Honza Tuna v akci: Nákup hotelu za 68 milionů starosta Čeladné vysvětlit nechce. Zato umí cenit zuby

22.9.2022
Redakce

Cena přešvihnutá o 12 milionů a neúčelnost nákupu. To provází podle opozice podezřelý prodej hotelu na jednom z nejlukrativnějších míst Čeladné. Odkoupila jej před časem od soukromé firmy samotná obec pod vedením starosty Pavola Lukšy (Dobrá volba 2016). Proč starosta kupoval hotel za takové peníze, nechtěl reportéru Janu Tunovi jakkoliv vysvětlit. Místo toho šel na golf a k zubaři. Hovořit se obávají i místní.

Obec Čeladná koupila Hotel YURA Čeladná, usazený v jednom z nejlukrativnějších míst oblíbeném mezi sportovci, byznysmeny a politiky. „Ten nákup vznikl za velmi podivuhodných okolností. V prvé řadě se jedná o to, že cena, která v době, kdy se o koupi rozhodovalo, byla velmi přemrštěná. Celý proces probíhal neskutečně rychle (duben 2021), v zásadě ani obec nevěděla, k čemu hotel využije. Hovořilo se sice o možnosti bydlení pro seniory a bydlení pro mladé, ale ve skutečnosti konkrétní studie nebyla zpracovaná,“ říká Jiří Švrček (Občanské fórum Beskydy).

Až do nákupu radnicí v Čeladné byl podle Švrčka už v minulosti problém hotel za 45 milionů prodat. „A najednou se prodal v době kovidové krize, kdy ceny hotelových komplexů šly velmi dolů, za 68 milionů,“ dodal Švrček k ceně. „Což je cena vyšší, než byl posléze zpracovaný tržní odhad hotelu na 51 milionů. Ten rozdíl je markantní, jestli počítám dobře, je to 12 milionů,“ vysvětlil hlavní problém Švrček s tím, že obec ještě přikupovala pozemky za pět milionů korun.

Na nakládání s penězi Čeladné a jejich obyvatel při nákupu hotelu se Tuna ptal i starosty Pavola Lukšy. Ten se ale natáčení s médii ve více termínech, s čímž obvykle starostové nemají problém, vyhýbal. Argumentoval soukromým programem. „Ve středu mám zubaře,“ napsal Lukša s tím, že pak pojede domů.

Místo seriózních odpovědí na závažné otázky k hospodaření obce, kterou zadlužil na 20 let, začal starosta Lukša na sociálních sítích vytvářet teorie, že je Tuna kýmsi zaplacen. „Vypadá to však, že ‚šuškanda‘ o reportáži zaplacené našimi ‚dobyvateli‘ v pořadu internetového serveru Náš Region, kterou žila Čeladná, se ukazuje jako pravdivá,“ napsal Pavol Lukša. Chybělo jen obligátní „Účelovka“ známé od Andreje Babiše.

Reportér Jan Tuna došel několikrát i na obecní úřad, ani tam se jej starostu přes zamřížovaný vstup nepodařilo kontaktovat. Povedlo se až po návratu pana starosty z golfu. Tehdy se Lukša ukázal. „Proč jste to kupoval za tak velké peníze?“ zeptal se Tuna a dočkal se strohé odpovědi. „Na shledanou,“ řekl starosta a odkázal jej na web obce s tím, že tam to všechno najde. Ještě bodře Tunu plácl po rameni a odporoučel se do bezpečí úřadu. A stihl také reportérovi předvést chrup poté, co se jej zeptal na návštěvu zubaře.

Tuna se v hotelu – odkoupeného Čeladnou se záměrem na přebudování k bydlení pro seniory a mladé – ubytoval. Z prohlídky bylo patrné, že přebudovat jej pro tyto účely bude vyžadovat další investice. Dost možná v řádu desítek milionů korun.

K nákupu hotelu se obávají vyjádřit veřejně svůj názor i místní lidé. „Mám názor, ale nebudu se k tomu vyjadřovat,“ řekla obyvatelka Čeladné. A další oslovení odpovídali ve stejném duchu. „Jsem z Čeladné, ale nechci o tom mluvit. Já k tomu nebudu nic povídat,“ řekli další.

Až na jednu výjimku. „To je pravda, že to je strašně drahé pro obec,“ řekla jedna ze starších obyvatel Čeladné otevřeně. Je otázkou, jestli starosta Čeladné něco tají nebo se něčeho obává. V každém případě platí, že starosta nemůže nakládat s financemi obce jako se svými, protože jsou to peníze daňových poplatníků, a tedy i všech obyvatel Čeladné.

 Nepřehlédněte