16℃
Dnes je 25. červen , svátek má Ivan

Hitlerova nejoblíbenější herečka pomáhala Židům. Přesto po válce čelila nařčením z nacismu

Další fotky

Přijmout, nebo odmítnout? Jak se zachovat, když dostanete nabídku role od diktátora? Když odmítnutí může znamenat perzekuce, ne-li smrt. A nejen pro vás, ale pro celou vaši rodinu. Před takovým rozhodnutím stála ve své době velmi populární rakouská herečka Paula Wessely.

Reklama

Na svět přišla 20. ledna 1907 ve Vídni, kde také vystudovala vídeňskou hudební a divadelní akademii. V roce 1929 se stala členkou vídeňského Josefstädter Ensemble, kde poznala budoucího manžela, herce Attilu Hörbigera (1896 – 1987). Svatbu měli 23. listopadu 1935. Měli tři dcery – Elisabeth Orth (narozena 1936), Christiane Hörbiger (nar. 1938) a Maresa Hörbiger (nar. 1945). Všechny tři dcery se staly herečkami.

Lída Baarová luxusní vilu na Hanspaulce nikdy ráda neměla. Zemřela tam její sestra

Paula se stala velmi populární v polovině 30. let díky kinematografii, která se nedávno začala rychle rozvíjet. Jednu herečku tak mohli vidět nejen diváci při jednom konkrétním divadelním představení, ale tisíce a tisíce lidí na filmovém plátně. Podle Pauly ve filmu Maškaráda se ženy nechávaly česat, chodily oblékané jako ona a snažily se napodobovat i její výslovnost. Diváci si ale cenili i jejího hereckého projevu. Například ve filmu „Celý život“ hraje matku, dceru zámožné hostinské roku 1910. Děj se pak rozvíjí přes světovou válku až do roku 1922, kdy Německo postihla hyperinflace. Po celou dobu sama vychovává syna a zůstává věrná své lásce. Je to příběh velké lásky, který by mohl být zasazen do každé doby, protože v každé době žijí ušlechtilé a starostlivé ženy, které i když jsou samy s dětmi, tak rodina je u nich to nejdůležitější v celém životě.

Byla přirozený talent, její krása brala dech. Odešla ale zcela osamělá

Přesto Paula Wessely nebyla v té době tou úplně nejoblíbenější filmovou hvězdou. Toto místo tehdy patřilo její kolegyni Camille Hornové (1903 – 1996). Zanedlouho se však mělo všechno změnit. Přímo na zakázku nejvyššího nacistického vedení vznikl v roce 1941 silně protipolský a protižidovský film „Návrat domů“ („Heimkehr“), kde byla do hlavní role německé učitelky obsazena právě Paula Wessely. Mohla vůbec takovou nabídku odmítnout? Když tento silně propagandistický film pojednává o údajném útlaku německých obyvatel v Polsku několik měsíců před vypuknutím 2. světové války?

 

Legendární toalety české Coco Chanel Hany Podolské představí Umělecko-průmyslové muzeum

Jednou z takto utlačovaných je právě i ona německá učitelka v podání Paula Wessely. Poláci jí znemožňují vyučovat, represe proti německé menšině se stupňují a mají vyvrcholit popravou právě oné učitelky. V poslední chvíli ji ale naštěstí zachrání německá armáda, která obsazuje Polsko. Před popravčí četou teď naopak stojí Poláci a zachránění Němci odcházejí do Říše. Po natočení filmu začne být Paula Wessely považována za největší herečku celé Třetí říše a patří k těm nejlépe placeným – dostává honorář až 150 000 říšských marek za film. V roce 1944 ji Hitler, který pro ni měl očividně slabost, zařadil mezi nejdůležitější umělce říše. Což se po roce 1945 pochopitelně obrátilo proti ní.

Libuše Šafránková

Představujeme vám 5 nejlepších hereček Česka. Souhlasíte?

