Historie největšího leteckého mostu. Záminka k blokádě byla téměř dětinská

Nad Berlínem znovu hřmí letadla. Město je stále ještě z naprosté většiny v troskách. Válka skončila teprve před třemi lety a její následky budou ještě dlouho vidět. Starší lidé s úzkostí pohlížejí na oblohu a po zádech jim přebíhá mráz. Nedá se ovládnout, zážitky jsou ještě příliš čerstvé a děsivé. V útrobách těchto letadel se však neukrývá ani hexogen, ani tritol. Vezou uhlí, benzín, pšenici a potraviny.

Letadla se snášejí v kratičkých intervalech. Okupační zóna Západního Berlína, ve které žije více jak dva miliony lidí, je odříznuta od světa a letecký most je jedinou tepnou, která město živí. Ty ostatní podvázala sovětská blokáda. Silnice, metro, vodní toky, vše je zablokováno a cíl je jediný. Přinutit bývalé západní spojence, aby tančili podle sovětské píšťalky.

Stalin má sice východní sektor pod kontrolou, ale přístup Američanů se mu nelíbí. Konečně mu dochází, že spojenci přišli do Německa opravdu s úmyslem zničit barbarský a divošský německý nacismus, a nikoliv německý národ. On se krotí jen s nejvyšším sebezapřením, aby Němcům neoplácel stejnou mincí. Jeho generálové by jistě velice rádi zablokovali i vzdušný prostor, ale toho se neodváží. Co se dá dělat, když ti kapitalisté mají tu… tu bombu, kterou my ještě nemáme. Pozemní blokáda bude stačit.

Před 69 lety zachránil Západní Berlín před Rusy. Přestože to byl původně komunista

Záminka k blokádě byla téměř dětinská. Měnová reforma v západních okupačních zónách, která byla provedena 20. 6. 1948. Sověti vyhlásili ve své okupační zóně rovněž měnovou reformu, včetně Berlína. Reforma se měla vztahovat i na části Berlína Západního, na což druhá strana nepřistoupila.

Do západní části Berlína byla tedy přerušena dodávka elektrického proudu a zablokovány všechny přístupy. Cíl byl předem jasný, byla jím anexe celého Berlína. Enkláva svobodného světa, uprostřed sovětské okupační zóny, byla pro komunisty nestravitelná. Zůstal volný jen vzdušný koridor. Ale přepočítali se.

Stalin si v Berlíně zahrával s ohněm, spojenci mu nenaletěli. Naštěstí

Z počátečních sto dvaceti tun zásob se brzy staly tisíce tun denně. Letiště na souši i hydroplány na nedalekém jezeře. Město svítilo, dýchalo a žilo. Američané, Britové, Kanaďané, Australané.  Přepravní letadla nezahálela. Uskutečnila 277 000 letů. Při této frekvenci bylo více než jasné, že bude docházet i k neštěstím. Zahynulo více jak sedmdesát pilotů, amerických i britských. Děsivý paradox. Pilot, který létal ve válce nad Německem, sypal bomby a přežil, zemřel tři roky po válce, když bývalému nepříteli vezl jídlo.

FOTO: Rozinková Dakota

Rozinková Dakota - Rozinková dakotaRozinková Dakota - Přistání na letišti TemplehofRozinková Dakota - Gail HalvorsenRozinková Dakota - Airliftbases

Jedním z pilotů, který se do historie největšího leteckého mostu v dějinách nesmazatelně zapsal, byl Gail Halvorsen, a jeho přepravní letoun Douglas DC-3, kterému se začalo říkat „rozinkový bombardér.“  Neuskutečnil žádný hrdinský čin, který by se zapsal do učebnic. Učinil něco mnohem důležitějšího. Způsobil, že se děti v Berlíně přestali děsit vojenských letadel a ukrývat se před nimi do sklepů. Vymazal jejich strach tím, že na padáčcích se k zemi snášely sladkosti, žvýkačky, čokoláda, rozinky a jiné pamlsky.

Zdá se vám to sedmdesát let po válce příliš sentimentální? Tehdy to tak nevypadalo. Humanitární bombardování rozinkami, která padaly z nebe. Nic víc, nic méně. Sovětským generálů tyto sladkosti však hořkly v ústech. Věděli, že jejich blokáda nemá smysl, že je neúčinná, když se z letadel házejí sladkosti. Byla zrušena téměř po jedenácti měsících, 12. 5. 1949.

Dnes, 16:29
Podle všeho jí byl příslušník německého šlechtického rodu Welfů zvaný Heinrich der Löwe čili Jindřich...
Dnes, 14:16
Pláň mírně stoupá až ke vzdálenému obzoru. Nízká tráva různých odstínů zelené barvy a zkroucené...
Dnes, 10:29
Chcete udělat dobrý skutek a vytvořit domov pejskovi z útulku? Určitě máte dobré úmysly. Adopci...
Dnes, 08:11
Současné tradice lidové kultury jako jsou různé obyčeje a svátky sahají až do dávné lidské...
Včera, 16:31
V naší zemi mají léčivé rostliny dlouholetou tradici. Již v dávné době je lidé nejen...
Včera, 14:10
Dej mi své ubohé, unavené, své schoulené masy, toužící volně dýchat. Ten žalostný nadbytek tvých...
Včera, 12:02
I s místenkou. A já se tím vlakem pokusila odjet. Pochopitelně v dobré víře. Absurdní zkušenost s českou...
Včera, 10:30
Železniční neštěstí u Blovic nedaleko Plzně vstoupilo do drážní historie jako nehoda vlaku s pádem...
Včera, 08:12
Letní prázdniny a s nimi i období dovolených jsou v plném proudu. Tisíce rodin v...
4.8.2020
Od Tábora až k nám, cestička jako mlat... Tuto písničku už z rozhlasu na táborském...
Reklama