• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Helfštýn obsadili kováři z celého světa

  26.8.2023
  Simona Knotková

  Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku patří o tomto víkendu kovářům, několik set mistrů černého řemesla se sem sjelo z celého světa na tradiční mezinárodní setkání Hefaiston.

  S sebou si dovezli i exponáty, které mohou po celý víkend obdivovat návštěvníci v areálu hradu. Kováře mohou sledovat i při práci, střídat se budou u výhní na deseti pracovištích včetně hradní kovárny. Hefaiston patří mezi největší kovářská setkání na světě, každoročně na něj zamíří kolem 10 000 návštěvníků. Letos se koná pojednačtyřicáté.

  Letošní ročník podle kastelána hradu Jana Laura přivítá kolem 600 tvůrců. Na hrad přijeli v pátek, kdy také instalovali své exponáty pod širým nebem. V sobotu a v neděli se utkají v kovářských soutěžích a budou se prezentovat před návštěvníky u kovářských výhní, v plánu jsou také přednášky v Galerii na druhém nádvoří i doprovodný program. Slavnostní závěr s vyhlášením nejlepších děl je naplánováno na neděli ve 14:00.

  Kováři letos přijeli nejméně ze 14 zemí. „Kromě evropských kovářů se zde návštěvníci budou mít možnost setkat s autory z Austrálie, Spojených států amerických nebo z Japonska,“ řekl Lauro. Hlavním cílem Hefaistonu je podle něj vytvořit prostor pro setkání lidí, které spojuje vášeň pro práci s kovy. Tvůrci tu mohou vystavovat, přednášet i demonstrovat svou zručnost při živé tvorbě. Mimo odbornou část programu doplní akci dílny pro návštěvníky, soutěže, výtvarná stanoviště a kulturní program v podobě koncertů a vystoupení ohňových a tanečních skupin. K Hefaistonu tradičně patří i řemeslný jarmark na loukách pod hradem.

  Mezinárodnímu setkání kovářů stejně jako v předchozích letech předcházelo i letos Kovářské fórum. V uplynulém týdnu při něm šestice kovářů pod vedením Lukáše Kučery vykovala skulpturu s názvem Soumrak myšlení. Dílo se stane součástí sbírky uměleckého kovářství hradu Helfštýna, která již čítá více než 1300 exponátů.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte