Ferda Mravenec aneb Jak se z opilce stala postavička pro děti

Před 94 lety se zrodila postavička Ferdy Mravence. Je léto roku 1927 a v časopise Pestrý týden představil Ondřej Sekora v komiksovém příběhu o opilém mravenci novou „osobnost“ českého animovaného světa. Jak už asi mnozí tuší, původně nebyl Ferda určený dětem a neměl ani puntíkovaný šátek.

Původní Ferda

Ondřej Sekora prvoplánově nechystal novou postavičku do dětských pohádek a tudíž nemohl ani tušit, co svým nápadem vlastně způsobí. První příběh o opilém mravenci ve stejnojmenném komiksovém seriálu vyšel v Pestrém týdnu v roce 1927, zde se rozchází data o přesném datu vydání, bylo to buď 22. Července nebo o měsíc dříve, v červnu ve stejný den. K tomu se ovšem přidává třetí možné datum, traduje se totiž, že postava Ferdy vyšla už v lednu toho roku v Lidových novinách. V tomto roce ale podobný Sekorův příspěvek v tomto periodiku nalezen nebyl.

Krále v Šíleně smutné princezně měl hrát Pešek nebo Beyvl, oba ale z pověrčivosti roli odmítli

Původní Ferda se od toho současného velmi lišil, především, už podle názvu je patrné, že nebyl určený pro děti, ale pro dospělé. Neměl ani puntíkovaný šátek a nutno dodat, že kromě autora a toho, že v příběhu vystupuje i policista škvor, příliš společného s dnešním Ferdou toho neměl.

Ferda Mravenec dokonce cvičil střelbu proti Němcům

Takový Ferda Mravenec, kterého známe dnes, se zrodil až v roce 1933. A tehdy už to byly právě Lidové noviny, kde začaly vycházet Příhody Ferdy Mravence. Pak přišly další díly, za zmínku jistě stojí díly s názvem Ferda cvičí střelbu, Co Ferda vykopal místo zákopů a Ferda klame nepřítele, které vyšly v létě 1938 a promítá se v nich období celospolečenské předmnichovské krize.

Škola základ života. Skvost stříbrného plátna, který ale neměl vzniknout

Od příběhů pro dospělé k dětem

Původní příběhy o mravenci Ferdovi byly koncipovány pro dospělé a znázorňovaly hlavního hrdinu jako osudem otloukaného chlapíka. Ke změně v příběhu došlo poté, co se Ondřej Sekora na popud nakladatele Hokra rozhodl pro knižní vydání. Komiksy tehdy přepracoval a uhladil tak, aby se přiblížily dětskému čtenáři. I přesto však v příbězích nechybí drastické pasáže vyplývající z potravního řetězce v hmyzím světě.

Od Lidových novin po Mateřídoušku

Poslední kreslený seriál se v Lidových novinách objevil v roce 1941, pak musel z politických důvodů Ondřej Sekora opustit redakci. V roce 1942 pak natočila první český loutkový film s postavou Ferdy Mravence Hermína Týrlová. Ovšem, příběhům o Ferdovi Mravencovi se Sekora věnoval i po válce. V letech 1945 až 1951 byly vydávány Kousky mládence Ferdy Mravence na zadní straně časopisu Mateřídouška. Jak už v té době bylo zvykem, a navíc i díky tomu, že se z Ondřeje Sekory díky svým zkušenostem z lágrů v Kleinstein a Osterode stal komunista, chodil Ferda i s Beruškou na brigády, plnil pětileté plány a bojoval proti škůdcům. Ani to ovšem příběhům neuškodilo a Ferda Mravenec je tak stále živý i pro současné děti.

Zdroj: Blanka Stehlíková, Věra Vařejková, Ondřej J. Sekora: Ondřej Sekora – Práce všeho druhu.

Dnes, 11:14
Radost a smutek v rozmezí jednoho dne zažila rodina jednadvacetileté Isry Shaaban. Mladou ženu postihl...
Dnes, 09:16
Nedaleko vesnice Tepekov v turecké provincii Artvin došlo před pár dny k tragédii. Jednasedmdesátiletá žena...
Dnes, 07:57
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 07:57
Bertha Benzová nebyla jen tak ledajaká žena. Kromě toho, že byla manželkou průkopníka motorismu Karla...
Včera, 15:30
Britka Claire Taplin zveřejnila na internetu video své dcery, kterou neznámý muž během návštěvy klubu...
Včera, 14:50
Jaromír Prokop, poslední neodsouzený člen takzvaného Berdychova gangu, se přiznal k účasti na čtyřech loupežích,...
Včera, 14:10
Na eBay narazíte na všelijaký bizár. Jeden z podnikavců tam před nedávnem například dražil domnělý...
Včera, 13:52
Američan Michael Freedy (39) z Las Vegas si první myslel, že má jenom úžeh. Lékaři...
Včera, 13:14
Americký výrobce hraček Mattel vyrobil panenku Barbie podle vědkyně, která stojí za vakcínou proti covidu-19...
Včera, 08:50
Rozsáhlá studie, která se zabývá příznaky covidu, vydala aktualizovaný seznam s nejčastějšími symptomy u naočkovaných...
Včera, 08:09
Pozornost veřejnosti se v poslední době začíná obracet i na zatím tabuizované téma, a to...
Reklama