Film Atentát byl nadčasový, navzdory době

Film Atentát režiséra Jiřího Sequense z roku 1964 je skutečným klenotem české kinematografie. I po desítkách let od premiéry je považován za velice kvalitní zpracování atentátu na Heydricha, a to i přesto, v jaké době vznikal.

Jeden z hlavních představitelů Rudolf Jelínek, který ve filmu ztvárnil parašutistu Jana Kubiše, si byl velice dobře vědom toho, že daná doba příliš nepřála takovému typu filmu: „Jirka Sequens chtěl, aby vše bylo jako doopravdy. Natáčení tak bylo velmi náročné. V té době navíc bylo těžké natočit film o západním odboji.“

Natáčení ale bylo velmi realistické. „Dávali jsme do toho skutečně všechno, co v nás bylo,“ doplnil později svého kolegu Radoslav Brzobohatý.

Přestože film pojednává o hrdinech západního odboje, získal za něj v roce 1966 režisér Zlatou cenu na filmovém festivalu v Moskvě, což jen dokládá jeho výraznou kvalitu.

Výročí operace Anthropoid. Chyby, které stály Heydricha život

Období druhé světové války je pro filmaře vděčným zdrojem témat. O operaci Anthropoid, tedy atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha bylo natočeno také několik filmů (ten první už v roce 1943 a natočili jej Američané), Atentát od Jiřího Sequense je však nezapomenutelný i díky některým scénám.

Scéna v kostele

Závěrečná scéna z kostela, kde se parašutisté brání německé přesile je jednou z nejzásadnějších. Během jejího natáčení byly tanky a vojáci před budovou rozmístěni přesně tak, jak bylo patrné z dochovaných fotografií. Filmaři pochopitelně neměli povoleno střílet ve skutečném kostele a demolovat jeho vybavení. Na Barrandově tak vznikla přesná replika interiéru kostela sv. Cyrila a Metoděje a to včetně oltáře.

Scény v kryptě nebyly rovněž natáčeny na původním místě, protože by voda mohla ohrozit statiku samotného kostela. Oproti tomu střelba z kulometu na světlík krypty skutečná byla. Aby však nedošlo k poškození původních otvorů po kulkách, byla před skutečnou zeď doplněna ještě jedna, falešná.

Atentát na Heydricha spáchala skupina Anthropoid. Vzpomínali na ni v Lidicích a Ležákách

Zajímavé je, že natáčení s vodou probíhalo při teplotě pouhých 7 °C.

Příliš se také neví, že celá realizace vyplavení parašutistů z kostela nebyla nápadem německých příslušníků SS či Gestapa. S tímto způsobem boje proti českým parašutistům nepřišel nikdo jiný než pražští hasiči.

Scéna u kostela, ale nezachycuje jen dobový souboj parašutistů s Němci, ale ukazuje i tehdejší reálie. Mimo jiné zachycuje manipulační tramvajovou trať v Resslově ulici, která byla zrušena až v roce 1981.

Dnes, 10:43
Každá země má své záhady a pověsti. U našich severních sousedů působí snad nejtajemněji polské...
Dnes, 10:04
Jistě vás potěší, když si vaši zahradu nebo okolí domu oblíbí ptáci, třeba vrabci, kosi,...
Včera, 17:00
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 17:00
S páterem Karlem Kočím, farářem v kostele Panny Marie ve Strašnicích, jsme si povídali o...
Včera, 13:40
S předponou pa- je to v případě pazvířat zcela jistě jinak. Jedná se o skutečně...
Včera, 13:28
Komerční článek
Bojové sporty, motorismus a mnoho dalšího. Na české sportovní televizi SPORT 5 můžete sledovat pořady...
Včera, 11:40
Cestující třetí třídy si protírá nevěřícně oči. O takovém luxusu se mu v podpalubí může...
Včera, 10:20
Už chystáte nadílku dětem do punčochy? Mikulášská tradice je tu s námi několik staletí. Dříve...
Včera, 09:30
Nejmladší město v České republice dnes slaví své 65. narozeniny. Ačkoliv má přes 71 tisíc...
3.12.2020
Mnozí vydavatelé časopisů to vědí a vidí v tom klondike. Sázejí na ženskou potřebu vrby...
3.12.2020
Koňovití savci existují přibližně 55 milionů let. Za tuto dobu vytvořili více než deset druhů,...
Reklama