Funèsův nejúspěšnější film nebyla kupodivu jeho klasická komedie

Film Velký flám je jedním z nejúspěšnějších filmů francouzské historie. V kinech ho vidělo 17 milionů diváků, což bylo nejvíc až do doby, než se do kin v roce 1997 dostal Cameronův Titanic. Návštěvnosti tak vévodil plných 31 let.

Čím byl ale film Gérarda Ouryho z roku 1966 tak zvláštní? Nebylo to jen mistrovské obsazení hlavních rolí v podání Louise de Funèse a Bourvila. Celá zápletka filmu se točí kolem letadla plného britských letců, které se omylem během druhé světové války dostane nad okupovanou Paříž a vzápětí bylo sestřeleno. Každý z letců požádá o pomoc jednoho civilistu. Malíř pokojů, dirigent opery, krásná blondýnka a odvážná jeptiška se tak setkávají na cestě napříč Francií, když prchají před německými jednotkami. Vlastně velice vážný děj je vykreslen v humorném podání francouzských komiků. Toto podání je ale zcela výjimečné.

Hrála už v němém filmu, na place se ale potkala i s Janem Krausem

Funès s Bourvilem jsou ve filmu skvělá dvojka, Funès není tak teatrální a ukřičený, jako například v sérii o četnících a předvádí, že umí hrát i na odlišné linii, využívá komiku situace, gesta i mimiku. V jejich provedení je válka podána s krásným nadhledem.

Funès v ne úplně „své“ roli

Pro francouzského komika nebyla role ve filmu úplně typická jako v jeho jiných snímcích. Stranou musela jeho komičnost až teatrálnost a sám s tím měl zpočátku problémy. Při scéně, kdy ho Bourvil zachrání tím, že jej strhne z jízdního kola, aby nespadl před německou hlídku, nařídil Funèsovi, aby Bourvilovi poděkoval za záchranu života. Zpočátku to odmítal, protože nechtěl do své role vnášet vážné prvky, nakonec však souhlasil.

I přesto ale diváky neochudil o komediální prvky jemu přirozené. Dokonce sám režisér Oury přiznal, že když Funès během natáčení improvizoval mimo původní plán, musel smíchy odcházet po čtyřech mimo umístění kamery a dekorací, aby svým smíchem nenarušil pořízené záběry.

20 zajímavostí o legendárních „četnících“. Proč nebyl natočen sedmý díl Četník u Waterloo?

Funès hudebníkem

Funèsova role byla rolí dirigenta opery, a jako s takovou s ní bylo spojeno výrazné hudební nadání. Sám Funès přiznal, že scénu s orchestrem, který diriguje, nacvičoval celý měsíc. Ovšem, při následné zkoušce s 80 členným orchestrem sklidil za způsob dirigování od samotných hudebníků potlesk.

Také jeho hra na piano ve svém budoáru nebyla úplná náhoda, s hraním na tento hudební nástroj měl už zkušenosti. V období druhé světové války a německé okupace Francie totiž hrával na piano po pařížských barech.

Funèsův nejúspěšnější film

Film vidělo ve Francii 17 milionů diváků, což je nejvíc do doby, než se do kin dostal Titanic v roce 1997. To navíc hodilo oběma hlavním hrdinům slušnou sumu, protože kromě shodného honoráře ve výši jednoho milionu franků, jim smlouva s produkcí zajistila ještě podíl na zisku z návštěvnosti v kinech ve výši 1,4 %.

Dnes, 12:20
Na seznam kulturních památek přibyla část objektu bývalé Městské elektrárny v Přerově. Podle památkářů jde...
Dnes, 11:15
Nejšťastnějším obdobím v životě kaktusáře je chvíle, kdy jeho exotická kráska vykvete. Čekání na květ...
Dnes, 10:57
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 10:57
Půl roku před zahájením olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 42 účastnických míst....
Dnes, 09:24
Vláda spolu s nouzovým stavem prodloužila i platnost opatření proti šíření epidemie covidu-19. S výjimkami...
Heidi Janků
Dnes, 06:00
Přestože se zpěvačka Heidi Janků odmala musela s lecčíms poprat, což svěřila kupříkladu televizní Třinácté...
Dnes, 06:00
Píše se 11. listopad 1838 a z Rajhradu nedaleko Brna vyjíždí na koleje první parní...
Dnes, 06:00
Už teď je velmi pravděpodobné, že bude vláda muset kvůli koronavirové pandemii o prodloužení nouzového...
Včera, 15:35
Před dvěma roky projednalo Zastupitelstvo Městské části Praha 8 návrh studie změny k územnímu plánu...
Včera, 13:50
Jídlo z restaurací si nyní podle nového průzkumu společnosti Up Česká republika objednává 62 procent...
Včera, 13:30
Olomoucký vrchní soud uznal vinnými Jaroslava Dobeše alias guru Járu a jeho spolupracovnici Barboru Pláškovou...
Reklama