Hliníková medaile za první místo. Jaká je cena kovů

Další fotky

Pán můj, král Assar, ti posílá meč, princi. Takový najdeš jen ve zbrojnici nejmocnějšího vládce. Vytasil z pochvy dosti dlouhý meč, lesknoucí se jako stříbro a počal ho ohýbat v ruce. Meč se prohnul jako luk a pak se rázem narovnal. Na jeho výzvu jeden z egyptských důstojníků tasil svůj bronzový meč a držel ho jako při útoku. Tu Sargon pozdvihl ocelový meč, udeřil a uťal kus zbraně protivníkovy.

Spisovatel Boleslaw Prus, ve své knize Faraon, dokonale vystihl, jak podobné střetnutí muselo skončit. Doba bronzová se třásla v základech, a na svět se dostával dosud neznámý kov s novými, potřebnějšími vlastnostmi.

Doba železná, která začala asi tři tisíce let nazpět, trvá prakticky dodnes. Nesmíme si však podobné historické etapy představovat tak, že člověk v pondělí odhodil kamenné nástroje a v úterý začal používat bronzové. Tak tomu jistě nebylo, doby se vzájemně prolínaly mnoho desítky let a ústup nebyl zdaleka dramatický.  Měděná ložiska byla zkrátka větší a měď, která se leckdy vyskytuje i ryzí, byla v přírodě nepřehlédnutelná.

Muzeum zlata v Jílovém získlo bronz

Když zlomíte nástroj kamenný, můžete ho zahodit. U kovového oba kusy roztavíte, znovu odlijete a máte nový nástroj. Pak se dostavil objev. Přidáním již půl procenta cínu do mědi, vyrobíte slitinu čtyřikrát tvrdší. Pokud přidáte deset procent, získáte osmkrát tvrdší slitinu, než je ryzí měď. Současně poklesne teplota tání o třetinu. Bronz byl na světě.

Železo patřilo ke vzácnostem, kterou si mohl dovolit málokdo. První železné nástroje, to byla rarita, vyrobená zřejmě z železných meteoritů. Teplota tání nového kovu byla podstatně vyšší než u bronzu a zvládat nové technologie byl problém. Železné plíšky sloužily ve šperkařství, jako vzácnost, jako ozdoba. Na známé bronzové sošce býčka z Býčí skály na Moravě, najdeme na hlavě drobný, železný trojúhelníček, zřejmě jako vzácný import.

Tip na výlet: Zpívající fontána. Bronzový skvost nedaleko letohrádku královny Anny

Znalost výroby železa se do Evropy dostala zřejmě z Chaldeje. Měla na výběr několik cest, obvykle se udává přes Střední východ a Řecko, nebo severnější cestou přes Kavkaz, někdy v sedmém století před naším letopočtem.

Výroba železa byla dlouho udržována jako tajemství, a měla i strategický význam. Tato znalost byla většinou povolena jenom někomu, rozhodně ne podmaněným národům. Železo je totiž lacinější a dají se s ním vyzbrojit obrovské armády.

FOTO: Kovy a lidé

Kovy a lidé - kovarKovy a lidé - prilbaKovy a lidé - bronzové děloKovy a lidé - maskaKovy a lidé - zbroj
Další fotky
Kovy a lidé - mecKovy a lidé - klepadloKovy a lidé - hliníkový šperkKovy a lidé - ingoty

Kovy měly v průběhu dějin různou hodnotu. Vznešení zajatci faraonů mívali okovy ze zlata. Naopak, stříbrná lžička v té době byla podstatně cennější. Historie se takto opakovala několikrát. Hliníkové nádobí považujeme dnes za něco, co už doma mít nemusíme. Laciné, nevkusné, a bůhví jaký to má vliv na naše zdraví. Obyčejný, hliníkový ešus, ze kterého jsme kdysi baštili polévku na dětském táboře, nebo nějakou šlichtu na vojenském cvičení, už najdeme jen někde u dědečka v almaře, jako vzpomínku na mládí. Před dvěma stoletími by z vás byli milionáři.

První kovový hliník izoloval dánský chemik Hans Christian Ørsted v roce 1825, a nový kov byl na počátku minimálně tak drahý jako zlato. Dmitrij Ivanovič Mendělejev dostal jako výraz úcty, od svých kolegů v roce 1890, tehdy nesmírně cenný hliníkový pohár.

 

Včera, 17:09
Podle Technické univerzity v Liberci jsou v Česku kapacity na výrobu milionů filtrů do plátěných...
Včera, 13:00
Dnes vynecháme tajemnou planinu Nazca s podivnými obrazy zvířat. Ani nemusíme obíhat Stonenhenge v zástupu...
28.3.2020
Země bývalého Sovětského svazu jsou tajemnými místy doslova posety. Některé záhadné úkazu jsou vysvětleny zvýšenou...
28.3.2020
Velikonoce jsou snad nejstarším svátkem vůbec a z náboženského hlediska jsou dokonce významnější než Vánoce, protože...
27.3.2020
Sklepení hradu bývá velmi často ideálním a bezpečným úkrytem před přírodním i válečným běsněním. I...
hojek chomutov
27.3.2020
Předčasné ukončení smluv se všemi hráči nad 22 let je reakcí klubu na pandemii koronaviru....
27.3.2020
Pobíral sociální dávky, přestože měl příjmy z natáčení. Za podvod odešel herec Zdeněk Godla s...
autorské čtení na youtube
27.3.2020
Čtenáři a autoři knih se ode dneška mohou setkat na youtube, kde každý den jeden...
27.3.2020
Případy ze života na Sedlčansku. Odcizený historický motocykl Jawa, vykradený automat u myčky aut, střet...
27.3.2020
Vynikala přirozeným nadáním i půvabem a tanec milovala od útlého dětství. Od divadla nedokázalo Františku...
Reklama