Funèsův nejúspěšnější film nebyla kupodivu jeho klasická komedie

Film Velký flám je jedním z nejúspěšnějších filmů francouzské historie. V kinech ho vidělo 17 milionů diváků, což bylo nejvíc až do doby, než se do kin v roce 1997 dostal Cameronův Titanic. Návštěvnosti tak vévodil plných 31 let.

Čím byl ale film Gérarda Ouryho z roku 1966 tak zvláštní? Nebylo to jen mistrovské obsazení hlavních rolí v podání Louise de Funèse a Bourvila. Celá zápletka filmu se točí kolem letadla plného britských letců, které se omylem během druhé světové války dostane nad okupovanou Paříž a vzápětí bylo sestřeleno. Každý z letců požádá o pomoc jednoho civilistu. Malíř pokojů, dirigent opery, krásná blondýnka a odvážná jeptiška se tak setkávají na cestě napříč Francií, když prchají před německými jednotkami. Vlastně velice vážný děj je vykreslen v humorném podání francouzských komiků. Toto podání je ale zcela výjimečné.

Hrála už v němém filmu, na place se ale potkala i s Janem Krausem

Funès s Bourvilem jsou ve filmu skvělá dvojka, Funès není tak teatrální a ukřičený, jako například v sérii o četnících a předvádí, že umí hrát i na odlišné linii, využívá komiku situace, gesta i mimiku. V jejich provedení je válka podána s krásným nadhledem.

Funès v ne úplně „své“ roli

Pro francouzského komika nebyla role ve filmu úplně typická jako v jeho jiných snímcích. Stranou musela jeho komičnost až teatrálnost a sám s tím měl zpočátku problémy. Při scéně, kdy ho Bourvil zachrání tím, že jej strhne z jízdního kola, aby nespadl před německou hlídku, nařídil Funèsovi, aby Bourvilovi poděkoval za záchranu života. Zpočátku to odmítal, protože nechtěl do své role vnášet vážné prvky, nakonec však souhlasil.

I přesto ale diváky neochudil o komediální prvky jemu přirozené. Dokonce sám režisér Oury přiznal, že když Funès během natáčení improvizoval mimo původní plán, musel smíchy odcházet po čtyřech mimo umístění kamery a dekorací, aby svým smíchem nenarušil pořízené záběry.

20 zajímavostí o legendárních „četnících“. Proč nebyl natočen sedmý díl Četník u Waterloo?

Funès hudebníkem

Funèsova role byla rolí dirigenta opery, a jako s takovou s ní bylo spojeno výrazné hudební nadání. Sám Funès přiznal, že scénu s orchestrem, který diriguje, nacvičoval celý měsíc. Ovšem, při následné zkoušce s 80 členným orchestrem sklidil za způsob dirigování od samotných hudebníků potlesk.

Také jeho hra na piano ve svém budoáru nebyla úplná náhoda, s hraním na tento hudební nástroj měl už zkušenosti. V období druhé světové války a německé okupace Francie totiž hrával na piano po pařížských barech.

Funèsův nejúspěšnější film

Film vidělo ve Francii 17 milionů diváků, což je nejvíc do doby, než se do kin dostal Titanic v roce 1997. To navíc hodilo oběma hlavním hrdinům slušnou sumu, protože kromě shodného honoráře ve výši jednoho milionu franků, jim smlouva s produkcí zajistila ještě podíl na zisku z návštěvnosti v kinech ve výši 1,4 %.

Dnes, 08:11
Málokterý film se může „pochlubit“ tolika zajímavými i smutnými okolnostmi natáčení jako ten o dvou...
Včera, 15:48
Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo...
Včera, 15:40
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Včera, 15:40
Vyjma Juditina mostu, který tu před ním stál a který se nedochoval (až na jeden...
Včera, 13:40
Když v obci Ústí nedaleko Vsetína odbočíte do údolí Vsetínské Bečvy, po pár stovkách metrů...
Včera, 13:14
Vláda kvůli šíření koronaviru od čtvrtečních 6. hodin ráno do 3. listopadu nařídila omezení pohybu...
Včera, 11:39
Svatý František zahání lidi do chýšek, praví pranostika. Teplo tedy postupně střídá zima a je...
Včera, 10:20
Jíst zdravěji, a přitom všechno co máte rádi? Ano, jde to a je to docela...
Včera, 08:59
Sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe, jak mohou firmy implementovat opatření ke zvládnutí pandemie covid-19,...
Včera, 08:11
Když se dnes řekne teroristický útok, každého asi napadne výbuch, šílený střelec nebo něco podobného,...
20.10.2020
V uplynulém měsíci září jsme si státním svátkem připomněli významné výročí naší české státnosti. Kníže...
Reklama