25℃
Dnes je 23. srpen , svátek má Sandra

Gregory Peck hrál v té krásné době, která byla idolům příznivá. V době, kdy na filmovém plátně byli Muži a Ženy

Další fotky

Je horká, tropická noc. Hladina moře je tichá a nehybná. Plachty visí zplihle už několik dní. Muži v podpalubí nespí. V tom vedru se to nedá. Polohlasně si vyprávějí. Pojednou všichni ztichnou. Jasné údery kroků na palubě každého hypnotizují. Nikdo se neodváží ani špitnout. Kapitán se prochází. Druhého dne konečně vítr. Čistota je na lodi nutností a tak mužstvo drhne palubu. Pak pojednou práce ustane. Na můstku stojí vysoká, černá postava, s uhrančivým pohledem. Obávaný kapitán Achab. Jedna jeho noha je jasně bílá. Jak jinak, když je vyrobena z velrybí kosti.

Reklama

„Tesaři, podej mi sekyru!“ Kapitán přibíjí na stěžeň lesklou, zlatou minci.

„Tento španělský dublon dostane každý, kdo jako první ohlásí bílou velrybu.“

Myslím, že to stačilo. Znalci i milovníci filmového umění jistě nezaváhali. Ano, americký film Bílá velryba z roku 1956, a jeden z nejlepších herců té doby, Gregory Peck. Narodil se v roce 1916 v Kalifornii a osud mu velmi záhy předurčil hereckou dráhu. Vyzkoušel univerzity v San Diegu a v Berkeley, ale nakonec se vrátil k herectví. Od roku 1942 hrál na Broadwayi, ale velmi záhy, již v roce 1944 přešel k filmu. Jeho výška 191 cm, a dnes bychom řekli charisma, ho přímo předurčovaly do rolí kladných hrdinů.

Ennio Morricone dnes slaví 90. narozeniny. Co jste o Mistru filmové hudby ještě nevěděli?

Mysteriózní film Rozdvojená duše, z roku 1945, mu dal první příležitost vedle Ingrid Bergmanové. Následovala řada dalších filmů, kde ztvárnil role vojáků, šerifů, hrdinů všeho druhu. Prázdniny v Římě s Audrey Hepburnovou, s příběhem mnohokrát opakovaným jindy a jinde. Naposledy ve filmu, ve kterém budoucí anglická královna Alžběta, se svojí sestrou Margaret, oslavují konec války v nočním Londýně. Zápletka je velmi podobná. Klasický western, Velká země, z roku 1958. Herecký koncert, ke kterému se přidal i Charlton Heston. Člověk pomalu nevěděl, komu má při té jejich rvačce fandit. Co film, to perla stříbrného plátna, na které se nezapomíná. Několik nominací na Oscara, kterého se dočkal v roce 1962, za roli ve filmu Jako zabít ptáčka. Mackennovo zlato, z roku 1969, byl western, rovněž nabitý hereckými hvězdami první velikosti. Omar Sharif a Telly Savalas například.

FOTO: Gregory Peck

Gregory Peck - AchabGregory Peck - Rozdvojená duše1945Gregory Peck - Prázdniny v ŘíměGregory Peck - Velká země 1958Gregory Peck - Mackennovo zlato
Další fotky
Gregory Peck - Gregory Peck 1Gregory Peck - Gregory Peck

 

Gregory Peck byl dvakrát ženatý a měl pět dětí. Byla mu nabízena možnost kandidovat za Demokratickou stranu do senátu, ale odmítl. V letech 1967 – 1970, vykonával funkci prezidenta americké filmové akademie. V roce 1996 navštívil karlovarský filmový festival. Zde mu štěstí příliš nepřálo, festival prožil po operaci slepého střeva v nemocnici. Gregory Peck hrál v té krásné době, která byla idolům příznivá. Hrál v době, kdy na filmovém plátně byli Muži a Ženy. Tajný sen mnoha žen a dívek se dožil 87 let a zemřel v Los Angeles 12. 6. 2003.

Před 1 hodinou
Na vojnu se tehdy povětšinou rukovalo v radostné náladě s myšlenkou na brzké vítězství a...
Před 2 hodinami
K vloupání do pracovních strojů došlo na Čechticku. V případě odsouzení hrozí pachateli trest odnětí svobody až...
Před 3 hodinami
Edward I., známý též jako Edward Longshanks (Dlouhán), se všeobecně považuje za největšího válečníka mezi...
Dnes, 10:00
Sice to vypadá na první pohled dost zvláštně, čtení z ruky totiž je synonymum pro...
okolí autobusové zastávky Aš-Kino
Dnes, 09:01
Nejzápadnější město v České republice, odkud je to do Německa co by kamenem dohodil. Určitě...
Dnes, 08:00
Hlad. Pocit vyvolaný nedostatkem potravy, jenž v lehčí formě zažil každý z nás. Pojďme se...
Včera, 20:33
Neznámý pachatel se v odpoledních hodinách mezi 17. a 18. srpnem v Kutné Hoře vloupal...
Včera, 17:30
Článek o takovém člověku (?) se ani psát nechce, ale je to nutné. Lidská paměť...
Včera, 16:00
Hannibala nejvíce proslavilo převedení kartaginské armády včetně válečných slonů přes Alpy, aby mohl napadnout Řím...
Včera, 14:31
Na neblahé události 21. srpna 1968 a 1969 ve středu zavzpomínali lidé v různých částech...
Reklama