Hoří Národní divadlo! Náhody, které nastaly, jsou až neuvěřitelné

Dne 12. srpna 1881, tedy pouhé dva měsíce po slavnostním otevření, došlo k požáru Národního divadla v Praze. Skutečnost, která je dnes známá asi každému. Jak ale požár ve skutečnosti vznikl? Náhod, o kterých mnohdy veřejnost ani neví, je kolem tohoto případu až podezřele mnoho.

Národní divadlo ještě nebylo ani celé dokončené, když jej potkala neslavná událost.  K požáru, který zničil měděnou kopuli, hlediště, oponu i jeviště, došlo během dokončovacích prací. Podle oficiálních závěrů tehdejšího vyšetřování oheň způsobila neopatrnost klempířů provádějících tyto práce, pozdější pokusy však tuto verzi zpochybnili.

Oficiální verze

Podle oficiální verze požár vznikl tím, že klempíři, kteří na střeše pracovali na instalaci hromosvodu, prý dostatečně neuhasili dřevěné uhlí v kamínkách, na kterých rozehřívali páječky, jimiž spojovali plechy na střeše. Podle výsledků tehdejšího vyšetřování uhlíky kolem půl páté odpoledne vysypali do žlabu a zalili vodou, od uhlíků se rozžhavil měděný okap a od něj chytilo dřevěné bednění střechy. Kolem páté odpoledne však začalo pršet a okapovým žlabem, v němž měly zůstat žhavé uhlíky, musela téct voda.

Josef Šimáček: Muž, který dal Čechům (nejen) víno

Nedostatky oficiální verze a souhra náhod?

Atmosféra v tehdejší Praze byla velmi napjatá. Proto se zpočátku vynořovaly domněnky, že divadlo shořelo kvůli národnostním třenicím mezi Čechy a Němci. Vyšetřování se ale zaměřilo na řemeslníky na střeše a určilo, že oheň zavinili svou nedbalostí.

Ovšem, po sto letech nechal spisovatel Miroslav Ivanov ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu udělat expertízu, která prokázala, že od neuhašených oharků budova vzplanout nemohla. Při pátrání narazil na řadu dalších okolností, jakými byla například záhadná sebevražda nadhasiče Čeňka Diviše, v pražském vodovodu právě v pátek 12. srpna 1881 výrazně poklesl tlak, praskla roura novomlýnského vodovodu, železná bezpečnostní opona se nedala ovládat, protože pod ní stálo lešení pro štukatéry, dva pracující na střeše, kterým byl požár přisuzován byli od německé firmy a především, v té době probíhaly nacionalistické nepokoje mezi Čechy a Němci, které vyvrcholily v úterý 28. června 1881 v Chuchli střetem, při němž dokonce zasahovala policie.

Jako první Čech navštívil pět světadílů, s Emilem Holubem se rádi neměli

Další nesrovnalosti vidí i Český rozhlas

Český rozhlas v září 2016 vyjmenovává „10 neuvěřitelných náhod“, které přispěly ke vzniku a šíření požáru. Letovací kamínka na střeše údajně v den požáru nechali sami hasiči, dvě hlášení o události telegrafovaná na hasičskou stanici se navzájem vyrušila, hasiči měli problémy se stříkačkou, navíc nedosáhli k pokleslé hladině Vltavy a nemohli při výjezdu sehnat ani koně, Pražané jim je totiž nechtěli půjčit. Ve vodárně na Karlově byl shodou náhod kvůli poruše nízký tlak a architekt vodovodního potrubí Národního divadla ve snaze hasit vypustil veškerou vodu nad jevištěm.

Poslední paradox

Patrně jedním z největších paradoxů celé situace je ten, že pražští hasiči byli v tu dobu na pohřbu svého kolegy, který spáchal sebevraždu z nešťastné lásky k divadelní tanečnici, první k požáru tak dorazili hasiči mimopražští. Namátkou uveďme dvacet hasičů z Čakovic, které ještě tehdy nebyly součástí Prahy.

Setkání hasičů pod Řípem se uskuteční na konci října

Podle expertizy, která se uskutečnila na konci 20. století, se údajně zvýšila pravděpodobnost verze úmyslného založení, přesto však tuto verzi nelze považovat za zcela prokazatelnou, protože chybějí přímé důkazy a usvědčení případných osob, které se mohly na založení požáru podílet.

Dnes, 08:43
Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 381 nových případů onemocnění covid-19. Byl to nejnižší denní...
Dnes, 08:38
Na Pražském hradě se dnes uskuteční pietní akt za oběti pandemie covidu-19. Na nádvořích se...
Dnes, 06:18
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 06:18
V minulých dnech jsme oslavili výročí pražského povstání a konce druhé světové války. Osvobozená republika...
Včera, 15:35
Lidové pranostiky doporučují jako vhodný čas pro výsadbu brambor konec dubna. Řídit byste se měli...
Včera, 13:25
Současnou populaci trápí doslova epidemie nedospalosti. Snad každý výzkum, který se na téma spánku prováděl,...
Včera, 11:15
Vesnický šaman a léčitel je skutečně nervózní. To se mu už nestalo dlouhá léta. Jeho...
Včera, 06:47
Když se Ondřeje Gregora Brzobohatého ptám, co ho v posledních měsících zaměstnává, okamžitě začíná chrlit...
Včera, 06:30
Komiks je specifickým uměleckým médiem často označovaným jako deváté umění. Jeho hlavním znakem je chronologicky...
8.5.2021
Na farmářském trhu mangold určitě nepřehlédnete. Velké zelené listy s krásně barevnými řapíky, které mohou...
8.5.2021
Oblíbené prázdninové destinace se pomalu otvírají Čechům. Jak padají čísla nakažených, tím více se otvírá...
Reklama