Hlavou proti zdi. Televizní hvězdy Kamila Moučková a Světlana Witowská vydávají knihu

24.10.2019
Fefík
Další fotky

Vyprávění o soukromí, profesi, úspěších i pádech charismatické hlasatelky (*1928), která se v životě statečně bila s nepřízní osudu, se v knihkupectvích objeví v těchto dnech. Svižně psaný dialog dvou výrazných osobností, zvyklých se bystře se ptát a bez vytáček odpovídat, je vyprávěním plným pochopení, vřelosti a humoru, v němž se současnost propojuje se zásadními momenty našich dějin. Kniha prozrazuje také leccos o ženské duši a zralém pohledu na vztahy, politiku i muže.

Letos na jaře oslavila Kamila Moučková 91. narozeniny. Rozhlasová a televizní hlasatelka proslula zejména jako hrdinka srpna 1968, kdy jako první národu oznámila z obrazovky Československé televize okupaci země vojsky Varšavské smlouvy. Jaké to ale bylo ještě před tím, když si budovala profesní kariéru první televizní hlasatelky v Evropě a starala se současně o tři děti? Jak prožívala dobu, kdy už byla slavnou hvězdou, kterou zastavovali cizí lidé na ulici? A jaké to bylo potom, kdy z nařízení vlády nesměla na obrazovku a někteří její známí raději přecházeli na druhý chodník, aby se s ní nemuseli zdravit?
Dvacet let pak nesměla ani mýt schody a rodinu živila jak to šlo – třeba lepením pytlíků.

Pozdní portrét Tornádo Lou. Vychází Poslední deník Květy Fialové

A do toho řešila vztahy se svými nejbližšími. Jaká byla její dvě manželství i dlouholeté soužití s hercem Jiřím Zahajským? Jak prožívala rozchody s muži svého života, včetně těžkého střetu s otcem, komunistickým novinářem a politikem Vilémem Novým (1904 v Jihlavě – 1987 v Praze), který neslavně proslul odsuzujícím komentářem činu Jana Palacha a výrokem o „studeném ohni“? I o tom vypráví kniha Hlavou proti zdi. Kamila Moučková v ní odpovídá jak je zvyklá – zpříma, vtipně a někdy ostře, jak si její vyprávění právě zaslouží.

„Kamilu jsem poznala v roce 2018 v nemocnici, kde právě rehabilitovala po zlomenině krčku – pozvali jsme ji tehdy do pořadu Události, komentáře jako hosta z 50. výročí srpnové okupace, který jsem moderovala, a ona mě chtěla ještě před rozhovorem vidět,“ vzpomíná autorka knihy Světlana Witowská. „Kamila byla zrovna v negližé, ale to ji vůbec nepřekáželo v tom, aby rozpřáhla ruce a řekla: „Já vás tak ráda poznávám, Světlano!”. Myslím, že netušila, s jakou pokorou a respektem za ní jdu. Objaly jsme se a tím objetím všechno začalo,“ říká Witowská. A brzy zjistila, že má s o dvě generace starší dámou leccos společného. „Kromě lásky k televizi například to, že jsme jako mámy nerady sedávaly s dětmi na pískovišti. Kromě kouření, kterému Kamila holduje a já ho nesnáším, jsme si rozuměly v mnoha dalších věcech, včetně podobných názorů na svět i muže,“ říká autorka.

Hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková se stala čestnou občankou Prahy 1

Nakladatelé Jan Pergler a Jan Dražen z Nakladatelství ZEĎ k tomu dodávají: „Kniha Hlavou proti zdi nebyla původně v našem edičním plánu, chtěli jsme totiž vydat knížku o Světlaně Witowské, která je podle nás ženou, která má dnes rozhodně co říct. Světlana ale navrhla, že knihu raději napíše jako autorka. A hned také věděla, koho chce vyzpovídat. Měla pravdu, protože její dialog s Kamilou Moučkovou se čte výtečně.

Po Posledním deníku Květy Fialové a chystané novince Deník Renii Spiegel tak vydáváme další knihu o silném ženském příběhu, který se dotýká našich dějin, naší přítomnosti, a hlavně našeho nitra,“ uvádějí nakladatelé.

FOTO: Světlana Witovská a Kamila Moučková

Světlana Witovská a Kamila Moučková - 1_S hercem a partnerem Jiřím Zahajským v roce 1989_foto archiv Kamily Moučkové_repro zdarmaSvětlana Witovská a Kamila Moučková - 2_Světlana Witowská_Kamila Moučková se potkaly v knize Hlavou proti zdi_Hlavou proti zdiSvětlana Witovská a Kamila Moučková - 4_Hlasatelkou Československé televize v roce 1967_foto arcihiv Kamily Moučkové_repro zdarmaSvětlana Witovská a Kamila Moučková - 5_Kamila Moučková symbol srpna 1968_foto archiv Kamily Moučkové_repro zdarmaSvětlana Witovská a Kamila Moučková - 6_Kamila Moučková hvězda Československé televize_foto archiv Kamily Moučkové_repro zdarma
Další fotky
Světlana Witovská a Kamila Moučková - 13_Kamila s Vilémem Novým v roce 1932_ S otcem později nadouho názorově rozešla_foto archiv Kamily Moučkové_repro zdarmaSvětlana Witovská a Kamila Moučková - 15_Kamila Moučková s prezidentem Václavem HavlemSvětlana Witovská a Kamila Moučková - 16_Kamila Moučková iako oddávající na Staroměstské radnici v roce 1996_foto archiv Kamily Moučkové_repro zdarmaSvětlana Witovská a Kamila Moučková - 99 Světlana Witowská v objetí s Kamilou Moučkovou_foto archiv Nakladatelství ZEĎSvětlana Witovská a Kamila Moučková - 0_Živé vysílání Československé televze 21 srpna 1968_foto archiv Kamily Moučkové_repro zdarma


Nepřehlédněte