George Romero byl zakladatelem zombie žánru, padesát let dokázal jít s dobou

10.6.2021
Jaroslav Svoboda

Narodil se 4. února 1940 a kouzlu filmu propadl tento newyorský rodák už v dětství. V pouhých čtrnácti letech začal natáčet svou osmimilimetrovou kamerou krátké, převážně hororové a dobrodružné snímky. Po studiu výtvarného umění a designu na univerzitě v Pittsburghu se věnoval tvorbě krátkých a reklamních snímků.

Na konci šedesátých let založil Romero se svými přáteli produkční společnost Image Ten Productions, v níž vznikl v roce 1968 Romerův celovečerní debut – ještě černobílý horor Noc oživlých mrtvol. Tento kultovní horor byl natočený v poloamatérských podmínkách. Romero sám se vedle režie a scénáře chopil i kamery a střihačských nůžek.

Romero v uvedeném filmu dokázal nemožné, díky plouživě kráčejícím postavám zombie hledající oběti, aby ukojily svůj hlad, pozdvihl upadající hororový žánr. Film jako takový měl u publika až nečekaný úspěch, navíc, a co je ještě důležitější, inspiroval celou řadu následovníků na dalších padesát let. Romero si tímto filmem zajistil místo v dějinách kinematografie. Tento nebývalý úspěch však znamenal, že svou prvotinu už nikdy nepřekonal.

Henry Ford motorizoval svět, významně ale podporoval Hitlera a NSDAP

Pro své další filmy (Úsvit mrtvých, Den mrtvých, Země mrtvých aj.) už měl větší rozpočet a tak si mohl dovolit profesionální práci i zajímavější herecké obsazení. Po několika dalších neúspěšných filmech se už mohlo zdát, že na filmařinu Romero zanevře, ale nestalo se tak. A tak se v roce 2004 dočkal remaku úspěšný titul Úsvit mrtvých, který našel novou generaci diváků a tak se Romerův nový snímek setkává opět s velmi příznivým ohlasem. V roce 2005 pak spatřil světlo světa čtvrtý díl z cyklu živých mrtvol, tentokrát s názvem Země mrtvých.

George A. Romero projevil obdivuhodnou flexibilitu, pokud hovoříme o vývoji filmového média. „Starého“ stylu plížících se nemrtvých se nevzdal ani v nejnovějších snímcích, ale s každým dalším filmem na toto téma užívá novinky z technické sféry a další inovace.

Zakladatel zombie žánru George A. Romero umírá 16. července 2017 ve věku 77 let v Torontu v Kanadě.

Zdroj: WikipedieNepřehlédněte