• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Fenomén Zdeněk Lhotský vystavuje ve Sklářském muzeu v Novém Boru

  8.4.2023
  Fefík

  Sklářské muzeum v Novém Boru zve na výstavu sklářského výtvarníka, designéra, inovátora Zdeňka Lhotského.

  Sklářské muzeum v Novém Boru zve na výstavu sklářského výtvarníka, designéra, inovátora Zdeňka Lhotského.

  Zdeněk Lhotský je člověk mnoha talentů. Je vynikajícím výtvarníkem, zakládajícím členem skupiny Tvrdohlaví. Je světově proslulým sklářem, odvážným technologickým inovátorem i podnikatelem. Je i originálním hudebníkem, členem Malého tanečního orchestru divadla Sklep.

  Už bezmála 30 let je majitelem a uměleckým ředitelem studia skleněné tavené plastiky Lhotský s.r.o. v Pelechově u Železného Brodu, kde realizuje nejen své vlastní autorské práce, ale také řadu zakázek pro umělce z celého světa. V roce 2020 zde dokončili také realizaci unikátního skleněného sarkofágu pro dánskou královnu Margrethe II. podle návrhu sochaře Bjørna Nørgaarda. 

  Zdeněk Lhotský absolvoval sklářské učiliště ve Světlé nad Sázavou, sklářskou školu v Železném Brodě a také Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, ateliér skla vedený prof. Stanislavem Libenským. Celý život se zabývá především tavenou plastikou. Má dokonce patentovanou unikátní metodu tavení skla – Vitrucell. Věnuje se ale také designu, malbě i práci s kovem.

  Kraj chtěl koupit orloj v Kryštofově Údolí, nevyšlo to

   

  Společným jmenovatelem všech jeho realizací je precizní provedení, jednoduchý až puristický tvar a důraz na dekor. Ornament – ať už je na povrchu předmětu nebo zakletý uvnitř jako struktura – dává každému dílu unikátnost a originalitu. Škála technik a technologií, které používá je obdivuhodná. Tradiční umělecké i technické prostředky používá ve zcela nových souvislostech a s každou další realizací je posouvá o kousek dál.

  Pro výstavu ve Sklářském muzeu Nový Bor byla vybrána díla v podstatě monochromatická. Omezení barevné škály však neubírá nic z barevnosti struktur a dekorů. Do instalace je zakomponován také autentický regál z umělcovy galerie na Chlístově. Přibližuje nám skutečné prostředí, kde tyto osobité a unikátní věci vznikají a evokují také prostředí vídeňských uměleckých dílen Wiener Werkstätte z prvních tří dekád 20. století, kterým Zdeněk Lhotský touto částí své tvorby vzdává hold.

  Výstava potrvá ve Sklářském muzeu do 11. června 2023.

  Zdroj: Město Nový Bor  Nepřehlédněte