• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Festival Skupova Plzeň ukáže původní loutky Spejbla a Hurvínka

  4.5.2022
  Andrea Jančová

  Plzeň se opět stane dějištěm největšího festivalu loutkového divadla u nás. Již 34. ročník tradiční Skupovy Plzně letos speciálním programem připomene 130. výročí narození zakladatele moderního loutkového divadla Josefa Skupy a 110. let od narození velmistra českého loutkářství Jiřího Trnky.

  Mezinárodní festival loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň je pak především soutěžní přehlídkou toho nejlepšího, co se na českých a slovenských profesionálních scénách urodilo. Divákům ale nabídne i špičkové soubory z Japonska, Španělska, Polska a Belgie. Skupova Plzeň se uskuteční od 4. do 12. června 2022 a jejím centrem bude pořádající Divadlo ALFA. Vstupenky na představení už jsou v prodeji.

  Letošní ročník zahájí novinka – v sobotu 4. června se odehraje celodenní open air festivalový prolog pro širokou veřejnost s názvem Loutkové Slovany – Trnkovo předměstí Skupovy Plzně. Centrem bude Jiráskovo náměstí. „Loutkové Slovany zahájíme průvodem s velkou loutkou a chůdaři uskupení V.O.S.A Theatre. Na Jiráskově náměstí budou připraveny dvě scény. Od 11 hodin se mohou diváci těšit na divadelníky Malého divadla z Českých Budějovic a jejich hru Best of pohádkový Džubox, plzeňské Loutkové divadlo V Boudě s Kašpárkovým varieté či japonské Theatro Minomushi. Večer program vyvrcholí představením slavných Tří mušketýrů Divadla Alfa. Program uzavře projekce Trnkových Starých pověstí českých od 21:30 hodin v klášterní zahradě,“ přiblížila program produkční Marcela Mašínová.

  Skupova Plzeň vypukne naplno 8. června. Soutěžní program přinese například výjimečné představení Bratři naděje Divadla Minor o osudech loutkářské rodiny Kopeckých, nejnovější verzi Mauglího Bratislavského bábkového divadla, kouzelně zpracovanou loutkovou Prodanou nevěstu Divadla loutek Ostrava, plzeňská představení Pozor, Zorro! a Putování dobrého Hanse Böhma Evropou nebo působivé představení Divadla Continuo. Ceny Skupovy Plzně budou uděleny na slavnostním zakončení festivalu v neděli 12. června od 17 hodin v Divadle ALFA.

  Prodaná nevěsta-loutkové představení

  Výročí českých loutkářů připomene zejména Divadlo Spejbla a Hurvínka, jehož archiv obsahuje stále loutky, které v minulosti Jiří Trnka a Josef Skupa vytvořili. Právě tyto původní marionety jsou základem nové inscenace Ó loutky, jaká vášeň, kterou uvede Divadlo Spejbla a Hurvínka exkluzivně pro Skupovu Plzeň.

  Festival nabídne několik koncertů a půvabnou výstavu v Muzeu loutek v Plzni, součástí programu je také loutkářský program na Slow marketu v plzeňském pivovaru. Skupova Plzeň proběhne v domovském Divadle ALFA, v kulturních centrech Moving Station a DEPO2015, v Muzeu loutek, na Malé scéně Nového divadla, v plzeňském pivovaru a prolog festivalu se uskuteční na Jiráskově náměstí.

  zdroj :vz, TZ Skupova Plzeň, Magistrát města Plzně  Nepřehlédněte