Hasiči v Českém Švýcarsku postupují náročným terénem. Hašení komplikuje horko

4.8.2022
Redakce

Hasiči v Českém Švýcarsku, kteří stále bojují s rozsáhlým požárem národního park, ve čtvrtek pokračují v zásahu v nepřístupném terénu, to je mimo jiné u Pravčické brány a Křídelní stěny. Tam se ve středu objevovala nová ohniska. Drony vybavené termokamerou zjišťují, jaká je na požářišti aktuální situace. Přes noc hasiči přeskupili síly, jednotky se přesunuly na místa, kde bude jejich zásah nejvíc potřeba. Plocha zasažená požárem se zmenšila odhadem na 450 hektarů. Původně oheň zasáhl území zhruba dvojnásobné. Na místě je stále zhruba 1000 hasičů.

„Zatím mám informace, že noc byla klidná. Dnes v noci jsme částečně přeskupili síly tak, aby ti hasiči, kteří už dohasili některá místa, se mohli přesunout na jiná a pomohli tam svým kolegům,“ uvedl ve čtvrtek ráno mluvčí hasičů Martin Kavka. Drony zjistí, kde budou hasiči potřební kvůli ohniskům dnes a operativně se budou dál přesouvat, aby se podařilo požár, co nejrychleji uhasit. Na návrat domů čekají obyvatelé Hřenska, Mezné a Mezní Louky.

Situace je náročná kvůli vysokým teplotám, hasiči se musí často střídat. Podle meteorologů se ve čtvrtek mohou teploty vyšplhat až k 36 stupňům. Na vedro se připravili i záchranáři, kteří dorazili do Hřenska s modulem pro hromadná neštěstí Golem. Při vysokých teplotách hrozí nejčastěji kolapsy i dehydratace. „Modul sám o sobě je vychlazen na konstantní teplotu, aby to bylo příjemné i pro pacienty, kteří zde zůstávají. Zvýšili jsme objem roztoků ve výjezdovém prostředku, zvýšili jsme objem chlazených nápojů a vozí i rehydratační roztoky,“ uvedl ve středu vedoucí odřadu pražské záchranné služby Ondřej Šedivka.

Zdroj: ČTK, sk


Témata:

Nepřehlédněte