4℃
Dnes je 25. březen , svátek má Marián

Génius ztracený mezi uměním a socialistickou realitou. Smutný osud autora Markéty Lazarové

Další fotky

Před devadesáti pěti lety, 19. února 1924, se narodil režisér, scénárista, herec František Vláčil. Vytvořil snad nejlepší český hraný film „Markéta Lazarová“. Svými snímky překročil limity doby, svázané socialistickou ideologií. Zaplatil za to vysokou cenu.

Reklama

Při zhlédnutí některých současných českých filmů zachvátí diváka smutek. Neumíme natáčet kvalitní snímky? Výjimky, které stojí za pozornost, odkazují na mistry naší kinematografie. Jeden z nich odešel na konci ledna roku 1999…

Předchozí měsíce byly pro uznávaného režiséra Vláčila mimořádně těžké. Vždy introvertní, ironický a nesdílný, uzavíral se do sebe ještě více. Netočil už deset let, poslední prací byl krátkometrážní dokument „Pražský Odysseus“. Nositel Českého lva za celoživotní dílo a ceny za přínos světové kinematografii měl slavit v únoru sedmdesáté páté narozeniny, ale čekání na ně trávil v nemocnici na Bulovce. „Chce se mi spát,“ řekl, když jej hospitalizovali.  Celoživotní únava tajila i hořkost a marný zápas s vnitřními běsy, kteří bývají prokletím citlivých, vnímavých a tvořivých lidí.

I přes jméno svého slavného otce se dokázal prosadit. Jean Renoir – nezapomenutelný klasik francouzské kinematografie

Rodák z Českého Těšína: výtvarně mimořádně nadaný chlapec, brněnský student estetiky a dějin umění, externista ve skupině animovaného filmu, žák režiséra Eduarda Hoffmana, dokumentarista. Tím vším prošel, ale nikdy nestudoval filmařinu. Přesto i všedním, nudným instruktážním snímkům vdechl jiskru a nápaditost. Experimentoval, vytvořil si osobitou, nezaměnitelnou filmovou řeč, poetickou a přitom výstižnou. V centru Vláčilova zájmu stojí střet člověka s obtížně řešitelnými dilematy.  Vzdor citlivému básnickému vidění se opakovaně vracel k tématům spojeným s válkou a ozbrojenými konflikty.

Film Afterdark vznikal v bojových podmínkách

Vláčilova první zkušenost s hraným filmem v úloze pomocného režiséra patřila vedení válečných scén („Tanková brigáda“, 1955). Krátkometrážní „Skleněná oblaka“ se týkala vojenských letců, povídkový „Vstup zakázán“ zase pohraničníků.  Přelomovým snímkem ve Vláčilově díle se stala mezinárodně oceňovaná „Holubice“ (1960), ale i ta nese kromě otázky, co znamená svoboda či jak se vyrovnat s vinou a smutkem, pečeť válečných traumat.

Mystéria a překvapivé konce. Přinášíme 3 tipy na psychologické filmy, které vám nedají spát

František Vláčil kladl maximální důraz na obraz, slovo představovalo méně podstatný doplněk, jímž dokresloval atmosféru. Důležitější než dialogy bylo to, co zůstalo zamlčeno, ale dokonale vizuálně ztvárněno. Výrazná role připadala jeho dvornímu skladateli Zdeňku Liškovi. Vláčil si převážně psal scénáře sám, ale často vycházel z knižní předlohy (Körner, Vančura, Říha). Získal skvělý tvůrčí tým, který ho podržel ve chvílích, kdy se s filmem pral, nejedl, nespal, jen přemýšlel – a pil. Byl vizionářem, který si na pomoc ke stvoření vysněného díla přivolal démona. Pro film dokázal obětovat všechno…

„Walt Disney Východu“ i zakladatel českého animovaného filmu. Jiří Trnka se nedožil ani šedesátky

Na rozdíl od jiného význačného moravského režiséra, svého vrstevníka Karla Kachyni, Vláčil vždy chodil nevyšlapanými, nejtěžšími cestičkami. Jako by se snažil sáhnout si na dřeň skutečnosti, která se ukrývá za zdánlivou realitou. Neuspěchal děj, požadoval po divákovi plnou spoluúčast na vyprávění. Nezměnil přístup, ani když se obrátil k epickým příběhům z minulosti. Započal historickou baladou „Ďáblova past“ (1961), enormně filmařsky náročnou „Markétou Lazarovou“ (1967), do jejíhož scénáře zapracoval část „Obrazů z dějin národa českého“, symbolickou freskou „Údolí včel“ a tragickou, psychologičtěji formovanou „Adelhaid“ (1969) – v obou těchto snímcích exceloval Petr Čepek.