Ale jen dočasně. I když po válce měla zakázanou veškerou uměleckou činnost, brzy se dokázala ke své práci vrátit. Převážně pak hrála ve vídeňském Burgtheatru přes 40 let a dál účinkovala i ve filmech. Na její „nacistickou“ minulost by se pomalu zapomnělo, kdyby roku 1983 nezpůsobila skandál hra laureátky Nobelovy ceny za literaturu Elfriede Jelinek „Burgtheater“, která pojednává právě o Paule Wessely. Drama se zabývá její – a nejen její – neochotou vypořádat se s nacistickou minulostí v Rakousku, hovoří se v něm o kariéře, smyslu herectví a fungování umělce v totalitním režimu.

15 zajímavostí o filmu Pretty Woman. Víte, že Gere opravdu hrál na klavír a Julia se vytratila na kafe s prostitutkami?

Jenže „případ“ Pauly Wessely má i druhou stránku. Kromě toho, že Paula za války hrála v nacistickém filmu, také ona a její manžel sháněli výjezdní víza pro pronásledované Rakušany a posílali potraviny do Terezína, Dokonce se jim podařilo vyreklamovat i pár přátel z koncentračního tábora. A když do péče také převzali vilu jedné rodiny, které se podařilo emigrovat, ukrývali v ní dvě židovské rodiny a po osvobození ji řádně vrátili původním majitelům. Po válce tak byla Paula Wessely v Rakousku nakonec snad ještě populárnější než před ní. Co je hraní v nějakém filmu proti záchraně životů skutečných lidí?

FOTO: Paula Wessely

Paula Wessely - Paula Wessely – film Maškaráda- Cinema.dePaula Wessely - Dcera Maresa Hoerbiger (1945) – Meinbezirk.atPaula Wessely - Dcera Elisabeth Orth (1936) – famousdudePaula Wessely - Attila Horbiger (1896 – 1987) – Manžel pauly – IMDbPaula Wessely - Camilla Hornová . nejvýznamnější herečka 30. let v Německu a Rakousku – wikipedia
Další fotky
Paula Wessely - Dcera Christiane Herbirger (1938) – WeltPaula Wessely - Paula Weselly – 30. léta – wikipediaPaula Wessely - Paula Wessely – film Celý život – Cinema.dePaula Wessely - Paula Wessely – film Celý život – ČSFdPaula Wessely - Paula Wessely – film Celý život – youtubePaula Wessely - Paula Wessely – film Celý život -2 Cinema.dePaula Wessely - Paula Wessely – film Návrat domů – RareFilmPaula Wessely - Paula Wessely – www.filmmuseum.atPaula Wessely - Wien, Empfang von Schauspieler durch Goebbels

Poslední roky svého života Paula Wessely prožila ve svém rodném městě, ve Vídni. Takřka s nikým se nestýkala a po ztrátě manžela v dubnu 1987 trpěla velkými depresemi. Prožili spolu krásné a šťastné manželství, které trvalo 52 let. 20. ledna 2000 slavná herečka v soukromí, pouze s dcerami a vnoučaty, oslavila své 93. narozeniny. V dubnu onemocněla a byla přijata do nemocnice, kde 11. května 2000 zemřela. Pohřbena je vedle svého milovaného manžela.

Pro úplnost je třeba dodat, že Camilla Hornová točila před válkou v Hollywoodu, pak se ale do Německa vrátila. S nacistickým režimem si přesto nezadala, odmítla oficiální státní linii a byla finančně perzekvována. Po válce ji britský soudní tribunál odsoudil na tři měsíce do vězení za drobné přestupky, mimo jiné cestování bez dokladů.

 

Dnes, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Dnes, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Dnes, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Dnes, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Dnes, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Dnes, 12:14
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno obsadili budovu Krajského úřadu Středočeského...
Dnes, 11:30
Příslušníci královských rodin to mají někdy komplikované a bez ohledu na konkrétní rodinné vazby stejně...
Dnes, 10:00
Rodiny s dětmi v kočárku hledají obvykle trasy výletů obtížně. Máme hned dvě místa, která...
Dnes, 09:03
Pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra interpelovala při jednání zastupitelstva hlavního města ve věci rušení...
Reklama