29℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Fenomén dnešní doby. Teenagery trápí tělesná dysmorfofobie

Perfektní obrázky v časopisech, na internetu a sociálních sítích, na kterých vypadají modelky, herci, ale i třeba zpěváci jako velmi úspěšné osoby. A to jak ohledně toho, co dokázali, tak ohledně svého fyzického vzhledu. Není tak divu, že řada dětí a dospívajících víc a víc trpí dysmorfofobií.

Reklama

O co jde?

Dysmorfofobická porucha je nemoc, při které je jedinec přesvědčený o vlastních chybách, nebo deformacích na povrchu těla. Může jít o křivý nos, nehezká nebo malá prsa, křivá ústa, problém s postavou a podobně. Jde o to, že si takový člověk připadá nehezký na některé z částí na svém těle. Proto vyhledává většinou opakovaně plastickou chirurgii, dermatologii, anebo stomatologii, aby se „napravil“. Často za tím stojí právě obdivované vzory. I přes opakované výkony ale není takový člověk nikdy spokojen a stále na sobě vidí další a další chybičky.

Legendární panenka Barbie letos slaví šedesátiny. Víte, kdo ji vymyslel?

V podstatě jde o poruchu v hodnocení vlastního těla. Ta jako taková přetrvává po jakémkoliv jeho zdokonalení. Může to zajít tak daleko, že se člověk vyhýbá kontaktu s lidmi, snaží se nějak se zakrýt, nalíčit se, aby zakryl nedostatky. Kontroluje svůj vzhled. Dysmorfofobie však jde často ruku v ruce s dalšími nemocemi jako je anorexie, bulimie a záchvatovité přejídání, ale také s úzkostmi, depresemi, sociální fobií.

Momentálně tímto onemocněním, kde už to přesáhne určitou hranici, trpí kolem 2,5 procenta populace, nespokojeností s vlastním tělem však trpí neuvěřitelných 60 procent populace. Opravdu nemocní lidé si připadají neustále oškliví, a to kvůli fyzickým nedokonalostem. Většinou je ale vidí jen oni sami. Okolí je obvykle vnímá normálně. Ohroženi jsou tak pochopitelně dospívající, kteří jsou na svůj vzhled mimořádně citliví, a navíc prochází obdobím hledání se. Zkoumají se v zrcadle.

Akné jako vada na kráse. Známe nejlepší triky, díky kterým se ho opravdu zbavíte

Když člověk dospěje, většinou tyhle problémy samy odezní. V případě dysmorfofobie tomu ale tak není a mění se to v chronický problém, který může vyústit až v sebevraždu. Pocity a odpor k vlastnímu tělu samy nezmizí. Dotyčný se snaží ulevit si často pomocí plastických operací, ale to nepomáhá. Po zákroku nikdy není totiž spokojen a najde na sobě hned další chyby, které by bylo potřeba „napravit“.

Důležité je začít už v dětství

Velmi podstatná je zde role rodičů, a to jak u dětí, tak v případě dospívajících. Je potřeba přijmout je takové, jací jsou. Tak aby se dokázali vnímat naprosto jedinečně, aby znali svojí vnitřní hodnotu. Dítě potřebuje v dospívání slyšet slova ujištění o normálním vzhledu svého těla, nikoliv opak. Sebedůvěra může být v tomto ohledu velmi křehká a zraňující poznámky, nemístné komentáře sebevědomí teenagery jen nalomí. To může mít fatální následky a rozvoj dalších psychických poruch.

10 překvapivých faktů o sexu. Tlumí bolest a udělá z vás chytřejšího člověka

Rodiče samotní by si měli uvědomit, jak umí vnímat chyby, jak s nimi dokážou pracovat. Jestli je to podle nich selhání nebo něco, co dokáže člověka posunout dál, zaměřovat se na jiné věci a být sám sebou. Názor rodiče a jeho vliv na zdravé sebevědomí a psychiku dítěte je v tomto případě obrovský. Ulehčí mu to pak život a mnohem lépe se vyrovná s kultem bezchybné krásy, která je vyžadovaná společností.

Před 53 minutami
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
Včera, 17:30
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Psal se první březen roku 1815, když v zátoce Juan, nedaleko Antibes, francouzského města na...
Včera, 16:00
Dodnes totiž není objasněna příčina jeho úmrtí. Jistě, otravu nikdo neprokázal, ale vládní agenti nemají...
Včera, 11:30
Necelé tři kilometry od městečka Neratovice se nachází klidná a nenápadná obec Lobkovice a určitě...
Včera, 10:00
Nástup Marie Terezie na rakouský trůn v říjnu 1840 znamenalo faktické oslabení rakouské monarchie. Okolní...
Včera, 08:00
Sny jsou pro mnohé z nás jedním z nejzáhadnějších a nejzajímavějších zážitků v našem životě....
17.6.2019
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
17.6.2019
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
17.6.2019
Potopa světa je mýtická událost, která se vyskytuje téměř u všech kultur světa, které mohla...
Reklama