16℃
Dnes je 17. říjen , svátek má Hedvika

Hitlerovým dědicem byl jen týden, když nařídil kapitulaci Německa. Jistě s hořkostí a vzpomínkou na své dva padlé syny

Další fotky

Nikdo totiž neprohrává rád a prohrát válku, navíc největší válku v dějinách lidstva, je životní zkušenost, se kterou se také každý nemusí dokázat vyrovnat. Velkoadmirál Karl Dönitz se k dané situaci postavil čestně, i když věděl, že mu hrozí i trest smrti.

Reklama

Svou námořní kariéru zahájil Karl Dönitz (16. září 1891 – 24. prosince 1980) u obchodního loďstva. Od roku 1910 sloužil u Císařského válečného námořnictva, i když neměl tehdy žádoucí šlechtický původ a bylo mu to patřičně dáváno najevo. Svůj kariérní postup si ale i tak vydobyl, a to svými vynikajícími charakterovými vlastnostmi a nadprůměrným nadáním. Příležitost zasáhnout do boje dostal v posledním roce 1. světové války, kdy velel malé ponorce. Poté byl jmenován kapitánem nejmodernější ponorky, která se však při plavbě 4. 10. 1918 setkala s technickými problémy, musela se vynořit a byla potopena střelbou z britských lodí. Dönitz s takřka celou posádkou padli do zajetí. Ztrátu ponorky nesl velmi těžce a dával si ji za vinu, i když za ni nemohl.

Zaznamenal prý Hitlerova poslední slova, ale zachránit ho z hořícího Berlína už nemohl

Po skončení války Dönitz sloužil na torpédových člunech, rozpracovával a zformuloval taktiku, kterou používali velitelé ponorek za války, tzv. „Rudeltaktik“ (Rudel – „stádo“, „smečka“; anglicky „wolfpack“), pro kterou se vžil název „vlčí smečka“. Úkolem ponorek bylo potápět více lodí, než je nepřítel schopen obnovovat. Tohoto cíle Dönitz skutečně téměř dosáhl v roce 1942, kdy ztráty spojeneckých lodí byly již na pováženou. Potom se ale situace obrátila, když se západní spojenci zmocnili šifrovacího stroje „Enigma“ a mohli dekódovat německé zprávy. Se zdokonalením podvodní detekce ponorek a nasazením radarů do hlídkujících letadel se z útočících ponorek staly velmi rychle ponorky pronásledované.

Husarský kousek velitele německé ponorky za 2. světové války. Zradilo ho nakonec jeho vlastní torpédo

Druhou světovou válku Dönitz začal v hodností kontraadmirála a postupně byl povyšován do hodností viceadmirála, admirála a když dosáhl hodnosti velkoadmirála (Großadmiral), nahradil v roce 1943 Ericha Raedera jako vrchního velitele válečného námořnictva.
Dne 30. dubna 1945, po smrti Adolfa Hitlera a v souladu s Hitlerovou poslední vůlí i německým ústavním právem, byl Karl Dönitz jmenován Hitlerovým nástupcem s titulem prezidenta Německa a nejvyššího velitele ozbrojených sil. Dne 7. května 1945 z titulu této funkce nařídil generálu Alfredu Jodlovi, náčelníkovi operačního štábu OKW (Oberkommando der Wehrmacht – Vrchní velení ozbrojených sil), aby podepsal 7. května 1945 kapitulaci Německa ve francouzské Remeši. Na požadavek Sovětského svazu byla kapitulace opakována 8. května 1945 v Berlíně.

Barbarský čin německé ponorky. 1200 lidí zahynulo, kocour se zachránil

Válka krutě zasáhla i do Dönitzova osobního života. S dcerou německého generála Ingeborg Weberovou (1894 – 1962), s níž se oženil 27. května 1916, měl děti, které se ženou vychovával jako protestanty v duchu křesťanských tradic. Nejstarší z nich, dcera Ursula (1917 – 1990) se provdala za velitele ponorky U-107 Günthera Hesslera (1909 – 1967) a nejmladší syn Peter (nar. 1922) padl 19. května 1943, když byla ponorka U-954, na které sloužil potopena v severním Atlantiku i s celou posádkou.
Po této ztrátě bylo dovoleno staršímu synu Klausovi, narozenému roku 1920, opustit službu u válečného námořnictva a jít studovat na lodního lékaře. Přesto Klaus padl 13. května 1944, když v rozporu s rozkazem, který mu zakazoval zúčastnit se jakékoli bojové akce, přesvědčil své přátele, aby se mohl v den svých 24. narozenin spolu s nimi zúčastnit s torpédoborcem S-141 napadení anglického města Selsey. Loď byla potopena francouzským torpédoborcem La Combatante a z její 26-ti členné posádky se zachránilo šest námořníků. Klaus Dönitz mezi nimi nebyl. Tato osobní tragédie přivedla Karla Dönitze, již tak oddaného nacistu, k tomu, aby se stále více přikláněl k vedení totální války.

