Herečka brečí, že karlovarský festival podporuje Česká zbrojovka. Tě pic, vzkazuje jí Čtvrtníček

Čtyřicítka umělců podepsala petici, v níž kritizuje Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech z toho, že se nechá sponzorovat Českou zbrojovkou. Organizátoři se brání tím, že i díky této české firmě založené v roce 1936 mohli festival po odchodu generálního partnera zabezpečit a udržet. Herec Petr Čtvrtníček signatářům vzkazuje: „Tě pic!“

GLOSA. Herečka Tereza Nvotová, kterou většina diváků ani nezná, cítila potřebu se zviditelnit. A tak odjela na karlovarský festival. Neměla se čím předvést. Jediné, v čem zřejmě vyniká, je její naivita a morálka. Jenže z té na festivalu nikdo neslintá, tu si nikdo nefotí. A tak tato slovenská 31letá umělkyně pátrala, co negativního by mohla na festivalu najít.

tereza-nvotova-kviff
Tereza Nvotová, slovenská herečka a režisérka.
(KVIFF)

A náhodou zjistila, že jedním ze sponzorů je významná česká firma – Česká zbrojovka – a tak moc jí to bylo proti morálce, že spunktovala zhruba čtyřicet českých a slovenských herců, režisérů a producentů, mezi nimi například Jan Hřebejk, Vít Klusák, nebo herečky Jana Plodková, Anna Šišková, Anna Geislerová, aby podepsali petici vůči penězům od této firmy.

Tradiční česká firma

Vedení festivalu na kritiku odpovědělo připomenutím, že Česká zbrojovka, založená v roce 1936, patří k základům domácího strojírenského průmyslu. „Právě tradiční české firmy a značky, včetně České zbrojovky, pomohly v loňském roce, po odchodu generálního partnera pouhé tři měsíce před začátkem přehlídky, zabezpečit její konání a festival pro filmaře i diváky udržet,“ píše se ve vyjádření pořadatele MFF KV.

Z kolegů si vystřelil herec Čtvrtníček

Z partičky uvědomělých moralistů si vystřelil i herec Petr Čtvrtníček. „Tak hele, vy signatáři, kdybyste si náhodou místo toho svýho breku chtěli pořádně zapicat, tak v našem střeleckym klubu máte vždycky dveře otevřený,“ říká Čtvrtníček ve videovzkazu natočeném ve vlaku. „Sorry, že tam s váma nemůžu bejt, ale já jedu do zbrojovky. Vybrat si novou pistoli,“ vysvětluje. „A taky si vážím týhletý zbrojovky, tý naší strojírny, která nám dělá dobrý jméno už od první répy (první republiky – pozn.red.),“ poznamenává a s diváky se loučí pozdravem „Tě pic!“.

Bohdalce je dnes 87 let. Víte, proč se oblíbená herečka kdysi objevila na seznamu StB?

Nvotová se nechala slyšet, že příště už do Karlových Varů nepojede. Zřejmě nikdo z pořadatelů ani o někoho, kdo kádruje sponzory, mít zájem nebude. Nvotová by si prý uměla představit méně nákladný festival.

Nvotová je příkladem toho, jak to dopadá, když se nepříliš divácky oblíbený umělec pokouší získat popularitu svým názorem na svět. Zjistí, že za ním ze solidarity stojí pár lidí z branže, ale rozhodně to nejsou tisíce. A spíš než uznání za své umělecké dovednosti si její karlovarská moralistická etuda získá jeden velký úšklebek.

Umělec by se měl držet toho, co umí. V případě Nvotové to určitě není produkce a byznys. Tě pic!

Dnes, 16:00
Spánkovou paralýzu pravděpodobně zažila většina z nás. Někdo to popisuje jako nejhorší zážitek, který se...
Dnes, 14:00
Kriminálník, zloděj a recidivista, s policejními záznamy a bohatým trestním rejstříkem. Nemrava, který svými příběhy...
Dnes, 13:11
Usíná za chůze, dokonce i při plavání. Šestnáctiletý Jaroslav z Červené Řečice na Pelhřimovsku trpí...
Dnes, 11:30
Zig Ziglar. Americký spisovatel a motivační řečník. Významný člověk, jenž ovlivnil svými myšlenkami mnoho lidí...
Dnes, 10:00
Josef Slavík se narodil v Jincích 26. března 1806. Již od útlého věku projevoval svůj...
Dnes, 08:00
Na začátku 17. století Evropu sužuje neúroda, hladomor a nemoci včetně moru. Situace je horší...
Včera, 17:30
Povídání o pejskovi a kočičce. Nádherná, dětská knížka, které bylo nedávno neuvěřitelných devadesát let. Takže...
Včera, 16:00
I když to nezní příliš uvěřitelně. Přece to tak ale přesně je. Robotní povinnosti sedláků...
Včera, 14:00
Josef Váchal se narodil 23. září 1884 v Milavčích u Domažlic jako nemanželský syn Anny...
Včera, 11:30
Ačkoli je ještě oficiálně zima, teplota na teploměru říká, že půda není zmrzlá, a tak...
Reklama