Havířov slaví 65. narozeniny, měl se jmenovat Šachtín

Nejmladší město v České republice dnes slaví své 65. narozeniny. Ačkoliv má přes 71 tisíc obyvatel a je tak srovnatelný například s krajským Zlínem, není a nikdy nebyl ani okresním městem. Má však i další prvenství a zajímavosti.

Havířov leží v Moravskoslezském kraji pouhých 11 km od Ostravy a o jeho výstavbě bylo rozhodnuto po druhé světové válce. Vystavěn byl na tehdejších katastrech obcí Dolní Bludovice, Šumbark a částečně Šenov, jako satelitní město Ostravy. Svou polohu nezískal náhodou, leží totiž na historické silniční t rase Opava–Ostrava–Český Těšín i na trase železniční. Zde stojí za zmínku havířovské nádraží, jehož budova se stala velmi známou po roce 2012, kdy vyšel najevo úmysl Českých drah a města toto nádraží zdemolovat. Toto však narazilo na silný odpor občanských sdružení i části veřejnosti, jelikož se jedná o jednu z nejkvalitněji dochovaných ukázek tzv. bruselského stylu 60. let 20. století.

Architektonicky nejcennějším a nejzajímavějším prvkem města je jeho jádro. Postaveno bylo v 50. a 60. letech minulého století ve stylu socialistického realismu. V roce 1992 bylo celé jádro i okolí vyhlášeno chráněnou památkovou zónou.

Před sto lety se narodil významný slavista s příznačným jménem Radegast

Jaké byly návrhy na název města?

Když došlo k výstavbě nového města, byla vyhlášena i veřejná soutěž o jeho název. Na Krajský národní výbor v Ostravě tehdy dorazilo 625 dopisů s více jak dvěma tisíci návrhy názvů. Z nich byly do velkého finále vybrány tři: Šachtín, Havířov a Cingrov, názvy, které jsou dobře vyslovitelné a vystihují hornický charakter města. Vítězem se nakonec stal Šachtín. Poslední slovo měl však ministr vnitra a tomu se Šachtín příliš nelíbil. Vybral tedy Havířov a tak mohlo být nově pojmenované město 4. prosince 1955 konečně otevřeno novým obyvatelům.

Návrhy na název města byly ale různé a některé jsou skutečnými skvosty. Zde nabízíme několik variant, které tehdejší lid navrhoval: Klementov, Gottwaldův Horníkov, Nový Gottwaldov, Zápotockýgrad, Bezručov, Fučíkov, Baník, Stokomínů, Slezský Donbas nebo Melsgottwald.

Známý filmový herec byl za války v odboji a věznilo ho i gestapo

Další zajímavost

Jednou z dalších zajímavostí města je fakt, že i přes svou lidnatost, 71 tisíc obyvatel, město nebylo nikdy okresním ani krajským a spolu s Krnovem, Českou Třebovou a Turnovem je jedno ze čtyř měst v ČR, které je větší než jeho okresní město.

Dnes, 06:00
O pětatřicet milionů méně na běžné výdaje z rozpočtu, investice do školství a oprav bytového fondu,...
Dnes, 05:15
Hru zvanou drápky najdeme na celém světě. Baví se jí děti a také dospělí. Vydry...
Včera, 15:35
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:35
Byl to Habsburk, který v nás žádné nepříjemné asociace na doby minulé nevyvolá. Není také...
Včera, 13:25
My lidé zabíráme divoce žijícím zvířatům stále více a více místa. Ta se pak na...
Včera, 11:15
Loňské 200. výročí narození naší nejslavnější spisovatelky oslavila ČT natočením čtyřdílné minisérie „Božena“ v režii Lenky...
Včera, 06:00
Očkovat proti nemoci covid-19 by se nechalo 58 procent lidí, a to hlavně kvůli strachu...
Včera, 06:00
Britannic byl jedním ze tří zaoceánských parníků společnosti White Star Line, který byl zároveň sesterskou...
23.1.2021
Stoupenci iniciativy Chcípl PES, kteří kritizují vládní nařízení uzavřít kvůli epidemii koronaviru restaurace a hospody,...
22.1.2021
Novému století byly teprve tři týdny, když se 22. 1. 1901 uzavřel dlouhý a naplněný...
22.1.2021
Zavedení povinného nošení respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech by při jejich současných...
Reklama