5℃
Dnes je 23. listopad , svátek má Klement

František Illek. Jeho snímky české krajiny jako by vzešly z dílny mistrů krajinomalby

Další fotky

František Illek, český fotograf, zaměřený na magazínovou reportáž, fotografování sportu, architektury nebo reklamy, se narodil před 115 lety, 14. září 1904, v Koutu na Šumavě.

V letech 1918-22 se vyučil fotografem u Václava Horna v Plzni.
Na začátku své kariéry působil v agentuře Centropress jako reportér, od roku 1927 byl vedoucím jeho fotoateliéru.

Od roku 1931 spoluvlastnil s Alexandrem Paulem (1907 v Rakovníku – 1981 v Praze) a Pavlem Altschulem (1900 v České Skalici – 1944 v Terezíně) agenturu Press Photo Service.
Tu po třech letech opustil Pavel Altschul, aby se cele věnoval vydávání ilustrovaného časopisu Světozor, který se pod jeho vedením přetransformoval ze zábavného rodinného listu na týdeník věnovaný sociálním reportážím, zprávám o nástupu nacismu v Německu i o moskevských stalinistických procesech; orientoval se také na propagaci avantgardních uměleckých směrů.

Agentura se v roce 1939 přejmenovala na „Illek a Paul“. Ať už pod jedním nebo druhým jménem patřila ve 30. a 40. letech k nejvýznamnějším českým studiím, které do značné míry udávalo tón v užité a reklamní fotografii a ve snímcích památek. V agentuře pracovali významní fotografové, třeba Vilém Heckel, Jindřich Brok, Fred Kramer, Dagmar Hochová nebo Lumír Rott.
V roce 1948 byla firma zrušena, přičemž spolupráce Paula s Illkem pokračovala až do roku 1956. Pak se František Illek – od roku 1949 byl členem Svazu československých výtvarných umělců – živil jako samostatný fotograf.

Český fotograf, který prošel 1. světovou válkou. Proč jeho negativy zničili komunisté?

Illek byl zpočátku sportovním reportérem, později se – snad vzhledem ke svému tělesnému postižení – specializoval na fotografování skla a keramiky (např. pro Družstevní práci). Proslulé jsou jeho snímky architektury, vyznačující se smyslem pro svébytnost jednotlivých stylů. Zvládal romantizující záběry klasických stavebních prvků stejně jako moderní fotografické pojetí architektury avantgardní.

Věnoval se i fotografii divadelní, na svém kontě má i několik knih o výtvarném umění.
Po přechodu k volné tvorbě v padesátých letech vytvořil řadu krajin velebících rodnou zemi. Tyhle trochu staromódní, romantizující a zároveň technicistní čisté fotografie, skvěle řemeslně zvládnuté, připomínají klasické krajinomalby. Výtvarná členitost polí, jemné přechody motivů a dramatická obloha jsou typickými prvky těchto do detailu propracovaných fotografických obrazů.

František Illek zemřel 17. června 1969 v Praze.
O rok později byla v pražské výstavní síni Fotochema uspořádána jeho velká souhrnná výstava.

Zdroje: Věra Matějů, Svaz českých fotografů; Wikipedie; Antonín Dufek, Encyklopedie českých a slovenských fotografů, 1993

FOTO: Fotograf František Illek

Fotograf František Illek - 0 krajina v jožních čechách mgbFotograf František Illek - 3 skok o tyčiFotograf František Illek - 3b keramická fasádaFotograf František Illek - 3c mgbFotograf František Illek - 4 moravská ostrava
Další fotky
Fotograf František Illek - 4 portrét dělnice mgbFotograf František Illek - 4 trösterova výpravaFotograf František Illek - 5 v. nechleba mgbFotograf František Illek - 6 krajina u příchovic mgbFotograf František Illek - 0 podzim v polích mgb
Včera, 20:13
Ani na přechodu pro chodce není bezpečno! Taxikář společnosti VI3 srazil v Teplicích 72letou ženu,...
Včera, 17:30
André Paul Guillaume Gide (22. 11. 1869 - 19. 2. 1951) dostal Nobelovu cenu za...
Včera, 16:00
Společným jmenovatelem snoubení sýrů a vín je jejich častá podobnost v chuti a aroma. Ale...
Včera, 15:33
Původně tu mezi Veletržní a Strojnickou a Dukelských hrdinů – v místě zvaném Holešovický trojúhelník...
Včera, 14:00
Veliký skladatel Johann Sebastian Bach jako první úspěšně zkombinoval odlišné národní hudební styly, které existovaly...
Včera, 11:30
Kdo by neznal „Nekonečný příběh“ alespoň ve filmové verzi? Jeho autor Michael Andreas Helmuth Ende...
Včera, 10:00
Přezdívalo se mu Černovous a v době své největší slávy velel ne jedné lodi, ale hned...
Včera, 09:32
Přes jeho veškerou nezávislost ho můžeme označit za vynikajícího impresionistu a později expresionistu.
Včera, 08:36
Dospěl podle svých slov do věku, kdy píše knihy a přebírá ocenění za celoživotní dílo....
Včera, 08:00
Bydlení začíná být pro Čechy luxus. Jeho cena se totiž šplhá do astronomických výšin a...
Reklama