Historicky první československé letiště? V Praze či Brně byste ho hledali marně

22.2.2021
Jaroslav Svoboda

První letiště vzniklo už za Habsburků

Prvním československým letištěm bylo možná překvapivě letiště v Chebu. To bylo vybudováno ještě za první světové války, přesněji v letech 1916 až 1917. Během války zde sídlil Flek 16, což byla vlastně cvičná a doplňovací jednotka, která zde působila od července 1917.

Chebské letiště nebylo letištěm, jaká známe dnes, je povrch byl pouze travnatý. I přesto zde ale za první republiky sídlila významná letecká škola. Za druhé světové války pak letiště fungovalo jako sídlo školních, stíhacích a transportních jednotek Luftwaffe nebo také sídlo Vlasovovi Ruské osvobozenecké armády. Po válce však nejstarší československé letiště zaniklo.

Nedbal se málem nevešel do letadla, museli vypustit i nádrž

Pak přišly Kbely

Pláň mezi dnes pražskými městskými částmi, v roce 1918 však samostatnými obcemi Kbely, Letňany a Vysočany, byla vybrána jako pro stavbu letiště jako nejvhodnější v listopadu 1918. Vybudováno zde bylo několik budov a plátěných hangárů, aby už v prosinci téhož roku, tedy další měsíc, vzlétly do vzduchu první letouny. Postupně se stalo centrem československého letectví, kterým bylo až do roku 1937, kdy bylo otevřeno nové letiště na Ruzyni.

Kbelské letiště můžeme považovat za první plnohodnotné letiště nově vzniklé republiky. Málo známá skutečnost ještě je, že kromě chebského a kbelského letiště existovalo ještě prozatímní letiště u Strašnic.

Letiště v Ruzyni nám slouží přes 80 let. Víte, po kterém americkém prezidentovi ho chtěli pojmenovat?

S Ruzyní přichází nová éra letectví

Na nově vzniklé ruzyňské letiště byla záhy přemístěna veškerá civilní letecká doprava ze Kbel, kde zůstal pouze vojenský letecký provoz. Ovšem rozvoj letectví si vyžádal takřka okamžité rozšíření letiště z původních 80 hektarů na čtyřnásobek. Rozvoje se následně letiště dočkalo jak v období protektorátu tak v poválečné éře, aby se stalo českým letištěm číslo jedna.Nepřehlédněte