Foucault a jeho kyvadlo, fenomén vědecký i kulturní. Jděte se podívat

Další fotky

Jeanu Bernardu Léonovi Foucaultovi (18. 9. 1819 – 11. 2. 1868 v Paříži) osud nevyměřil ani padesát let života. V tom vědeckém však měl štěstí. V jeho době ještě spousta vědeckých principů a přístrojů na objevení a vynalezení teprve čekala. A nebylo to jen kyvadlo, které nese jeho jméno.

Foucault začal studovat lékařskou fakultu, ale pak se věnoval fyzice. Od roku 1845 byl redaktorem vědecké části časopisu „Jour. d. Débats“, což pro něj znamenalo zcela jistě rozšíření jeho vědeckého záběru. Roku 1850 dokázal, že rychlost světla ve vodě je nižší než ve vzduchu a následujícího roku sestrojil kyvadlo, jehož způsob zavěšení zaručuje, že se bude kývat ve stále stejné rovině. Tehdy už bylo všeobecně známo, že se Země otáčí kolem své osy. Pokud by se nějaké kyvadlo kývalo ve stále stejném směru, Země se bude pod ním pohybovat a kyvadlo bude zdánlivě měnit osu svého kyvu. Zdánlivě proto, že my víme, že osa kyvu zůstává stejná a že to jen vypadá, že se mění. Aby se mohl tento pokus uskutečnit, musí však být takové kyvadlo nejen ukotvené na speciálním závěsu, ale také dost těžké a být zavěšené na dost dlouhém lanku.

Uměli byste dokázat, že Země obíhá okolo Slunce? Nevěřte smyslům, ale matematice

Proto Foucault své kyvadlo umístil do pařížského Pantheonu, kde bylo v kupoli zavěšeno závaží o hmotnosti 28 kilogramů na 68 metrů dlouhém laně. Doba kmitu kyvadla byla 16 sekund a na závaží kyvadla byl hrot, kterým se do písku na podlaze pod kyvadlem zakresloval pohyb kyvadla. Pozorovatelé tak mohli vidět, jak se postupně mění rovina kyvu. Tím se Foucaultovo kyvadlo stalo prvním jasně viditelným důkazem otáčení Země a způsobilo tak velkou senzaci jak v odborných kruzích, tak u široké veřejnosti. Roku 1852 potom Foucault sestrojil zvláštní gyroskop (setrvačník) a dále se zabýval teorií rotace. Od roku 1855 potom „pro změnu“ pracoval na pařížské hvězdárně a téhož roku byl oceněn Copleyho medailí.

Geniální elektrotechnik měl spáchat atentát pomocí Foucaultova kyvadla, proslavil se ale bezdotekovým hudebním nástrojem

Jako výraz uznání mu Napoleon III. udělil roční důchod 10 000 franků a Foucault byl také zvolen za člena akademie nauk. Dále se zabýval optikou, zasloužil se spolu s Daguerrem o rozvoj fotografie, a pracoval na konstrukci dalekohledu, jehož zrcadla byla pokryta tenkým stříbrným povlakem. Zemřel uprostřed práce 11. února na roztroušenou sklerózu. Stal se jedním ze 72 významných mužů, jejichž jméno je zapsáno na Eiffelově věži v Paříži, a jeho socha je jednou ze 146 soch význačných osobností umístěných na fasádě pařížské radniční budovy Hôtel de ville de Paris.

Železná disciplína byla nutností. Zvlášť na plavbě kolem světa

Foucault však nebyl jediný, kdo experimentoval s kyvadlem. Od prosince 1840 do března 1841 zaměstnával americký námořní důstojník, kapitán lodi a průzkumník Charles Wilkes na své vědecky zaměřené cestě kolem světa (objevil přitom Antarktidu) stovky havajských domorodých nosičů a mnoho mužů z posádek jeho lodí, kteří vynášeli kyvadlo na vrchol Mauna Loa (4169 m), aby změřili gravitaci. Místo toho, aby použil existující stezku, průkopnicky razil svou vlastní cestu, což zabralo mnohem více času, než očekával. Podmínky na vrcholu hory mu připomněly Antarktidu. Mnoho mužů z jeho posádek trpělo sněhovou slepotou, nadmořskou výškou a zraněním nohou.

Dožil se devadesáti let a nepromarnil z nich ani chvilku. Zřejmě poslední polyhistor, německý přírodovědec Alexander Humboldt

V literatuře se setkáváme s Foucaultovým kyvadlem jako s názvem postmodernistického románu Umberta Eca. Název racionálního vědeckého přístroje má být kontrastem k iracionálnímu ezoterickému předivu příběhu o skrytém spiknutí v dějinách lidstva a tajných společnostech. Na čí stranu se čtenář přikloní?

