Guernica dodnes varuje. Slavný obraz ale podle ní nevznikl

Další fotky

Bombardování baskického města Guernica 26. dubna 1937 bylo provedeno se záměrem dosáhnout co možná největších ztrát na civilním obyvatelstvu a usnadnit tak generálu Francovi cestu k převzetí moci nad Španělskem. Ve Španělsku se tehdy bojovalo i za nás, ale marně. Franco zvítězil.

Situace ve Španělsku byla tehdy taková, že nacionalistické zálohy vedeny generálem Franciscem Francem se prokousávaly na území ovládané republikánskou vládou. Baskická vláda, autonomní regionální útvar, vytvořený baskickými nacionalisty a levicí, viděla cestu k obraně provincií Bizkaia a Gipuzkoa pomocí své vlastní armády. V době náletu znamenala Guernica pro republikánské jednotky jasný strategický opěrný bod. I když město samo nebylo přímo zapojeno do bojů, vládní jednotky, tj. 23 praporů baskické armády, se nacházelo na frontě východně od Guernicy a ve městě měly základnu dva baskické prapory.

Ne všichni chtěli Hitlerovi ustoupit. Tajná zpráva o Mnichovské zradě v roce 1938

Pondělí 26. dubna bylo k náletu vybráno proto, že vždy v pondělí se ve městě konal trh a mělo v něm tak být okolo 10 000 lidí. K náletu se spojily intervenční letecké jednotky německé Luftwaffe (Legie Condor) a italského letectva Aviazione Legionaria, celkem 31 bombardérů a 26 stíhaček na jejich ochranu. Stačily tři hodiny, aby se Guernica změnila v hromadu sutin a velký hřbitov.

Katastrofa, kterou jsme si nezasloužili. Mnichov byl pro Československo velká křivda

Informace o počtu obětí se liší. Baskická vláda uvádí celkem 1654 mrtvých, ruské archivy k 1. květnu 1937 mluví o 800 mrtvých. Ale tyto počty nezahrnují mrtvé, kteří zemřeli později na následky svých zranění nebo jejichž těla byla nalezena pod sutinami domů.

Historický mezník náletu na Guernicu spočívá v tom, že bývá často označován za první akci v moderních vojenských dějinách namířenou primárně proti bezbranným civilistům, ačkoli již předtím bylo mnohokrát bombardováno i hlavní město Madrid.

Před norimberským soudem se Herrmann Göring sice o Guernice výslovně nezmínil, ale zřejmě i o ni šlo, když jako jeden z důvodů nacistické vojenské intervence ve Španělsku uvedl, že „moje mladá Luftwaffe si musela ověřit různé technické postupy“.

Odpověď na 80 let starou otázku. Hitlerovi bychom se po Mnichovu tak či tak neubránili

Šlo o strategii, kterou pak Němci uplatňovali za druhé světové války vůči všem zemím, které napadli – masivní bombardování, při kterém šlo nejen o ničení vojenských cílů, ale i o zastrašení a demoralizaci civilního obyvatelstva, aby tak vypukl zmatek a rozvrátila se nepřátelská obrana. V noci ze 14. na 15. listopad 1940 tak v rámci operace „Sonáta měsíčního svitu“ (Mondscheinsonate) zničilo 450 německých bombardérů centrum anglického města Coventry. V něm tehdy zahynulo 554 lidí, dalších 865 bylo zraněno. Na totální zkázu ze vzduchu Němci dokonce vymysleli nový termín „coventrizace“. Jak vypadá v praxi si pak na vlastní kůži vyzkoušeli při bombardování Drážďan, které si vyžádalo až 22 700 – 25 000 životů.

Odpověď na 80 let starou otázku. Hitlerovi bychom se po Mnichovu tak či tak neubránili

Monumentální kubistický černobílý obraz Cuernica od Pabla Picassa zobrazuje ženu, nosiče pochodně, býka a koně jako strašlivé souputníky ve světě hrůzy, vše vyvedeno v černé a bílé barvě. Je vysoký 349 cm a široký 777 cm. Objednala si ho vláda „Lidové fronty“ bojující proti generálu Frankovi několik měsíců před leteckým útokem s tím, že bude vystaven na světové výstavě v Paříži. Původně mělo jít o obraz s tématem býčích zápasů a „Lidová fronta“ za něj zaplatila Picassovi vysokou sumu – 150 000 francouzských franků. Nový výklad a nové jméno – Guernica – získal již hotový obraz až po náletu.

FOTO: Guernica

Guernica - Guernica po bombardování (1937) – ČT24 – Česká televizeGuernica - Spanien, Flugzeug der Legion CondorGuernica - Pablo Picasso – Guernica – KickstarterGuernica - Standarta Legie Condor – wikipediaGuernica - Dresden, zerstörtes Stadtzentrum
Další fotky
Guernica - mÄ›sto GUERNICA, troskyGuernica - Hugo SperrleGuernica - Messerschmitt Bf 109C-1, 6-47, patřící do stavu Legionu Condor, Španělsko, jaro 1938. – wikipediaGuernica - Němci vymysleli nový termín – coventrizace – bombardování anglického města Coventry v noci z 14.na 15 11.1940-ČT24 – Česká televize.Guernica - Odznak za zranění pro příslušníka Legie Condor – Military-dvGuernica - Guernica, RuinenGuernica - Útoku na Guernicu se zúčastnily i italské stíhačky – wikipediaGuernica - Baskické město se stalo symbolem zkázy – Radiožurnál – Český rozhlasGuernica - Útoku na Guernicu se zúčastnily i 3 italské bombardéry – wikipedia

Španělský profesor Juarranz však tvrdí, že milovník žen Picasso zde vlastně namaloval rodinný portrét. Sebe pochopitelně znázornil jako býka, kůň představuje manželku, ruskou baletku Olgu Chochlovovou, křičící žena je jeho milenka s jejich dcerou Mayou. Jsou však ještě jiné výklady – býk představuje Španělsko, kůň fašismus – anebo také naopak.

 

Dnes, 17:30
Jméno Sofia Villani Scicolone většině z nás nic neřekne. Není divu, italská herečka a modelka...
Dnes, 16:00
Hněv patří podobně jako strach mezi základní lidské emoce. Lidem v dávných dobách pomáhal právě...
Dnes, 15:11
„Obrazy Karla Černého jsou pro mne dramatem, zřetelně členěným ve tři jednání, ve tři citové...
Dnes, 14:00
Kájovi Saudkovi, vlastním jménem Karel Saudek (1935 – 2015), bratru fotografa Jana Saudka se splnil...
Dnes, 11:30
Mladý Ivan Blatný se rozhodl pro naprosto nesmiřitelný řez. Nechal za sebou kariéru i majetek,...
Dnes, 10:39
Při pořízení tiskárny si člověk hned neuvědomí, jaké budou další náklady spojené s jejím provozem....
Dnes, 10:00
Na lidském pláči se podílí méně mimických svalů, než na jeho úsměvu. Z toho logicky...
Dnes, 08:00
Ovocné džusy máme všichni rádi. Kupujeme si je, popíjíme je, často si do nich nalijeme...
Včera, 18:51
Prodloužená šance na život. Tak se dá popsat unikátní zákrok, který v česku poprvé provedli lékaři Všeobecné...
Včera, 17:30
Cítila to mnohokrát. Ten zvláštní pocit z vlastního nebytí, zatímco ostatní tu budou dál. Představa,...
Reklama