Fotograf Ladislav Sitenský za svůj život pořídil asi půl milionu snímků. Nejcennější jsou ty z Anglie

7.8.2019
Fefík
Další fotky

Na obecnou školu chodil na Smetanku nad Wilsonovo nádraží do jedné třídy s Radovanem Lukavským. V roce 1930 nastoupil na reálné gymnázium ve Slovenské ulici, kde hrával v divadelních představeních spolu s Václavem Voskou, který byl o třídu výše a který byl „až do svého konce můj přítel z nejvěrnějších“.

V roce 1933 mu otec koupil malý fotoaparát Baldax 4,5 x 6 cm. S ním fotografoval dva roky. Vystřídala ho zrcadlovka Voigtländer Superb 6 x 6 cm. V následujícím roce začal Ladislav Sitenský jako student publikovat fotografie v časopisech.
Od roku 1937 fotografoval s přístrojem Rolleiflex Automat 6 x 6 cm. Fotografoval pro časopis Ozvěny – obrazový týdeník vydávaný Národní politikou. Druhým obrázkovým týdeníkem, kam přispíval, byl Ahoj na neděli, který vydával Melantrich. Zde vyšla reportáž o pohřbu TGM (vyšla knižně v reprezentativním formátu a vydání o 60 let později – To kalné ráno… 1997). Před válkou publikoval také v Pestrém týdnu a Ehmově Fotografickém obzoru.

Josef Ehm fotografoval akty, portréty, památky a hlavně Prahu. Spojuje je perfektní řemeslo

V červnu 1938 maturoval a začal studovat architekturu na ČVUT.
15. března 1939 nafotografoval příjezd okupantů do Prahy. Během 48 hodin udělal 2000 zvětšenin. Vpád německé armády měl za následek předčasné ukončení jeho první výstavy fotografií, kterou měl od 1. března v budově architektury v Dejvicích.
Navštěvoval kurz architektury na Francouzském institutu Ernesta Denise, který měl pro své studenty pět stipendijních míst ve Francii. S velkými obtížemi (byl zatčen gestapem, později propuštěn) odjel 15. srpna mezinárodním rychlíkem do Paříže. Odtud pokračoval do Quiberonu, kde se po dvou letech opět setkal se svou prázdninovou známostí Paulette Bosch, která se po mnoha letech stala jeho ženou. Po prázdninách se vrátil zpět do Paříže, kde nastoupil u architekta Perreta. Byla vyhlášena mobilizace a v září 1939 vypukla válka.

Přihlásil se do armády u generála Šnejdárka ve Vernonu.
V listopadu dostal povolávací rozkaz, odjel do francouzského Agde, kde dostal povolení k fotografování. V roce 1940 byl přidělen k velitelské rotě. V červnu byl přeložen k letectvu.
Po obsazení Paříže Němci se připravoval k odjezdu z Francie.
7. července přistál s lodí Apapa v Liverpoolu, odjel na základnu RAF v Duxfordu, kde vznikala 312. stíhací peruť. Sitenský zde měl na starosti fotokulomety.
V roce 1941 přišel k peruti rozkaz pro čtyři příslušníky k odletu na Bahamy do pilotní školy. Sitenský byl mezi nimi, ale jediný neodletěl – generál Janoušek si ho ponechal pro fotografickou službu. V roce 1942 přešel na inspektorát, kde měl na starosti archiv, druhým úkolem byly návštěvy československých perutí a jejich fotodokumentace.

Vrahové! Poslední slova degradovaného majora patřila komunistické justici

V roce 1945 potkal režiséra Jiřího Weisse, který mu nabídl místo jeho asistenta při natáčení dokumentu o Československé obrněné brigádě obléhající přístav Dunkerque. Materiál byl patrně ztracen.
4. dubna 1945 se oženil s Paulette Bosch v katedrále v Lille. Do vlasti se vrátil na palubě osobní Dakoty Jeho Veličenstva Jiřího VI. s generálem Karlem Janouškem. Nastoupil do fotooddělení generálního štábu.
Koncem roku 1946 byl demobilizován a začal se věnovat profesionálně fotografii. Dva roky pracoval na živnostenský list, později se stal členem Svazu výtvarných umělců. Fotografoval propagační snímky pro ministerstvo obchodu a zdravotnictví a pro Čedok. Uveřejňoval snímky v leteckých časopisech (Rozlet aj.). Po určitých komplikacích přijela i jeho žena Paulette. Narodily se jim tři děti – 1946 Patricie (tlumočnice), 1949 Jiří (počítačový odborník) a 1951 Daniel (fotograf).

Sitenského nejcennější jsou snímky, zachycující zblízka naše piloty v 312. stíhací peruti RAF.
„Když se děda vrátil z války, měl hodně fotografického materiálu ze západní fronty a rozhodl se vydat knihu oslavující hrdinství našich letců. Kniha Peruť 312 však byla vytištěna až v únoru ´48 a po vítězství komunistů musela do stoupy. Dědu ani nepustili do tiskárny, a tak přišel o maketu i negativy. Jen pár výtisků, které se podařilo tiskařům tajně vynést, se zachránilo. Negativy jsem bohužel také nezískala, ale podle pár původních výtisků a makety, která se později našla, se mi podařilo knihu po sedmdesáti letech vydat,“ uvedla letos Sitenského vnučka Adéla Kándlová.

Černobílé svědectví fotografa Jiřího Hankeho. Z Kladna do Ameriky a zase zpátky

„Během svého života vystřídal celkem 65 fotoaparátů (z toho 4 prototypy zkonstruované podle jeho představ) a 80 přídavných objektivů. Nafotografoval s nimi kolem půl milionu snímků. Uveřejnil téměř každý desátý snímek, který exponoval. Vydal 15 samostatných publikací a v desítkách dalších byly jeho fotografie zastoupeny. Uspořádal 47 samostatných výstav a účastnil se desítek dalších u nás i v zahraničí.“

Z publikací připomeňme alespoň tyto: Praha stověžatá (1971), Krajinou domova (první Sitenského vydaná barevná publikace, 1986), Praha mého mládí (spolupráce Otakar Mohyla, 1989),
Stíhači (poslední kniha tištěná v Čechách hlubotiskem, 1993), Skalní města v Čechách (Sitenský na knize pracoval přes dvacet let, 1994).
Z výstav připomeňme aspoň tu poslední – letošní – v Novoměstské radnici v Praze.
A dodejme, že v roce 2004 udělila Praha 2 Ladislavu Sitenskému čestné občanství a v říjnu 2007 mu prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.
Ladislav Sitenský zemřel 14. listopadu 2009 v Praze, devadesátiletý.

Zdroje: Wikipedie; Jan Handl, HistoreBlog.cz; len, Noviny Prahy 2

FOTO: První snímky Ladislava Sitenského

První snímky Ladislava Sitenského - 0 podvečer perttý 39První snímky Ladislava Sitenského - 1 sdfghjPrvní snímky Ladislava Sitenského - 2 eva 37+První snímky Ladislava Sitenského - 3 5-39 cvbnPrvní snímky Ladislava Sitenského - 3 na novém březnovém sněhu petý39
Další fotky
První snímky Ladislava Sitenského - 3 před bouřkou v bretni fo 39První snímky Ladislava Sitenského - 3 schody v miláně pesttý 39První snímky Ladislava Sitenského - 3 sušení sítí v quiberonu footoo 39První snímky Ladislava Sitenského - 4 irozhlasPrvní snímky Ladislava Sitenského - 0 ency p2


Nepřehlédněte