George Romero byl zakladatelem zombie žánru, padesát let dokázal jít s dobou

Noc oživlých mrtvol, Den mrtvých, Úsvit mrtvých a mnoho dalších filmů, dnes už jsou všechny tyto filmy hororovými klasikami, při kterých se bálo několik generací filmových diváků. Všechny tyto tituly dal světu jeden muž, byl jím George A. Romero.

Narodil se 4. února 1940 a kouzlu filmu propadl tento newyorský rodák už v dětství. V pouhých čtrnácti letech začal natáčet svou osmimilimetrovou kamerou krátké, převážně hororové a dobrodružné snímky. Po studiu výtvarného umění a designu na univerzitě v Pittsburghu se věnoval tvorbě krátkých a reklamních snímků.

Na konci šedesátých let založil Romero se svými přáteli produkční společnost Image Ten Productions, v níž vznikl v roce 1968 Romerův celovečerní debut – ještě černobílý horor Noc oživlých mrtvol. Tento kultovní horor byl natočený v poloamatérských podmínkách. Romero sám se vedle režie a scénáře chopil i kamery a střihačských nůžek.

Romero v uvedeném filmu dokázal nemožné, díky plouživě kráčejícím postavám zombie hledající oběti, aby ukojily svůj hlad, pozdvihl upadající hororový žánr. Film jako takový měl u publika až nečekaný úspěch, navíc, a co je ještě důležitější, inspiroval celou řadu následovníků na dalších padesát let. Romero si tímto filmem zajistil místo v dějinách kinematografie. Tento nebývalý úspěch však znamenal, že svou prvotinu už nikdy nepřekonal.

Henry Ford motorizoval svět, významně ale podporoval Hitlera a NSDAP

Pro své další filmy (Úsvit mrtvých, Den mrtvých, Země mrtvých aj.) už měl větší rozpočet a tak si mohl dovolit profesionální práci i zajímavější herecké obsazení. Po několika dalších neúspěšných filmech se už mohlo zdát, že na filmařinu Romero zanevře, ale nestalo se tak. A tak se v roce 2004 dočkal remaku úspěšný titul Úsvit mrtvých, který našel novou generaci diváků a tak se Romerův nový snímek setkává opět s velmi příznivým ohlasem. V roce 2005 pak spatřil světlo světa čtvrtý díl z cyklu živých mrtvol, tentokrát s názvem Země mrtvých.

George A. Romero projevil obdivuhodnou flexibilitu, pokud hovoříme o vývoji filmového média. „Starého“ stylu plížících se nemrtvých se nevzdal ani v nejnovějších snímcích, ale s každým dalším filmem na toto téma užívá novinky z technické sféry a další inovace.

Zakladatel zombie žánru George A. Romero umírá 16. července 2017 ve věku 77 let v Torontu v Kanadě.

Zdroj: Wikipedie

Dnes, 13:15
Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL,...
Dnes, 12:20
Ministr zemědělství Miroslav Toman se po ekologické havárii způsobené uniklým kyanidem na řece Bečvě rozhodl...
Dnes, 12:06
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 12:06
V říjnových sněmovních volbách by pro lidi v karanténě či izolaci kvůli koronaviru mohly být...
Dnes, 11:34
Dosavadního generálního ředitele Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Davida Kostku má zítra nahradit David Šmehlík....
Dnes, 11:10
Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím nevydala desetina Čechů. Jedním z důvodů je obava...
Dnes, 10:44
Policisté zaznamenali desítky těchto případů. Podvodníci využívají metodu tzv. vishingu – volající se vydává za...
Dnes, 10:29
Elisane Silva je se svými 203 centimetry známá jako nejvyšší žena Brazílie. Za její nadměrnou...
Dnes, 09:33
Ode dneška nejsou hájené dravé ryby, rybáři se na ně můžou vypravit po skoro půlroční...
Dnes, 08:29
Před stamiliony let žili předkové dnešních krokodýlů a aligátorů společně s dinosaury. Ačkoliv dinosauři vymřeli,...
Dnes, 06:50
Komunistická moc nebyla v roce 1948 na území Československa žádnou novinkou. Své zkušenosti s vládou...
Reklama