Gottfried Bacher – muž, jenž se nechvalně zapsal do dějin Kladna

Gottfried Bacher se narodil 17. 11. 1838 v rakouském Mühlbachu. V roce 1861 absolvoval báňskou akademii v Baňské Štiavnici. V letech 1860 – 1867 působil jako báňský inženýr na dolech v Srbsku. Po roce 1867 převzal vedení dolů v Pražské železářské společnosti. Organizoval těžbu na dolech Amálie, Layer, František a Václav. Zahájil také nové hloubení dolů Max a Mayrau, V roce 1873 se stal ředitelem Pražské železářské společnosti v Kladně. Byl také spoluzakladatelem Poldiny hutě roku 1889 a řídil též železné doly v Nučicích.

V dějinách Kladna se tento muž nechvalně proslavil 20. 6. 1889, když se zapletl do potlačení povstání o událostech Krvavého Božího těla v Kladně. Byl to muž podřízenými nenáviděný. Jen jeho společnost vyžadovala desetihodinovou pracovní dobu, zatímco jinde se pracovalo běžných osm hodin. Sám o sobě říkal, že nemá srdce, což se také potvrdilo.

Chrutenický důl má v historii středočeského hornictví unikátní postavení. Při prohlídce se projedete i důlním vláčkem

Tato vzpoura vznikla zcela náhodně a nevinně. Na den Božího těla, který byl hojně slaven, kdosi nábožensky zanícený si chtěl ulomit snítku z břízy od božítělového oltáře před radnicí, kde již bylo po sváteční pobožnosti. Věřilo se totiž, že větévka z břízy z božítělového oltáře smotaná ve věneček a zavěšená doma nad kříž nebo na obraz chrání domov před bleskem a od nemocí.

Důl Schoeller připomíná věž, u Kladna jsou i další důlní objekty

Nešťastnou náhodou však břízka, která nebyla v dlažbě dobře ukotvena, spadla. Bohužel byl právě na dohled strážník, který do dělníka nejprve jen hrubě strčil. Ten se však začal bránit, a tak byl vtažen na radnici a tam surově zbit.

Kladno získá historickou budovu archivu

Pobouřený a rozzuřený dav lidí nejprve rozbil na radnici okna. Následně došlo ke srocení davu, který chtěl podat starostovi stížnost. Ten, když viděl zástup lidí táhnoucí se k jeho domu, utekl i s rodinou zadem přes zahradu. Rozlícení lidé tedy vnikli do jeho domu násilím a začali loupit a ničit zařízení.

Vtom se prý ozval z davu nešťastný výkřik: „Hurá na Bachera“. Rozhněvaný zástup lidí se tak vydal Huťskou ulicí k domu, který se dodnes nazývá Bachrovna. Lidé vnikli na zahradu a do vily a agresivita davu začala stoupat i proto, že lidé tohoto muže skutečně nenáviděli.

Mezitím však zadním vchodem do domu vnikli četníci a začali karabinami střílet do davu. Výstražnou střelbu četníků však odnesly tři nevinné děti, které se tehdy nacházely na nezastavěném poli, a zbloudilé střely je zranily tak vážně, že všechny tři později zemřely. Pobouřený lid tedy odtáhl na náměstí, když předtím dům zapálil.

Od Panenství k Divokému západu. Úvalská historička popisuje život Marie Majerové

Neštěstí však nebyl konec. Do města totiž mezitím dorazilo vojsko, a když nikdo nechtěl uposlechnout rozkazu k rozchodu, vydal důstojník rozkaz k palbě. Vojáci však odmítli splnit tento rozkaz, a tak oddíl odešel. Následně však bylo zatčeno a odsouzeno i mnoho nevinných lidí.

Při nezúčastněném pohledu na vývoj situace nesli vinu za někdejší události všechny strany. Tehdejší zřízení, nemilosrdný ředitel i zaslepenost davu, do kterého se zamíchalo mnoho nekalých živlů. Zmařené životy nevinných dětí však již žádné pokání nemohlo vrátit.

FOTO: Události v Kladně

Události v Kladně - Bacherova vila v KladněUdálosti v Kladně - Marie MajerovaUdálosti v Kladně - Kostel kladnoUdálosti v Kladně - MayrauUdálosti v Kladně - Bachrovna

Podle událostí Krvavého Božího těla napsala spisovatelka Marie Majerová román Siréna. Později, v roce 1946, byl podle jejího románu natočen také stejnojmenný film, oceněný tehdy Zlatým lvem. Sám Gottfried Bacher zemřel v Nouzově u Kladna 25. 6. 1897.

divadelní představení_ilustrační obrázek
Dnes, 16:18
Asociace nezávislých divadel (AND), která jako první upozornila na dopady vládních opatření na nezávislé umělce,...
Dnes, 14:00
Smrt a vše, co s ní souvisí, je dnes velkým tabu, které většině lidí nahání...
adršpašsko-teplické skály
Dnes, 13:26
Hromadnou dobrovolnickou úklidovou akci spolek Ukliďme Česko odložil, jeho zástupci však vyzvali obyvatele, aby se...
Dnes, 13:15
Po mimořádném opatření na šíření koronaviru v domovech pro seniory a léčebnách dlouhodobě nemocných, spolu...
Dnes, 10:57
V polovině dubna bude v Česku podle modelů zdravotnických statistiků kolem 8000 laboratorně potvrzených případů...
Nemocnice na Bulovce
Dnes, 09:59
S testováním vzorků na koronavirus laborantům Nemocnice na Bulovce nově pomáhá robot Pipeťák vyvinutý na...
Včera, 17:30
Byl to opravdu mladý kůň. Zvuk zvonů slyšel poprvé v životě a náramně se vyděsil....
ochranné pomůcky_ilustrační obrázek
Včera, 15:33
Distribuci ochranných prostředků proti koronaviru i měsíc po výskytu prvních případů nákazy v Česku doprovázely...
Včera, 14:05
Roušky sice šít neumíme, ale vydáváme humoristický měsíčník SORRY!
Poslanec Pirátů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal
Včera, 13:01
Piráti žádají po vládě informace o tom, jak bude dál postupovat v boji proti epidemii...
Reklama