• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Historii Malé Skály, kouzelného místa Pojizeří, odhaluje znovuotevřená expozice Galerie Josefa Jíry

  23.5.2022
  Fefík

  V půli května byla u příležitosti vernisáže výstavy Zdeňka Lhotského a Lucie Švitorkové znovuotevřena historická expozice Malé Skály v Galerii Josefa Jíry v Boučkově statku.

  V půli května byla u příležitosti vernisáže výstavy Zdeňka Lhotského a Lucie Švitorkové znovuotevřena historická expozice Malé Skály v Galerii Josefa Jíry v Boučkově statku.

  Její vznik inicioval v roce 1988 Josef Jíra, který s pomocí místních spoluobčanů sesbíral dobové fotografie a artefakty, které dodnes tvoří její jádro. Ke spolupráci byli vyzváni jeho vrstevníci Vladimír Komárek a Josef Němec, ale i zástupci tehdy mladší generace Jana Žemličková, Renata Jírová, Milan Šroubek, Štefan Milkov, Petr Roztočil, Richard Balous a další.

  Zatímco Josef Jíra se zabíral především výtvarnou koncepcí a celkovým uspořádáním expozice, neocenitelná, mravenčí práce sběru historických dat, zbyla na jeho sestru Jarmilu Votavovou. S obnovou chátrající kolektivní paměti jí tehdy pomáhali především bývalá kronikářka Líba Volfová, Zdena Plátková, Věra Nejedlová a mnozí další. Výsledkem práce Jarmily Votavové byla i její první publikace o Boučkově statku, která je v galerii k dispozici dodnes.

  Trabanty, velorexy, žigulíky. Zavzpomínat můžete v Železném Brodě v Muzeu socialistických vozidel

   

  Cílem historické expozice bylo zachování povědomí o tom, jak to na Malé Skále bylo, vzpomínka na místní výrazné osobnosti, spolkovou činnost i zanikající řemesla. Dobové souvislosti bohužel neumožnily, aby zde byl vzdán také hold českému zahraničnímu odboji za druhé světové války, a je třeba, aby se tímto faktem historická expozice do budoucna ještě vyrovnala.

  Po otevření Maloskalské galerie v Boučkově statku v roce 1992 se historická expozice stala její součástí a byla konečně zpřístupněna i široké veřejnosti. V roce 2020, 32 let po jejím vzniku, bylo započato s její rekonstrukcí díky finančním prostředkům, které poskytla dnes již neexistující Maloskalská galerie – ARVA PATRIA, Vojtěch Dyk, Jakub Prachař, Jan Maxián a obec Malá Skála. Cenné plakáty a fotografie byly citlivě zrestaurovány Lucií Slivkovou Waulinovou a opatřeny galerijními skly, oživení, desinstalaci a reinstalaci dobových artefaktů si vzal na starost Jan Votava, nové fotografické instalace s podrobnými didaktickými vysvětlivkami jsou dílem mnoholeté práce Kláry Kadavé, která byla jmenována ředitelkou Historické expozice Malé Skály. Ta je teď otevřena denně mimo pondělí od 11:00 – 17:00 hodin.

  Zdroj: Obec Malá Skála


  Témata:

  Nepřehlédněte