Filozof, který se chtěl stát bohem. Ladislav Klíma provokoval názory i životním stylem

Jednoho dne ho napadlo, že se člověk může stát bohem. A tak se pokusil svůj nápad uskutečnit v praxi a začal se přivádět do extatických stavů, v nichž prožíval pocity božské suverenity. Jenže pokus ovládnout celý svět svou absolutní vůlí nakonec ztroskotal a božské pocity vystřídaly myšlenky na sebevraždu. V té mu dokázal zabránit jen alkohol, a to ve značně monstrózních dávkách.

Osudné rány z dětství

Za Klímův vyhraněný autorský rukopis, a i celý životní postoj může do jisté míry jeho velmi nešťastné dospívání. Domažlického rodáka v době puberty postihla těžká ztráta nejbližších. Během roku mu zemřela babička, matka i sestra, ale ještě předtím ztratil další sourozence – dva bratry a sestru. Tak těžké existenciální prožitky zanechaly výrazné stopy na jeho psychice. Ještě nedávno byl díky své nadprůměrné inteligenci premiantem třídy, ale když mu osud způsobil tak šílené rány, začal se životu mstít.

Samotářský filozof snědl kočce myš. Proč? Podivný život Ladislava Klímy

Nadčlověk v každém z nás

Revolta ho přivedla až k anarchii. Vypořádal se nejen s učitelským sborem, ale rovnou i s vládnoucími Habsburky, které v jakési slohové práci nazval prasaty, což mu vyneslo vyloučení ze všech rakouských škol. A tak se vrhl do života – měl drobné dědictví po matce a chuť stát se filozofem. Hltal své oblíbené autory, přičemž to byl především Schopenhauer a Nietzsche, kteří ho dovedli k jeho nekompromisním názorům a buřičským dílům. A brzy vytvářel vlastní filozofickou doktrínu, v níž nadčlověk je v každém z nás, tedy pokud jsme schopni ho naplno prožít.

Ten, co stvořil nadčlověka. Nietzscheho nadčasové myšlenky byly vykoupeny nemocí

Provokativní filozofie

Mladý filozof však nebádal jen v knihách, ale zažíval také podivné turbulence v osobním životě. Svému šedesátiletému otci přebral jeho mladou, čtyřiadvacetiletou ženu, se kterou odešel do ciziny. Na počátku 20. století se pár vrátil do Prahy, kde Klíma napsal své proslulé filozofické dílo Svět jako vědomí a nic, jež vydal vlastním nákladem. Díru do světa s ním však zatím neudělal, a tak se pustil do zuřivého psaní značně provokativních, filozoficky zabarvených románů, v nichž se mísí realita se sny, a které jsou podle jeho vlastních slov „desetkrát realističtější a hnusnější, než je Zola, desetkrát fantastičtější než Hoffmann, desetkrát obscénnější než Casanova, desetkrát perverznější než Baudelaire“.

Svět jako blázinec. Spisovatel John Kennedy Toole a jeho marný boj s hlupci

Plodný autor i pijan

I když Klíma mnoho knih spálil, zůstala nám celá plejáda neuvěřitelných románů, jež tehdejší kritika považovala za brak, ale pozdější generace v nich objevila netušený poklad. Chrlil jednu knihu za druhou, než se naplno ponořil do nekonečného alkoholového opojení. Pil vše, hlavně rum a čistý líh a několik měsíců nebyl střízlivý ani minutu. Záchvaty deliria střídala mírná opilost, v níž se choval jako nejšílenější asociál. Jednou dokonce snědl zakousnutou myš, kterou sebral kočce kdesi na ulici.

Pompézní odchod šíleného novináře. Hunter Thompson dělal vše s maximálním nasazením

Smutný konec bouřliváka

Dědictví po otci však nebylo bezedné. A tak přišel okamžik, kdy se provokativní filozof ocitl bez peněz, s těžkou závislostí na alkoholu. To už dávno věděl, že bohem se vlastní vůlí nikdo stát nemůže. Místo toho stárnoucí bouřlivák onemocněl tuberkulózou, která jen urychlila jeho pád. Po roce trápení jeden z nejbizarnějších a nejoriginálnějších českých autorů ve věku pouhých 49 let umírá.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)

Dnes, 17:30
Povídání o pejskovi a kočičce. Nádherná, dětská knížka, které bylo nedávno neuvěřitelných devadesát let. Takže...
Dnes, 16:00
I když to nezní příliš uvěřitelně. Přece to tak ale přesně je. Robotní povinnosti sedláků...
Dnes, 14:00
Josef Váchal se narodil 23. září 1884 v Milavčích u Domažlic jako nemanželský syn Anny...
Dnes, 11:30
Ačkoli je ještě oficiálně zima, teplota na teploměru říká, že půda není zmrzlá, a tak...
Dnes, 10:51
Ochránci přírody bijí na poplach! Obávají se negativních dopadů likvidace přemnožených hrabošů s pomocí chemie...
Dnes, 10:00
Aspoň ho ale Stalin nenechal popravit, zavraždit nebo uvěznit, jak to udělal s jinými svými blízkými...
narkolepsie, narkoleptik, spánek, učení, únava, deprese
Dnes, 09:11
Jako malý narážel do aut, do plotu a málem spadl do ohně. Šestnáctiletý Jaroslav z...
fenykl
Dnes, 08:00
Vypadá trochu jako cibule křížená s pórkem. Určitě jste jej už v ruce drželi, ale...
Dnes, 06:45
Bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) chystá vstoupit na knižní trh. Napsala totiž knihu o...
Včera, 17:30
Podobnou situaci by stěží vymyslel i ten nejlepší filmový scenárista. Zkušenému pilotovi, který měl za...
Reklama