Herec Marvan natočil za necelých 50 let přes dvě stovky filmů. Totalita mu v tom nezabránila

Vláčil si získal obdiv, proslulost – a počátkem sedmdesátých let politický vyhazov z Barrandova. Věnoval se pak dokumentárním snímkům a točil i v tehdejším Gottwaldově, Mekce československé kinematografie pro mladé obecenstvo. Poetické středometrážní filmy s dětskými hrdiny „Pověst o stříbrné jedli“ a „Sirius“, byly nadprůměrně kvalitními díly. Vláčilovu slávu vrátil „Dým bramborové natě“ (1976) s kongeniálním výkonem Rudolfa Hrušínského v roli venkovského lékaře Meluzina a westernově stavěné, výtečně obsazené „Stíny horkého léta“ (1977).

Kladno dějištěm seriálové Pustiny. Jaké další seriály a filmy vznikaly na Kladensku?

Křehkou fyzickou schránku ničilo Vláčilovi urputné pracovní nasazení i závislost na alkoholu. Pramen jeho tvůrčí energie s nástupem osmdesátých let vysychal. První zachvění v jistotě zpracování přinesl kaleidoskopický „Koncert na konci léta“ ze života Antonína Dvořáka.  V „Pasáčku z doliny“ si režisér zopakoval motivy dětského protagonisty a banderovců, v sugestivním „Hadím jedu“ se vyrovnával s vlastním prokletím alkoholu. „Stín kapradiny“ podle povídky bratří Čapků znamenal v porovnání s vysokou úrovní Vláčilova předchozího díla další umělecké zklamání.

Poslední hraný snímek „Mág“ věnoval režisér K. H. Máchovi; pohrával si v názvu s dobovým pravopisem „Máje“. Vzdor obrovské Vláčilově invenci už nezbývala síla dokončit ambiciózní dílo podle původní představy.

FOTO: František Vláčil

František Vláčil - Markéta-plakátFrantišek Vláčil - z natáčení MarkétyFrantišek Vláčil - HolubiceFrantišek Vláčil - ďáblova pastFrantišek Vláčil - vláčil-1
Další fotky
František Vláčil - Markéta-3František Vláčil - Markéta-2František Vláčil - MarkétaFrantišek Vláčil - Údolí včelFrantišek Vláčil - AdelhaidFrantišek Vláčil - vláčil-2František Vláčil - Spanilá jízdaFrantišek Vláčil - dýmFrantišek Vláčil - stínyFrantišek Vláčil - hadí jedFrantišek Vláčil - mágFrantišek Vláčil - kniha o Vláčilovi

Nic dalšího už nenatočil, vyčerpaný, soužený pocitem selhání a ztrátou své vnitřní múzy.  „Člověk by neměl pracovat, ale tvořit!“ řekl František Vláčil. Pro něj to znamenalo: i za cenu sebezničení. Je jeden život mnoho, nebo málo za dílo, které nepodléhá času?

Včera, 17:30
Zdraví je něco, co si za peníze opravdu nekoupíme. To by jistě mohli potvrdit i...
Včera, 16:00
Zahynulo na 250 000 mořských ptáků, 2800 mořských vyder, 300 tuleňů, 250 orlů, asi 22...
Včera, 14:00
Dnešní děti pořád koukají do mobilu nebo do počítače a hrají nejmodernější hry. Ty už...
Včera, 10:00
Dva předcházející tipy na výlet směřovaly na sever, takže nyní by bylo dobré změnit směr...
Včera, 08:00
Před 43 lety, 24. března 1976, zemřel v požehnaném věku 89 let britský polní maršál...
23.3.2019
Kdo nezažil padání vlasů na vlastní kůži, nemůže pochopit, jak to některé ženy a muže...
23.3.2019
Brambory navíc obsahují spoustu vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Jsou ideální superpotravinou.
23.3.2019
V sobotu začala jarní turistická sezona na železnici v Praze a Středočeském kraji. Na koleje...
23.3.2019
Jmenovala se Arabella Churchillová, narodila se 23. března 1648 a dožila se na tu dobu...
23.3.2019
Do titulku jsme si vypůjčili jeho „písničku“ z filmu Tři veteráni, jak jste možná poznali....
Reklama