15℃
Dnes je 20. říjen , svátek má Vendelín

Geniální chemik a biolog 19. století Louis Pasteur. Přemožitel neviditelných dravců

Ano, pozorní čtenáři si jistě vzpomenou, že takto se nazývá kniha, napsaná před šedesáti lety Františkem Gelem. Pojednává o geniálním francouzském chemikovi a biologovi devatenáctého století, Louisi Pasteurovi. Byl to vědec, jehož sláva dostihla ještě v průběhu života, ale na jeho povaze nic nezměnila. Dál zůstal nesmírně lidským, chápavým k utrpení jiných a hlavně pokorným člověkem, k čemuž ho vedla jeho víra hluboce přesvědčeného katolíka, kterým zůstal po celý život.

Reklama

Louis Pasteur se narodil 27. 12. 1822 v rodině koželuha. Tak jako snad každý jiný otec i ten Pasteurův doufal, že jeho syn převezme firmu. To se nesplnilo. Nic proti koželuhům, ale zde je třeba opravdu říci, naštěstí se to nesplnilo. Pan mistr si uvědomoval synovo nadání a umožnil mu nákladné studium. Investice se vyplatila a mladý muž byl již ve svých dvaceti letech doktorem přírodních věd. Píše se rok 1844, a na běžném životě obyčejných Francouzů se stále nic nemění. Víno v sudech občas zkysne a nikdo neví proč. Housenky bource morušového hynou na neznámou nemoc a majitele přivádějí na mizinu. Pokousání vzteklým psem je stále rozsudkem smrti. To vše se už brzy změní, jenom je třeba obrnit se trpělivostí.

Lady Montagu napsala o zaostalých Čechách i přednostech Turecka, včetně očkování. V 18. století

Titul profesora získal za objevy uspořádání molekul kyseliny hroznové, byl tedy zakladatelem vědeckého oboru, kterému se dodnes říká stereochemie. Objev, který obyčejným lidem nic moc nepřináší, cynicky řečeno. Jednoho dne navštíví pana profesora vysoký důstojník francouzského námořnictva. Kdesi se dočetl, že pan profesor provádí pokusy s pivem a lihem, co kdyby to tedy zkusil s vínem? Francouzský námořník vodu nepije a převařené víno je maximálně pro zahřátí starých bab v zimě. Tak voják argumentuje, a Pasteura začne tento problém zajímat.

Rozhodli se bojovat s hroznými nemocemi a zvítězili. Na světě se objevily vakcíny. Posuneme se dál nebo zpět?

Experimentuje a nakonec zjistí, že když se víno zahřeje na 62 °C, a ponechá po určitou dobu na této teplotě, dá se potom v pohodě pít a na jeho vlastnostech se nic nezmění. A nezkysne, pochopitelně. Pasterizace byla na světě. Tím si získá vděčnost vojáků, což se mu bude později hodit. V dalším období pátrá po škůdcích, které zabíjejí housenky bource morušového a problém vyřeší k naprosté spokojenosti malých pěstitelů a zachrání tak hedvábnický průmysl. Sám žije z ruky do úst za nepříliš vysoký plat, zatímco zachráněné miliardy se ukládají jiným a jinde.

Nositel Nobelovy ceny proti stárnutí doporučoval jogurt. Že to nefunguje, se nikdy nedozvěděl

Choroboplodné bakterie se brání, jako kdyby tušily svůj konec. Zatímco Pasteur bádá, tři z jeho pěti dětí zemřou na tyfus. Byl prvním lékařem, který dokázal vytvořit vakcíny se zárodků nemoci samé, jako byla sněť slezinná anebo antrax.

FOTO: Louis Pasteur

Louis Pasteur - Pasteur, televizní inscenaceLouis Pasteur - Pasteur, telvizní inscenace 1Louis Pasteur - Louis PasteurLouis Pasteur - První, který přežilLouis Pasteur - vakcína proti vzteklině
Další fotky
Louis Pasteur - Pasteurův náhrobek

Jeho hlavní přínos však spočívá v objevu vakcíny proti vzteklině. Zpočátku si Pasteur opravdu nevěděl rady. Bakterie tyfu viděl pod mikroskopem, ale kde jsou bakterie vztekliny? Pasteur si pak uvědomil, že zárodky této nemoci budou zřejmě natolik malé, že je zkrátka ani jeho mikroskop nespatří a měl pravdu. Viry jsou jiná forma života než bakterie a vidíme je až dnes, pod mnohem silnějšími přístroji. Vakcínu vyráběl z míchy králíků, kteří pošli na vzteklinu. Míchu vystavil působení kyslíku a tím začal viry oslabovat. Člověk pokousaný vzteklým zvířetem dostal první den injekci z míchy králíka, který pošel před měsícem, tedy velmi slabou, a další dny stále čerstvější a silnější. Poslední injekce již byla z králíka, který pošel tentýž den. Pasteurova vakcína od té doby zachránila již statisíce lidí, protože bez očkování je úmrtnost stoprocentní. Louis Pasteur zemřel 28. 9. 1895, a jak píše František Gel, byl pohřben v Paříži s poctami, kterým ze setrvačnosti říkáme královské.

 

Před 19 minutami
V pondělí 14. října se v prostorách CAMPu na Moráni uskutečnilo setkání s tvůrci ambiciózního...
Před 1 hodinou
Věnoval se především monumentální tvorbě figurálních děl, alegorickým sochám pro výzdobu architektury, pomníkům a portrétům....
Před 1 hodinou
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Před 1 hodinou
V Malé galerii a půjčovně knihovny je expozice výjimečných obrazů instalována až do 22. října.
Dnes, 11:30
Blížící se konec války nezastihl německou armádu v optimální situaci. Její poslední nadějí se stalo silné...
Dnes, 10:44
Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často...
Dnes, 10:00
Recepty jídel ze sezónních přebytků, zbytků v lednici nebo té části zeleniny a ovoce, jež...
Dnes, 08:00
Jen pár kilometrů odtud je jedinečný turistický přírodní ráj. Město ale nabízí spousty nádherných zastavení.
Včera, 17:30
Další důkaz toho, že v Rusku je, či snad spíše bylo, možné opravdu cokoliv. Tento příběh...
Včera, 16:00
Kdo není rebel ve dvaceti, nemá srdce. Kdo jím zůstal ve třiceti, nemá rozum. Jistě...
Včera, 14:00
Ovoci kaki, kterému se také říká pokrm bohů, se poprvé objevilo v 7. století v...
Reklama