Herecká kolegyně Vlasty Buriana. Zabil velkou herečku malých rolí alkohol?

Nenajdeme patrně film pro pamětníky, ve kterém by neztvárnila, byť i malou roli. I díky ní mohl v některých filmech vyniknout humor Vlasty Buriana a dalších. Velkou herečku malých rolí však potkal trpký osud, ukončený jako z divadelní tragédie.

Světla Svozilová se narodila 13. listopadu 1906 v Brně do rodiny politika Josefa Svozila. Vyrůstala ale v Praze na Vinohradech a na Břevnově. Milovníci prvorepublikových filmů si ji pamatují většinou jako stydlivé „trdlo“, které ztvárnila třeba hned ve svém filmovém debutu v komedii To neznáte Hadmiršku (1931) s Vlastou Burianem. S králem komiků se pak filmově potkávala i dál, objevila se třeba jako pokojská Kamilka ve filmu Hrdinný kapitán Korkorán (1934), mistrová ve filmu Hrdina jedné noci (1934) nebo operetní pěvkyně Lucy ve filmu Provdám svou ženu (1941). V kontaktu ale spolu zůstali i mimo film. Světla Svozilová dokonce několik let hrála i u Buriana v divadle.

Objevila se ale i v dalších trhácích té doby, jmenujme například U nás v Kocourkově, Mravnost nade vše, Otec Kondelík a ženich Vejvara, Děvčata, nedejte se nebo Babička.

Světla Svozilová byla velmi kvalitní herečkou, od dramatických a tragických postav se dokázala přenést až k rolím komickým a tragikomickým. S hraním začala už za studií konzervatoře v avantgardních spolcích. Hrála v Osvobozeném divadle nebo ve zmíněném Divadle Vlasty Buriana. Nejdéle však byla v angažmá v Divadle na Vinohradech (1940–1968). Hostovala i v Národním divadle.

První dáma českého filmu zůstala dámou do posledního vydechnutí

Její herecký projev je nezapomenutelný, zpočátku byla inteligentní a temperamentní komičkou s výraznou gestikulací. Postupem času se ale propracovala až k velkým rolím, např. Ve hrách Cvrček u krbu, Candida, Vest Pocket Revue, Král Ubu, Paličova dcera, Fidlovačka aj.

Sloužil Felix Holzmann za války ve Wehrmachtu? Později do Německa přesídlil

Po válce už tolik filmových rolí nedostávala, přesto se ale dokázala v několika filmech prosadit. Ovšem, jaké jiné role než jen epizodní ji mohly čekat. V roce 1954 se tak objevila hned ve dvou známých filmech, roli paní Koprové si zahrála v komedii Nejlepší člověk, kde se mimochodem opět setkala s Vlastou Burianem, a roli hraběnčiny společnice si zase střihla v klasice Dobrý voják Švejk.

S filmem se nadobro rozloučila v roce 1970 postavou poštmistrové v Ďábelských líbánkách Zdeňka Podskalského. Premiéry filmu se však nedočkala. Ke konci života totiž propadla alkoholu a když se 25. února t. r. vracela domů z nákupu, byla prý opilá,upadla na schodech a na následky zranění ve věku pouhých šedesáti tří let ještě téhož dne zemřela. Její poslední film měl premiéru až několik měsíců po její smrti.

Dnes, 10:23
Na 78 procent Čechů souhlasí s tím, že by lidé měli utrácet jen peníze, které...
Dnes, 09:44
Víc Čechů pije během pandemie pravidelně nadměrné dávky alkoholu, uvádí studie týmu Petra Winklera z...
Dnes, 09:30
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 09:30
České Budějovice poskytnou letos turistům, kteří se ve městě či okolí ubytují, slevu 30 procent,...
Dnes, 05:23
Úhrady moderních léků se možná změní. Upraví se také například dohodovací řízení nebo práce revizních...
Dnes, 05:15
S myšlenkou dát svému národu levný lidový vůz dostupný každému přišel ve třicátých letech minulého...
Dnes, 05:00
Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se...
Včera, 16:45
Památkáři opravují Mincovnu v areálu hradu a zámku Český Krumlov. Obnovují interiéry i fasádu, vznikne...
Včera, 16:30
Stárnutí přináší prarodičům příležitost přemýšlet o výchovných chybách, které udělali u svých dětí. Role babičky...
Včera, 16:12
Spotřebitelé by se měli dočkat lepší ochrany na trhu s energiemi. Přinést ji má vládní...
Včera, 15:57
Kvůli státní podpoře existuje na trhu řada firem, které by za normální situace na trhu...
Reklama