22℃
Dnes je 16. červenec , svátek má Luboš

Fanatická náboženská aktivistka. Američanka Carrie Nation bojovala ve jménu Ježíše Krista proti alkoholu

Vysoká žena oblečená do prostých šatů budila hrůzu. A to nejen svou výškou 180 centimetrů či divokým ohněm planoucím jí z očí. Ještě větší strach totiž vyvolávala sekera v jejích rukou, se kterou, za zpěvu náboženských písní, demolovala bary a hospody amerického Středozápadu. Ničila jejich zařízení, ale hlavně sudy s pivem a lahve whisky. „Křížová výprava“ Carrie Nation ve jménu Ježíše Krista trvala několik let.

Reklama

Manželství s alkoholikem

Carrie Amelia se narodila na americkém Jihu, v rodině majitele plantáží. Vychovávali ji ale spíše otroci než její matka. A zřejmě ti ji také přivedli k hluboké a vášnivé víře v Ježíše Krista. Avšak aby se z ní stala bojovnice, musela nejprve projít peklem. Za to lze považovat její manželství s lékařem Charlesem Gloydem, za kterého se provdala ve svých jednadvaceti letech. Její muž byl totiž alkoholik a manželství nebylo od počátku šťastné. Vše vyvrcholilo ve chvíli, kdy se jim narodilo dítě s duševní poruchou. Krátce poté její muž zemřel – jak jinak, než že se upil k smrti. Znamenalo to však první osvobozující krok na její cestě k novému poslání. Dceru odvezla do léčebny a začala se živit jako učitelka.

Caligula v sukních. Sadistická královna Ranavalona I. vraždila, aby vymýtila křesťanství na Madagaskaru

Demolice ve jménu Boha

Carrie se znovu vdala. Jejím vyvoleným byl tentokrát pastor David Nation, se kterým zkoušela podnikat. Příliš jim to ale nešlo a daleko větší úspěchy slavila jejich plamenná kázání, která společně připravovali a v nichž se začaly stále častěji objevovat útoky proti alkoholu a tabáku. Přestože Kansas přijal zákaz prodeje alkoholu, hospody ho ignorovaly a hostinští nalévali dál. A tak se Carrie rozhodla pro akci. Fyzickou likvidaci barů zahájila v Kiowě, kde zdemolovala tři podniky. Později vyměnila železnou tyč za sekeru, navštěvovala jedno město za druhým a pustošila ilegální pijácké salony. Ale nejen ty, občas zdemolovala i nějakou tu lékárnu, které měly jako jediné povolení prodávat alkohol pro „lékařské“ účely.

Nenaplněná láska mladé ženy se změnila v posedlost. Smutný osud krásné dcery slavného otce, Adèle Hugové

Vězení a boj za volební právo žen

Samozřejmě že se běsnění fanatičky se sekerou neobešlo bez trestu. Zavřeli ji více než třicetkrát do vězení, ale Carrie nepolevila, a když se ocitla znovu na svobodě, šla vyplenit další alkoholové doupě. Vedle toho se věnovala také přednáškám či boji za volební právo žen. S postupem let se její aktivity přece jen poněkud pozměnily. Začala vydávat vlastní časopis, z jehož zisků často platila pokuty za své násilné výstřelky, a stále častěji vystupovala na univerzitách ve Spojených státech i v zahraničí. Byla považovaná za velmi zdatnou a pohotovou rétorku, schopnou zaplnit nejen přednáškový sál, ale třeba i kabaret na Broadwayi.

FOTO: Carrie Nation

Carrie Nation - CarrieNation-1874Carrie Nation - Carrie_Nation-1910Carrie Nation - Carry_Nation_house-Kansas

Závěr života bojovnice z Kansasu

Přestože sil Carrie pomalu ubývalo, svůj boj vedla do posledních chvil a její paměti jsou plné odkazů na Ježíše Krista. Stále jezdila po přednáškách, rok před svou smrtí ještě založila vlastní školu a roku 1911 pronesla svou poslední řeč. Při ní však zkolabovala a po několika měsících na lůžku ve věku 64 let zemřela. O rok později bylo v „jejím“ Kansasu ženám přiznáno volební právo.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)

Před 35 minutami
V téhle rodině se vyskytlo snad už všechno. Smrt nejstaršího syna Josepha ve válce a...
Před 2 hodinami
Odpovědět na otázku, kdo je Mata Hari, není vůbec snadné. Pro mnoho mužů byla erotickým...
Dnes, 14:00
Malebný zámek Mníšek pod Brdy, hojně navštěvovanou kulturní památku nejen díky své dobré dopravní dostupnosti...
Dnes, 13:44
Ochrana majetku se stává v dnešní době stále aktuálnějším tématem. Vyloupených objektů přibývá a zloději...
Dnes, 11:30
Gibraltarský průliv, na nejužším místě široký jen 15 km, byl pro arabské státy v severní...
Dnes, 11:04
Řada škol ve středních Čechách se přes léto proměnila ve staveniště. Tak jako v minulých...
švestky, ovoce
Dnes, 10:00
Tisíce ovocných keřů a stromů rostou asi v šedesátce sadů po celé Praze. A úroda švestek,...
Peníze.
Dnes, 09:02
V rámci jednání sněmovního výboru pro sociální politiku nedošlo k dohodě mezi ministryní práce a...
Dnes, 08:00
Léto, prázdniny, dovolené – to je období, ve kterém se právě nacházíme. Letní měsíce se...
Včera, 17:30
Jedovatost některých hub, jako například muchomůrek zelené a tygrované, jejichž jed je pro člověka smrtelný,...
Reklama