• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Fotograf zachytil dlouhé umírání dívky uvízlé ve vodě. „Proč jí nepomohl?“ ptal se šokovaný svět

  29.11.2022
  Simona Knotková

  13. listopadu 1985 erupce sopky kompletně zničila kolumbijské město Armero. Jednou z obětí byla třináctiletá Omayra Sánchez. Její dlouhé umírání zachytil svým objektivem fotograf Frank Fournier. Po zveřejnění kontroverzních snímků se lidé z celého světa ptali: Proč on ani nikdo další z přítomných neudělali nic pro to, aby dívce pomohli?

  Armero bylo zničeno lavinou bahna a kamení po erupci sopky Nevado del Ruiz. Vulkán tři hodiny chrlil popel a sopečné pumy a horké pyroklastické proudy roztavily sněhový pokryv vrcholu sopky o rozloze 25 čtverečních kilometrů. Vytvořil se lahar (sopečný bahnotok), který rychlostí 40 až 60 kilometrů v hodině smetl vše, co mu stálo v cestě. Jednou z překážek bylo městečko Armero. Z 23 tisíc obyvatel zahynulo během přírodní katastrofy více než 21 tisíc.

  Smrt je poklidná, nebojte se jí, vzkazuje lékařka

  Na místo se vypravil francouzský fotograf Frank Fournier. Po příjezdu do města na něj čekala otřesná podívaná. „Všude okolo bylo stovky uvízlých lidí. Záchranáři se k nim jen stěží mohli dostat. Slyšel jsem, jak lidi křičeli o pomoc, a pak ticho, strašidelné ticho. Bylo to děsivé,“ vzpomínal o desítky let později v rozhovoru s BBC.

  Jednou z obětí byla také třináctiletá Omayra Sánchez. Dívka uvízla ve vodě pod troskami svého domu a nebyla schopná se pohnout. Hladina vody se kvůli dešťům zvyšovala a hrozilo, že se dívka utopí. Dobrovolníci z Červeného kříže ji nedokázali vyprostit. Později se přišlo na to, že její nohy byly zaseknuté pod dveřmi domu. Když ji objevil fotograf, Sánchez už docházely síly a upadala do bezvědomí. V momentě mezi životem a smrtí se strachovala, že přijde pozdě do školy. Nakonec vzkázala poslední sbohem své matce, která jako jediná z rodiny společně se synem přežila.

  „Když jsem pořizoval ty snímky, cítil jsem se naprosto bezmocný před tou malou dívkou, která odvážně a důstojně čelila smrti. Měl jsem pocit, že to musím řádně zdokumentovat. Doufal jsem, že to lidi donutí pomoci těm, kteří přežijí,“ vypovídal fotograf.

  Jeho snímek vyhrál v roce 1986 cenu World Press Photo of the Year. Bez kontroverze se to ale neobešlo. Lidé nedokázali pochopit, jak mohl fotograf stát jenom opodál a sledovat, jak dívka umírá. Kritizovali rovněž chování záchranářů, kteří si ani za tři dny nedokázali opatřit nástroje potřebné pro záchranu dívky. Zarážejícím faktem také bylo, že se do akce nezapojil nikdo z kolumbijské armády a policie.

  Zdroj: BBC  Nepřehlédněte