22℃
Dnes je 16. červenec , svátek má Luboš

Historie zmrzliny. Původně ochucený sníh je dnes tradiční pochoutkou

Další fotky

V horkých dnech je vychlazené pivo a ledová zmrzlina skoro nutností. Možná nevíte, že si naši předci pochutnávali na ochuceném sněhu. O luxusní chuti nynějších zmrzlin si mohli nechat jenom zdát. Historie zmrzliny sahá až do starého Egypta.

Reklama

Kdy se objevilo něco jako zmrzlina poprvé, je těžké určit. Sníh nebo led ochucený medem či ovocnou šťávou znali už staří Egypťané nebo Řekové. Skutečná zmrzlina ale vznikla o něco později. Některé prameny uvádí, že ji rozšířili až Mongolové, kdy připravovali nápoje z kozího a velbloudího mléka. Ty ale kvůli chladnému klimatu v horách mrzly. Recepty na takovouto zmrzlinu měl ve 13. století přivézt do Evropy cestovatel Marco Polo. Za předchůdce zmrzliny se považují také Peršané, kteří naplnili misku sněhem a přelili ji hroznovou šťávou nebo ochuceným šafránem. Tento pokrm měli pojídat hlavně v obrovských vedrech.

Prozradíme recept na výbornou zmrzlinu, kterou si připravíte doma rychle, levně a zdravě

Zásluhu na výrobě zmrzliny však mají také Číňané, protože právě oni měli první přístroj na výrobu zmrzliny – pochoutku vyráběli pomocí směsi sněhu, ovocných sirupů a ledku, který směs namrazil. Mléko do zmrzliny začali používat Arabové. Ti zmrzlinu také už nesladili ovocem, ale přímo cukrem. Přidávali do ní jogurt, ořechy, ovoce nebo růžovou vodu.

Lahodná zmrzlina z mléka a smetany

Až později, v první polovině 18. století, se dostala zmrzlina do obliby také ve střední Evropě. Vyráběla se ze žloutků, které se našlehaly s cukrem a smetanou. Poté bylo do hmoty přidáno ovoce, vanilka, či kakao. Opravdový boom zmrzliny v českých zemích začal až počátkem 20. století, tehdy ji začaly vyrábět cukrárny. V roce 1903 byl patentovaný zmrzlinový kornout a v roce 1921 už byla vyrobená první zmrzlina na dřívku. První rotační stroj, který zmrzlinu na špejli vyráběl, pochází z roku 1936. Postupně začaly zmrzlinu vyrábět nejen cukrárny, ale také mlékárny.

Český párek v rohlíku nebo americký hot dog. Který z nich je lepší a nemá konkurenci?

Dnešní zmrzlina. Je kvalitní?

V dnešních dnech je spíš zázrak, když narazíte na zmrzlinu, která je opravdu vyrobená ze smetany, či mléka. Většinou jde totiž o mražené krémy, které obsahují rostlinné tuky a oleje. Ty jsou mnohem levnější než opravdu smetanové zmrzliny. Navíc bývají pro dochucené kupované zmrzliny použity různé náhražky, umělá barviva a dochucovadla. Samozřejmě je možné ještě stále koupit kvalitní zmrzlinu, nicméně je nutné navštívit cukrárnu – a když chcete mít jistotu, ještě se doptat.

Nejšílenější zmrzliny světa! Svíčková, rybí, s uhlím nebo cikádová. A co takhle kopeček z mateřského mléka?

Mnozí lidé si tak radši zmrzlinu vyrábí po domácku ze svých vlastních surovin, což může být smetana, mléko, ovoce, med a další přírodní sladidla, nebo třeba ovesné vločky. Populární jsou také některé zeleninové zmrzliny. Oříškové, čokoládové, máslové, vanilkové… Zkrátka fantazii se meze nekladou. Průmyslově vyráběné zmrzliny mají také různé příchutě, obsahují však třeba sušené mléko, stabilizátory, aromatické látky, či guarovou gumu a další.

Na co narazíme v obchodech

Zmrzliny se dnes dělí na mléčné, smetanové, s rostlinným tukem, vodové, ovocné, či sorbet. Mléčná zmrzlina musí obsahovat nejméně 2,5 procent mléčného tuku, smetanová 8 procent mléčného tuku. Ani jedna z nich nesmí obsahovat tuk rostlinný. Vodová zmrzlina tuk neobsahuje, u ovocných zmrzlin musí být nejméně 15 procent ovocné složky, nesmí se do nich přidávat tuk. Sorbet musí obsahovat ovocné složky 25 procent a také se do něj nesmí přidat tuk.

FOTO: Zmrzliny

Zmrzliny - zmrzlinaZmrzliny - zmrzlinaZmrzliny - zmrzlinaZmrzliny - zmrzlinaZmrzliny - zmrzlina
Další fotky
Zmrzliny - zmrzlinaZmrzliny - zmrzlina

 

Před 49 minutami
V téhle rodině se vyskytlo snad už všechno. Smrt nejstaršího syna Josepha ve válce a...
Před 2 hodinami
Odpovědět na otázku, kdo je Mata Hari, není vůbec snadné. Pro mnoho mužů byla erotickým...
Dnes, 14:00
Malebný zámek Mníšek pod Brdy, hojně navštěvovanou kulturní památku nejen díky své dobré dopravní dostupnosti...
Dnes, 13:44
Ochrana majetku se stává v dnešní době stále aktuálnějším tématem. Vyloupených objektů přibývá a zloději...
Dnes, 11:30
Gibraltarský průliv, na nejužším místě široký jen 15 km, byl pro arabské státy v severní...
Dnes, 11:04
Řada škol ve středních Čechách se přes léto proměnila ve staveniště. Tak jako v minulých...
švestky, ovoce
Dnes, 10:00
Tisíce ovocných keřů a stromů rostou asi v šedesátce sadů po celé Praze. A úroda švestek,...
Peníze.
Dnes, 09:02
V rámci jednání sněmovního výboru pro sociální politiku nedošlo k dohodě mezi ministryní práce a...
Dnes, 08:00
Léto, prázdniny, dovolené – to je období, ve kterém se právě nacházíme. Letní měsíce se...
Včera, 17:30
Jedovatost některých hub, jako například muchomůrek zelené a tygrované, jejichž jed je pro člověka smrtelný,...
Reklama