Poslední Vánoce nacistických zločinců. Tyto dobové fotky jste pravděpodobně neviděli

Po válce byl Karl Dönitz v Norimberském procesu obžalován z válečných zločinů, zločinů proti míru a plánování, iniciace a vedení agresivních válek k deseti letům vězení ve věznici Spandau, která se tehdy nacházela v Západním Berlíně. Rozsudek nad ním byl vnímán rozporuplně. Zástupci Sovětského svazu požadovali pro velkoadmirála trest smrti, zatímco řada námořních důstojníků z řad Spojenců byla tímto rozsudkem znechucena. Podle nich byl Dönitz odsouzen za to, co běžně praktikovali i oni sami, resp. co dělá každé vojenské námořnictvo, pokud je ve válce. Konkrétně např. Chester Nimitz, od roku 1941 nejvyšší velitel tichomořského loďstva, prohlásil, že neomezenou ponorkovou válku vedly Spojené státy americké v Tichém oceánu od prvního dne, kdy vstoupily do války.

FOTO: Velkoadmirál Dönitz

Velkoadmirál Dönitz - Karl Dönitz (1891 – 1890) – wikipedieVelkoadmirál Dönitz - Nadporučík Karl Dönitz na ponorce u-39 – wikipediaVelkoadmirál Dönitz - Frankreich, Lorient, U-107Velkoadmirál Dönitz - Zleva – Albert Speer , Dönitz a Alfred Jodl – wikipediVelkoadmirál Dönitz - Německá ponorka U-52 – wikipedie
Další fotky
Velkoadmirál Dönitz - Norimberský soud- Hermann Göring, Rudolf Heß, Joachim von Ribbentrop, Wilhelm Keitel. Druhá řada-Karl Dönitz, Erich Raeder, Baldur von Schirach, Fritz Sauckel-commons.wikimediaVelkoadmirál Dönitz - Karl Dönitz (uprostřed, v tmavém kabátě) následovaný Albertem Speerem (prostovlasý) a Alfredem Jodlem (po Speerově pravici) během zatčení britskými jednotkami-wikipedieVelkoadmirál Dönitz - Dönitz s italským admirálem Angelo Parona (1941) – wikipedieVelkoadmirál Dönitz - Dönitzova dokumentace o zadržení, 1945 – wikipediVelkoadmirál Dönitz - Doprovod spojeneckého konvoje a protiponorková letadla, listopad 1943;- wikipedieVelkoadmirál Dönitz - St. Nazaire, Uboot U 94, Karl DönitzVelkoadmirál Dönitz - Dönitz jako velkoadmirál v roce 1943 – wikipediaVelkoadmirál Dönitz - Setkání Dönotze s Hitlerem (1945) – wikipedieVelkoadmirál Dönitz - Trauerfeier für Generaloberst Hans Hube

Po propuštění z vězení žil bývalý velkoadmirál Dönitz ve vesnici Aumühle v severozápadním Německu, kde zemřel na infarkt 24. prosince 1980.

Před 1 hodinou
Velké Karlovice nabízejí spoustu zážitků, navíc leží v krásné přírodě Javorníků a Vsetínských Beskyd.
Před 3 hodinami
Přitom na to měla plné právo. Marie Alexandrovna Romanovová, jediná dcera ruského cara Alexandra II., se...
Dnes, 10:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 10:00
25. srpna 1845 se narodil v Mnichově Maxmiliánu bavorskému a jeho ženě Marii syn, jenž...
Dnes, 08:00
Jezdit do Paříže za učením je už stopadesátiletou tradicí českých výtvarníků. Žádný jiný ale tak...
Včera, 17:30
Moani Lunga postoupil vpřed. Popadl z otrokářových rukou naběračku, vnořil ji do nádoby, vyňal ji...
Včera, 16:00
Enver Halil Hodža (albánsky Enver Hoxha, 16. října 1908 – 11. dubna 1985) pocházel ze zámožné muslimské rodiny a od svého strýce...
Včera, 14:00
Hrdina od Zborova, jeden z nejvlivnějších českých důstojníků za druhé světové války, divizní generál. Hned...
Včera, 11:30
Zámek Brandýs nad Labem patří k významným renesančním památkám. Původně se jednalo o gotický hrad...
Včera, 10:11
Organizátoři minulých novoročních ohňostrojů v Praze založili spolek Ohňostroj pro Prahu a chtějí uspořádat show...
Včera, 10:00
Podzim je tady naplno, ale víme vůbec co nosit? Jaké jsou letošní barvy a trendy?...
Reklama