabídkou motivačního diáře, měla za sebou nepříjemný telefonát s pánem z agentury, který – ačkoli neměl žádné zkušenosti s představeními – ji přesvědčoval, že na představení není třeba jejich zvukař, který je ale pro profesionální práci nezbytný. Šla si vyčistit hlavu procházkou a telefon zazvonil právě včas, nabídka Evě zvedla náladu…

Popelce je padesát. Narozeniny slaví knížkou a vínem, nechyběl ani dort se střevíčky

Nejtěžší úkol pro ni bylo vybrat dvanáct žen, protože těch inspirativních je hodně. Každá z žen je patronkou jednoho znamení zvěrokruhu. V diáři je povídání s herečkami Libuší Šafránkovou či Zlatou Adamovskou, zpěvačkami Petrou Černockou nebo Hankou Křížkovou i třeba s prezidentkou České asociace sester Martinou Šochmanovou, houslistkou České filharmonie Markétou Vokáčovou, první dámou moderní etikety Evou Filipovou nebo mistryní světa v marmeládách Blankou Milfait a dalšími.

Klobouky Jana Přeučila

Jan Přeučil zase, ve spolupráci s nakladatelstvím AOS Publishing, chystá knížku s pracovním názvem „Klobouky Jana Přeučila“, která by měla spatřit světlo světa příští rok. Připravován je i související dokument. „Budou tam rozhovory mých kolegů a kamarádů, moje povídání o životě, o tatínkovi, který byl významnou osobností,“ říká Jan Přeučil. Jeho otec František Přeučil byl po válce poslancem, v roce 1949 byl ve vykonstruovaném monstrprocesu s Miladou Horákovou odsouzen k doživotí, v roce 1963 byl podmíněně propuštěn, o pár let později byl rozsudek zrušen, ale teprve po roce 1989 byl otec Jana Přeučila zcela rehabilitován.

Herec Jan Přeučil se stal prvním ambasadorem organizace YMCA v České republice

„Bude tam i povídání o tom, jak jsem pracoval v ČKD Stalingrad, neboť mi bylo řečeno, že musím „smýt vinu svého otce“, taková hnusná byla komunistická doba. Zachyceno tam bude i mé šťastné období na DAMU, kdy jsem měl výborného učitele Radovana Lukavského, nebo 33 let mého angažmá v Divadle Na zábradlí,“ pokračuje Jan Přeučil. Součástí dokumentu budou i sekvence Gogolových Bláznových zápisků, s nimiž Jan Přeučil slavil velké úspěchy v 60. letech, kdy je v rámci „one man show“ hrál ve Viole. Na jaře je odehraje ve Strašnickém divadle, kde bude natáčet televize a přijde i plno přátel.

Rétorická laboratoř

Manželé Našemu REGIONu též prozradili, že nedávno potkali Annu Freimanovou, která v Divadle Na zábradlí léta působila coby inspicientka, následně spolupracovala s prezidentem Václavem Havlem. Anna Freimanová o něm připravuje audio sekvenci, kde na Václava Havla zavzpomíná i Jan Přeučil, který se dobře znal i s jeho ženou a pozdější první dámou Olgou Havlovou, která v Divadle Na zábradlí za komunistů působila jako šatnářka a biletářka.

U AOS Publishing vyšla též knížečka „Rétorická laboratoř Jana Přeučila – Základy mluvních dovedností a rétorického šarmu“. Rétorika je totiž součástí jeho herecké profese. „K češtině, k jevištní mluvě, ke slovu mám pozitivní vztah nejen jako herec, ale i jako rétor, člověk a Čech,“ říká. Vedl ho k tomu už jeho profesor herectví Radovan Lukavský, přičemž při studiích poznal i plno dalších kapacit, například režiséra Josefa Bezdíčka. „Žádný šedivismus, mám rád zdravě expresionistické herectví,“ uvedl. Zkušenosti předává dál. Individuálně nebo ve spolupráci s agenturou Top Vision z Prahy pořádá školení, jak pracovat se slovem a hlasem, a to i před kamerou.

Troška s Přeučilem, Hruškovou, Pachmanem, Hořínkovou a dětskými hvězdami pokřtili Nastydlá strašidla

„Některé osobnosti jsou špičky ve svých oborech, ale když mají prezentovat, je to šedivé, monotónní, nezáživné a nevýrazné. Forma, jak informace předají, je ale velmi důležitá,“ vysvětluje. Spolupracuje v tomto směru kupříkladu i s Lékařskou komorou. „Rétorická laboratoř je takový populár do kapsy, kde jsou určité návody, praktická cvičení i testy,“ říká. „Už od antiky se ví, že řeč jest obrazem vašeho ducha. Jak promluvíte, ukloníte se, podáte ruku, jaký uděláte první dojem,“ říká Jan Přeučil.

Na přednášku o rétorice ho v minulosti pozvala kupříkladu i Studentská platforma osobního rozvoje Rise and Shine, která následně jeho – asi půlhodinovou – přednášku vyhodnotila jako nejlepší ze všech, které se v rámci akce uskutečnily. Jan Přeučil taktéž více než dvacet let přednáší katedře herectví v rámci Akademie umění v Banské Bystrici. Nyní se nevyučuje, neboť herectví nelze učit online. „Člověk má takovou váhu, jakou váhu má jeho slovo,“ říká. „Bůvola spoutáš lýkem, člověka slovem,“ uzavírá Jan Přeučil indonéským příslovím.Nepřehlédněte