FOTO: Foucault

Foucault - Portrét J. B. Léona Foucaulta – wikipedieFoucault - Foucaultovo kyvadlo v pařížském Panthéonu. – wikipedieFoucault - Spanish Foucault pendulum VI Feria de Madrid por la Ciencia – Péndulo de Foucault -wikimedia.commons –Foucault - Foucault pendulum at North Pole. Modified so axis of Earth goes directly through center of pendulum’s swing – wikimedia.commons-Foucault - Foucault Pendulum. Pendulum for Showing the Rotation of the Earth. -wikimedia.commons –
Další fotky
Foucault - Foucaultovo kyvadlo na Přírodovědecké fakultě UP v Olomouci – wikipedieFoucault - PIC00075.JPGFoucault - Foucaultovo kyvadlo v kroměřížské Květné zahradě – wikipedieFoucault - PIC00076.JPGFoucault - All-focusFoucault - All-focusFoucault - Kyvadlo v budově ČVUT na Karlově náměstí v Praze – wikipedieFoucault - All-focusFoucault - All-focusFoucault - První fotografie Slunce, kterou pořídil Leon Foucalt (1845) -wikimedia.commons –Foucault - Léon Foucault (1819 až 1868), francouzský fyzik a astronom – wikipedieFoucault - Grave of Jean Bernard Léon Foucault on Cimetiére de Montmartre. -wikimedia.commons –

A kde najdete Foucaultovo kyvadlo u nás?  

  • Nejstarší model sestavený fyzikem a astronomem Františkem Nábělkem s 22,35 metrů dlouhým lankem je umístěn v pavilonu v Květné zahradě v Kroměříži.
  • Desetimetrové kyvadlo se nachází ve Hvězdárně a planetáriu v Hradci Králové.
  • Jeden z exponátů, který v roce 2012 prošel rekonstrukcí, se nachází v budově České spořitelny v Hodoníně, kde je kyvadlo o délce 20,1 metrů zavěšeno uprostřed proskleného točitého schodiště a je volně přístupné v otevíracích hodinách České spořitelny.
  • Praze je kyvadlo umístěno hned na třech různých místech – jedno visí na 21 metrů dlouhém laně v budově ČVUT na Karlově náměstí, druhé v rekonstruované vodárenské věži na Letné a třetí od roku 2016 najdeme na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v budově F, Ke Karlovu 5,  v zadním schodišti.
  • Další Foucaultovo kyvadlo se nachází v budově Gymnázia Brno, Křenová ul., a je zavěšeno ve výšce zhruba 15 metrů.
  • Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci visí Foucaultovo kyvadlo o hmotnosti 37 kg na textilním laně o délce 25,5 metrů, které je trvale udržováno v pohybu pomocí elektromagnetu.

 

Dnes, 17:30
Povídání o pejskovi a kočičce. Nádherná, dětská knížka, které bylo nedávno neuvěřitelných devadesát let. Takže...
Dnes, 16:00
I když to nezní příliš uvěřitelně. Přece to tak ale přesně je. Robotní povinnosti sedláků...
Dnes, 14:00
Josef Váchal se narodil 23. září 1884 v Milavčích u Domažlic jako nemanželský syn Anny...
Dnes, 11:30
Ačkoli je ještě oficiálně zima, teplota na teploměru říká, že půda není zmrzlá, a tak...
Dnes, 10:51
Ochránci přírody bijí na poplach! Obávají se negativních dopadů likvidace přemnožených hrabošů s pomocí chemie...
Dnes, 10:00
Aspoň ho ale Stalin nenechal popravit, zavraždit nebo uvěznit, jak to udělal s jinými svými blízkými...
narkolepsie, narkoleptik, spánek, učení, únava, deprese
Dnes, 09:11
Jako malý narážel do aut, do plotu a málem spadl do ohně. Šestnáctiletý Jaroslav z...
fenykl
Dnes, 08:00
Vypadá trochu jako cibule křížená s pórkem. Určitě jste jej už v ruce drželi, ale...
Dnes, 06:45
Bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) chystá vstoupit na knižní trh. Napsala totiž knihu o...
Včera, 17:30
Podobnou situaci by stěží vymyslel i ten nejlepší filmový scenárista. Zkušenému pilotovi, který měl za...
Reklama