Expert: Mezi evakuovanými afghánskými překladateli byli agenti české rozvědky a vojenského zpravodajství

23.8.2021
Ivan Břešťák

Letiště v Kábulu nadále střeží část ze stažené americké armády z Afghánistánu. Americký prezident přes média Talibanu vzkázal, že pokud budou americké síly napadeny, „bude následovat velmi tvrdá odpověď“.

Bez tajných služeb to nejde

„Kdyby české tajné služby neměly v Afghánistánu agenty, moc by mě to překvapilo,“ řekl Našemu REGIONU generál v záloze a bezpečnostní expert Andor Šándor. „V rámci kontrarozvědné činnosti při ochraně vojsk se příslušná část Vojenského zpravodajství musela zajímat o lidi, kteří nám z afghánské populace pomáhali. Pokud se služba dostala k lidem, kteří měli přístup k zajímavým informacím a zároveň nás byli schopni informovat před možným ohrožením, a byli ochotni to udělat, obvykle za peníze, tak byli získáni ke spolupráci. Tvrdím, že obdobným způsobem pracovala ÚZSI (civilní rozvědka), byť v jiné oblasti působnosti.“

Podle tajných služeb zůstalo v Afghánistánu několik občanů ČR, jednotliví čeští spolupracovníci nebo lidé s vazbami na Českou republiku. Zbývá jim jediné, ještě mohou být z Kábulu převezeni za pomoci spojenců, ale transport by nejprve musel vyjednat někdo z vysoké politiky. Podle nepotvrzených informací byi tímto způsobem již dva spolupracovníci ČR převáženi americkým letectvem. Česká mise naopak přivezla 4 Slováky.

Civilní rozvědka mlčí

Jak Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), tak Vojenské zpravodajství odmítly informace komentovat. „Vzhledem k charakteru naší činnosti nemůžeme na Vaši žádost nijak konkrétněji reagovat, a to ani v obecné rovině,“ uvedl Radek Holý, mluvčí ÚZSI.

Mluvčí Bezpečnostní informační služby Ladislav Šticha k přítomnosti uprchlíků z Afghánistánu uvedl, že „BIS bude k hostům z Afghánistánu přistupovat stejně jako ke každému na území ČR. Bezúhonní občané nejsou v hledáčku zpravodajských služeb. Pokud nebudou dělat cokoli proti zájmům státu, podílet se na terorismu či páchat závažnou trestnou činnost, tak nás nebudou zajímat“. Na dotaz, zda z dlouhodobého hlediska nehrozí afghánským spolupracovníkům ČR nebezpečí např. od „spících agentů“ radikálů, a zda dostanou novou sociální identitu či zaměstnání, mluvčí Šticha odpověděl. „Konspiračních vil a stavení máme málo, jsme malá země, “ řekl pouze. Afghánci, kteří u nás získali ochranu, nesmějí nikdy a nikterak kontaktovat své příbuzné a známé v bývalé vlasti.

Zdroj: vlastní zdroj


Témata:

Nepřehlédněte