Film, ve kterém hrál Jan Werich Hermanna Göringa rozplakal i Stalina

23.9.2020
Jaroslav Svoboda

Werich v sovětském filmu jako Göring

Sovětský velkofilm je nejprestižnějším projektem stalinské kinematografie. Samozřejmě reprezentuje velké komunistické ideje, které ve filmu zosobňuje sám Stalin. Zajímavostí je, že role nacistického vůdce polního maršála Hermanna Göringa se originálním způsobem zhostil Jan Werich.

Klasické téma pojaté jinak

O čem vlastně film je? Odehrává se v posledních dnech druhé světové války, kdy Rudá armáda míří na svou poslední vojenskou cestu – dobýt Berlín. Na pozadí těchto dramatických událostí se odehrává příběh hrdinného slévače Alexeje a učitelky Nataši. On táhne se Sověty na Berlín, ona je odvlečena do koncentračního tábora. Společně se pak setkávají v ulicích osvobozené německé metropole.

25 nejlepších citátů Jana Wericha o blbcích a blbosti. Které znáte?

Německé vojáky představovali opravdoví němečtí zajatci

Na přelomu let 1946-47, kdy se točily bojové scény, byli využiti i němečtí zajatci. Vojáky německé armády totiž složili pro natáčení ze skutečných německých vojáků z ruských zajateckých táborů. Ovšem, jen ty, kteří měli původně německé uniformy, jak vzpomíná v autobiografické knize „Soldat“ Siegfried Knapp.

Stalina film rozbrečel

Film byl natočen k příležitosti sedmdesátých narozenin Josefa Vissarionoviče Stalina. Toho snímek opravdu potěšil a dojal až k slzám. Na premiéře filmu se při závěrečné scéně totiž i samotný generalissimus rozbrečel. Později režisérovi přiznal, že velice lituje toho, že do Berlína skutečně neletěl a nechal si tak ujít svou největší dějinnou událost.

„Rudý Napoleon“ Tuchačevskij se sice stal obětí Stalinových čistek, sám však vraždil pomocí plynu

I v socialistickém Československu byl film prioritou

Film měl velikou prioritu i pro československé stranické funkcionáře a jeho uvedení mělo prioritu. Proto bylo jeho nadabování provedeno ve zvláštních ateliérech jazykové úpravy státního filmu a trvalo celkem 116 hodin. Mnozí z vybraných dabérů byli navíc zaměstnáni exteriérovým natáčením mimo Prahu nebo byli zaměstnáni v divadlech, ve kterých právě začínala nová sezóna. Na dabingu se tak muselo pracovat i v noci, aby bylo možné toto sovětské veledílo uvést k oslavám 33. výročí Velké říjnové socialistické revoluce a II. Sjezdu Svazu československo-sovětského přátelství.

Do reálného a nestranného vyobrazení tehdejší doby má film z pochopitelných důvodů daleko, ale ze stalinské filmové tvorby je patrně to nejlepší, co se vyprodukovalo. Nicméně, film je poplatný době, čemuž se ale nelze divit. Podobného ražení je i například americký film Perutě pomsty z roku 1943 nebo první velmi nepřesné zpracování atentátu na Heydricha Hitler´s Madman.

Film Atentát byl nadčasový, navzdory doběNepřehlédněte