Geniální stavitel Petr Parléř a jeho nesmrtelná stopa v kameni

Další fotky

…A tak, když jsme přišli do Čech, nenalezli jsme ani otce, ani matky, ani bratra, ani sester, aniž koho známého. Také řeč českou jsme úplně zapomněli, ale později jsme se jí opět naučili, takže jsme mluvili a rozuměli jako každý jiný Čech. Toto království jsme nalezli tak zpustošené, že jsme nenašli ani jediného hradu svobodného, který by nebyl zastaven se všemu královskými statky, takže jsme neměli, kde bychom přebývali, leč v domech měšťanských jako jiný měšťan.

Když sedmnáctiletý Karel IV., v říjnu 1333, překročil po návratu z Itálie hranici Čech, naskytl se mu opravdu tristní pohled. Tehdy ještě nemohl tušit, že se právě několik stovek kilometrů na západ, ve Švábském Gmündu, narodil chlapec, který vtiskne jeho milované Praze podobu, kterou se naše hlavní město pyšní dodnes. Jmenoval se Petr Parléř. Pocházel z rodiny stavitelů, kteří zanechali svoji stopu po celé Evropě. Už etymologie jeho jména je zajímavá, ve středověké němčině to znamenalo vedoucí stavby, parler čili polír, a čeština toto slovo zná dodnes.

Nové město pražské slaví. Před 670 lety ho založil Karel IV. kvůli věštbě. Co říkala?

Tehdy, ve čtrnáctém století, kdy byl průměrný lidský život mnohem kratší než ten dnešní, nebyl čas čekat až někdo, kdo něco umí, zestárne, aby působil solidním a seriózním dojmem. Nevím, jestli by dnes někdo svěřil stavbu mostu architektovi, kterému je teprve dvacet tři let. Natož aby pokračoval ve stavbě katedrály. Jistě namítnete, že architekt musí vystudovat vysokou školu, a to trvá déle. Mluvíme však také o ochotě riskovat a nebát se. Karel IV., se kterým se až dosud život příliš nemazlil, to risknul.

Oba muži se setkali v roce 1353 v Parléřově rodišti, a Karel IV. ve dvacetiletém mladíkovi vytušil člověka, který vtiskne jeho městu nezapomenutelnou stopu. Však také měl za sebou stavbu katedrály v Kolíně nad Rýnem a ve Štrasburku. Dokonalé doporučení.

FOTO: Petr Parléř

Petr Parléř - Petr ParléřPetr Parléř - Petr ParléřPetr Parléř - Petr ParléřPetr Parléř - Petr ParléřPetr Parléř - Petr Parléř
Další fotky
Petr Parléř - Petr ParléřPetr Parléř - Karlův most

Snad podle přísloví, podle sebe soudím tebe, svěřil mladému staviteli, po smrti Matyáše z Arrasu, dostavbu katedrály. Tehdy ještě nemohl vědět, že uplyne více než půl tisíciletí, než bude v roce 1929 dokončena. V době, kdy se k tomu rozhodl, byl však již císařem Svaté říše římské, tedy na vrcholu světské moci, a mohl si to dovolit i finančně. Parléřova huť začala nabírat na obrátkách. V dnešní době, kdy čekáme na stavební povolení často i řadu let, můžeme tehdejšímu mladému staviteli jenom závidět. Přes veškerou moderní techniku bychom nebyli v současné době schopni cokoliv z Parléřova díla postavit.

V Praze to kromě katedrály byl především kamenný most přes Vltavu (který později ponese název Karlův) Staroměstská mostecká věž, kaple Všech svatých na Pražském hradě. Parléřova huť pracovala pochopitelně i mimo Prahu. Kostel sv. Barbory v Kutné Hoře, nebo kostel sv. Bartoloměje v Kolíně. Z mladého stavitele se stal vážený a uctívaný měšťan a dokonce i konšel. Zakoupil si v Praze několik domů a na Pražském hradě měl vždy dveře otevřené. Zemřel v roce 1399. Jeho dílo je nesmrtelné.

 

Včera, 17:30
Jméno Sofia Villani Scicolone většině z nás nic neřekne. Není divu, italská herečka a modelka...
Včera, 16:00
Hněv patří podobně jako strach mezi základní lidské emoce. Lidem v dávných dobách pomáhal právě...
Včera, 15:11
„Obrazy Karla Černého jsou pro mne dramatem, zřetelně členěným ve tři jednání, ve tři citové...
Včera, 14:00
Kájovi Saudkovi, vlastním jménem Karel Saudek (1935 – 2015), bratru fotografa Jana Saudka se splnil...
Včera, 11:30
Mladý Ivan Blatný se rozhodl pro naprosto nesmiřitelný řez. Nechal za sebou kariéru i majetek,...
Včera, 10:39
Při pořízení tiskárny si člověk hned neuvědomí, jaké budou další náklady spojené s jejím provozem....
Včera, 10:00
Na lidském pláči se podílí méně mimických svalů, než na jeho úsměvu. Z toho logicky...
Včera, 08:00
Ovocné džusy máme všichni rádi. Kupujeme si je, popíjíme je, často si do nich nalijeme...
18.2.2020
Prodloužená šance na život. Tak se dá popsat unikátní zákrok, který v česku poprvé provedli lékaři Všeobecné...
18.2.2020
Cítila to mnohokrát. Ten zvláštní pocit z vlastního nebytí, zatímco ostatní tu budou dál. Představa,...
Reklama