5℃
Dnes je 13. listopad , svátek má Tibor

Kolo Favorit jako symbol cyklistické touhy za komunismu. Přehlídka nostalgie v technickém muzeu

Další fotky

Mít kolo Favorit bylo v době reálného socialismu snem snad každého příznivce cyklistiky. Bohužel, vzhledem k socialistickému plánování a jeho neschopnosti sladit výrobní plány s požadavky trhu, zůstávalo často jen u těchto snů.

V Národním technickém muzeu na Letné se rozhodli legendární značku kol připomenout a připravili zde výstavu s názvem Fenomén Favorit. K vidění je zde na 60 kol všech typů, které od 50. do 90. let minulého století produkovala továrna v Rokycanech – jak oblíbené, tak i nedostatkové, běžné modely i závodní speciály určené pro sportovce všech cyklistických disciplín včetně kol československých reprezentantů.

Výroba kol v Rokycanech

Historie výroby kol v západočeských Rokycanech se začala psát v roce 1923, kdy se zde stavěly kola Tripol, od roku 1934 začala další rokycanská továrna nabízet kola Tudor. Po komunistickém převratu v únoru 1948 došlo ke spojení obou továren a o dva roky později začala výroba sportovních a závodních kol Favorit. Podnět k zahájení výroby bylo pořádání cyklistického Závodu míru, který se od roku 1948 jezdil mezi Prahou a Varšavou (od roku1952 i Berlínem). Z tehdejšího ideologického hlediska bylo vyloučené, aby naši jezdci reprezentovali na kolech západoevropských značek. V dobách své největší slávy se vyrábělo v Rokycanech 200 tisíc kol ročně. Po roce 1989 ale výroba klesala a závod nakonec zkrachoval. Nová etapa značky se začala psát v roce 2011, kdy původní ochranné známky Favoritu koupil slovenský podnikatel Richard Galovič, a vzkřísil tak značku s téměř stoletou tradicí. Dnes je ovšem pro změnu toto kolo pro většinu běžných zájemců nedostupné z důvodu své ceny.

„Výstava dokládá, že značka Favorit patřila k několika málo, které si v dobách klopotného socialistického pokusnictví získaly kredit jak svou kvalitou, tak i (ne)dostupností,“ uvedl autor výstavy Jan Králík. „V Rokycanech jako jedni z mála na světě vyráběli nejen kola silniční, ale také dráhová, tandemy, speciály pro závody za motorovými vodiči, kola cyklokrosová, krasojezdecká i na kolovou. Významnou část výroby tvořily závodní speciály.“ Díky své kvalitě se kola začala exportovalo USA, Kanady, Německa a řady dalších zemí, což bylo také důvodem, proč se z favoritů stalo nedostatkové zboží.

Výstava v technickém muzeu všechny tyto typy kol od počátku výroby ukazuje včetně miliontého Favoritu, tandemu trojnásobných mistrů světa Kučírka s Martínkem, bicyclebalového kola dvacetinásobných mistrů světa bratrů Pospíšilových i dráhovky Jiřího Dalera, který v roce 1964 v Tokiu jako náš první cyklista zlatou olympijskou medaili.

Kauza Hutyra

Autoři na výstavě připomněli i dramatický příběh úspěšného cyklistického reprezentanta Róberta Hutyra, který z komunistického Československa uletěl v roce 1983 vlastnoručně vyrobeným horkovzdušným balonem. Na dramatickou cestu za železnou oponu vzal slovenský rodák nejen svou manželku a dvě děti, ale na koš balonu připevnil i své závodní kolo značky Favorit.

Vystavená kola, která jsou v původním autentickém stavu, zapůjčilo na výstavu celkem dvacet sběratelů, muzeí a firem. Součástí výstavy jsou i dobové dresy či kopie plakátů dokumentujících Závody míru. Výstava potrvá do 30. září.

FOTO: Výstava Fenomén Favorit

Výstava Fenomén Favorit - Výstava v NTM – Fenomén Favorit 4,18Výstava Fenomén Favorit - Výstava v NTM – Fenomén Favorit 4,18Výstava Fenomén Favorit - Výstava v NTM – Fenomén Favorit 4,18Výstava Fenomén Favorit - Výstava v NTM – Fenomén Favorit 4,18Výstava Fenomén Favorit - Výstava v NTM – Fenomén Favorit 4,18
Další fotky
Výstava Fenomén Favorit - Výstava v NTM – Fenomén Favorit 4,18Výstava Fenomén Favorit - Výstava v NTM – Fenomén Favorit 4,18Výstava Fenomén Favorit - Výstava v NTM – Fenomén Favorit 4,18Výstava Fenomén Favorit - Výstava v NTM – Fenomén Favorit 4,18Výstava Fenomén Favorit - Výstava v NTM – Fenomén Favorit 4,18
Před 1 hodinou
V tomto případě šlo o výbuch stratovulkánu jménem Nevado del Ruiz ležícího asi 129 kilometrů západně od...
Před 3 hodinami
Mezilidské vztahy jsou obklopeny předsudky ze všech stran. Chytré a odborné články a rady psychologů,...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Pohled na most z Braníku
Dnes, 14:00
Ne vše, co se budovalo za dob socialismu se povedlo tak jak by mělo. Názorným...
zima, pleť, žena
Dnes, 11:30
V zimě si celé tělo můžeme chránit teplým oblečením, přes které se chlad k pokožce...
Dnes, 10:00
Jeho jméno – Pokryškin – právem patří do výčtu největších leteckých es všech dob. I...
Ladislav Novák s Ludvíkem Svobodou. Potřetí kancléřem...
Dnes, 09:01
Knihu "Kancléř tří prezidentů" napsal Jiří Novák z úcty ke svému tatínkovi Ladislavu Novákovi, jenž...
Dnes, 08:00
Diváci, kteří milují detektivní seriály, si určitě vzpomenou na ve své době i u nás...
Včera, 17:30
Mrtvý světec dal jasně najevo, že i po smrti stojí na straně papeže. Kdo ale...
Včera, 16:00
Evropa je skutečně malý dvorek, v porovnání se světem. Propojená vzájemnými vztahy, tradicemi, pověstmi takovým...
Včera, 14:40
Názvem Generace 1909 se označuje skupina vynikajících slovenských malířů, studujících a působících v Praze. Cyprián...
Reklama